Stát hraje roli padoucha a dealera nikotinu, bouří se kvůli protikuřáckému zákonu lékař a poslanec Koskuba

24.01.2016 12:41

ROZHOVOR Není příznivcem nového zákona o zákazu kouření, kdy mu vadí, že na to například doplatí i milovníci dýmek. Podle dalších slov poslance parlamentu ČR a někdejšího náměstka ministra zdravotnictví Jiřího Koskuby (ČSSD) hraje stát v tomto případě roli padoucha a dealera nikotinu, který chce sice kouření omezit, ale stále víc na něm profituje. Zákon o registračních pokladnách by však už chtěl nechat schválit, ať se ukáže v praxi, zda je skutečně prospěšný.

Stát hraje roli padoucha a dealera nikotinu, bouří se kvůli protikuřáckému zákonu lékař a poslanec Koskuba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Koskuba, primář II. interny Nemocnice Na Bulovce
reklama

Jak hodnotíte navrhovaný zákon o zákazu kouření, který po prvním čtení ve Sněmovně nyní posuzuje zdravotní komise Parlamentu ČR. Ministr zdravotnictví Němeček při prosazování své nekompromisní normy argumentoval i tím, že ročně zemře na následky tohoto zlozvyku tak velký počet obyvatel, jako žije v jednom průměrném okresním městě v ČR. Souhlasíte s ním?

Osobně s tímto návrhem zákona zásadně nesouhlasím. Současný je naprosto dostatečný a nekuřáckých restaurací postupně přibývá. Nicméně nejen jako lékař nemohu popřít, že kouření je návykové a zdraví škodí. V tom má pan ministr pochopitelně pravdu. Pokrytectví však spatřují v tom, že stát je vlastně dealerem této drogy. A poté ji padoušsky stále více a více zdaňuje. Přitom však ani koruna z toho nejde do zdravotnického rezortu. Proč?

Někteří poslanci argumentovali, že kampaň proti kouření se vede i neférovým způsobem. Prý se zveřejňují jen negativní informace. Je to skutečně pravda?

To nelze popřít.

Fotogalerie: - Němečkova urna

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přinesl do...
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přinesl do...
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přinesl do...
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přinesl do...
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přinesl do...
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přinesl do...

Co si myslíte o názorech, že zákon o zákazu kouření poškodí podnikatele v pohostinství a prodejce cigaret a alkoholu? Nebo se domníváte, že ho vyváží podpora mnoha lidí, kteří zatím nechodí do některých restaurací jen proto, že kouř nesnáší.

V každé restauraci to funguje jinak. Například nikdo si nestěžuje v četných čajovnách s oblíbenými vodními dýmkami. A co se týká prodejců, ti už dávno poškození jsou. Krásné, takzvané „pánské“ obchody s doutníky a dýmkami, které při hledání dárků rády navštěvují i dámy, jsou nesmyslně nastavenou a stále se navyšující daní, zvláště za dýmkový tabák, znevýhodněny už nyní. A to i proti mnohým zemím Evropské unie. Cena za něj je u našich sousedů dnes výrazně nižší, i přes páně Singerův kurz koruny vůči euru. A to nebudeme srovnávat české mzdy s těmi zahraničními. Můj pozměňovací návrh týkající se právě dýmkového tabáku však ve sněmovně, bohužel, neprošel.

Jak se díváte na tvrzení, že zmíněná legislativní norma o omezení tabákových výrobků významně neovlivní ani státní rozpočet. Sice mají chybět miliardy z daní za prodej cigaret i alkoholu, ale prý to vyváží snížení nákladů na léčbu kuřáků.

Státní rozpočet a prostředky veřejného zdravotního pojištění jsou dva různé měšce. Měly by být. Navíc, jak jsem již uvedl, ani koruna ze stále se navyšující spotřební daně na tabák do zdravotnického rozpočtu stejně nejde. Právě toto by se mělo změnit na prvním místě.

Který z návrhů zákona o zákazu kouření je podle vás reálnější? Od ministerstva zdravotnictví anebo byste se přikláněl ke koncepci od hnutí ANO, která je přece jen měkčí?

Jak jsem již řekl, současný zákon je dostatečný, není třeba tvořit nový.

Ministr zdravotnictví argumentuje také tím, že tvrdým zákonem se podaří omezit užívání návykových látek, zejména alkoholu a cigaret u dětí a mládeže. Myslíte si, že k tomu skutečně dojde a prodejci i hostinští si budou dávat větší pozor na nezletilce při nákupu a obsluze anebo to je jen opět „zbožné“ přání tvůrců zákona?

Přání je otcem myšlenky.

Domníváte se, že se návrh zákona o zákazu kouření, který nyní posuzuje Zdravotní výbor PČR, podaří po druhém čtení schválit?

Obávám se, že ano. Možná s jistými pozměňovacími návrhy. Je to však opravdu další výrazný zásah do soukromí, do podnikání. Jsem totiž zvědav, kdo nahradí pak škody těm majitelům restaurací, kteří již nyní poctivě investovali nemalé finanční prostředky do oddělení prostor, do vzduchotechniky. Žijeme ve zvláštní až pokrytecké době. Někde je svoboda přehnaně chráněna. Jako příklad uvedu pro mne jako lékaře překvapivě „laické“ rozhodnutí Ústavního soudu týkající se povinného očkování. Což není zájem toliko jedince! Nebo nemožnost povinného odběru krve pachateli. Na druhé straně v daleko „normálnějších“ případech tak rádi život regulujeme. Kam až půjdeme? Přitom kdybych měl kavárnu a přišel do ní kupříkladu pan Karel Čapek, chtěl bych mít svobodu rozhodnutí, zda si může ke kávě a novinám zapálit. Já bych mu to povolil. A rád.

Co si myslíte o zákonu k zavedení Elektronické evidenci tržeb? Jedná se skutečně o zbytečné komplikování života podnikatelům a živnostníkům nebo o nezbytné a užitečné opatření, které zvýší výběr daní pro ČR?

Jsem jenom lékař. Možná proto mám poněkud sobecky zkreslený pohled. My zdravotníci totiž musíme již nyní neprodleně elektronicky vykazovat mnohé a mnohdy i nesmysly. Takže vím, že to jde. Ale rovněž vím, že to život značně komplikuje. Nicméně vzhledem k důvěře, které se pan Babiš u veřejnosti údajně těší, by asi bylo vhodné mu tuto cestu umožnit. Praxe pravdu ukáže. Zvýší-li to výběr daní, fajn. Pořád lepší, než daně stále a stále zvyšovat. V tom s ním naprosto souhlasím. Nu a nevyjde-li to, pak lidé mají možnost to viníkům ve volbách spočítat. Proto si myslím, že by už opozice mohla se svými takticky skvěle zvládnutými obstrukcemi přestat. Možná je to i v jejím zájmu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Štěpán
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU je naprosto k ničemu, selhává. Rozbít žalář národů, zbourat babylonskou věž byrokratů, navrhuje poslankyně Trikolóry

17:03 EU je naprosto k ničemu, selhává. Rozbít žalář národů, zbourat babylonskou věž byrokratů, navrhuje poslankyně Trikolóry

ROZHOVOR „Tenhle žalář národů je potřeba rozbít a navrátit se ke společenství spolupracujících národ…