Stát hraje roli padoucha a dealera nikotinu, bouří se kvůli protikuřáckému zákonu lékař a poslanec Koskuba

24.01.2016 12:41 | Zprávy
autor: Jan Štěpán

ROZHOVOR Není příznivcem nového zákona o zákazu kouření, kdy mu vadí, že na to například doplatí i milovníci dýmek. Podle dalších slov poslance parlamentu ČR a někdejšího náměstka ministra zdravotnictví Jiřího Koskuby (ČSSD) hraje stát v tomto případě roli padoucha a dealera nikotinu, který chce sice kouření omezit, ale stále víc na něm profituje. Zákon o registračních pokladnách by však už chtěl nechat schválit, ať se ukáže v praxi, zda je skutečně prospěšný.

Stát hraje roli padoucha a dealera nikotinu, bouří se kvůli protikuřáckému zákonu lékař a poslanec Koskuba
Foto: Hans Štembera
Popisek: MUDr. Jiří Koskuba, primář Interního oddělení Nemocnice Na Bulovce

Jak hodnotíte navrhovaný zákon o zákazu kouření, který po prvním čtení ve Sněmovně nyní posuzuje zdravotní komise Parlamentu ČR. Ministr zdravotnictví Němeček při prosazování své nekompromisní normy argumentoval i tím, že ročně zemře na následky tohoto zlozvyku tak velký počet obyvatel, jako žije v jednom průměrném okresním městě v ČR. Souhlasíte s ním?

Osobně s tímto návrhem zákona zásadně nesouhlasím. Současný je naprosto dostatečný a nekuřáckých restaurací postupně přibývá. Nicméně nejen jako lékař nemohu popřít, že kouření je návykové a zdraví škodí. V tom má pan ministr pochopitelně pravdu. Pokrytectví však spatřují v tom, že stát je vlastně dealerem této drogy. A poté ji padoušsky stále více a více zdaňuje. Přitom však ani koruna z toho nejde do zdravotnického rezortu. Proč?

Někteří poslanci argumentovali, že kampaň proti kouření se vede i neférovým způsobem. Prý se zveřejňují jen negativní informace. Je to skutečně pravda?

To nelze popřít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…