Štěpánek: Kdekdo si raději masíruje vlastní ego. Musí být ještě hůř, aby to lidem došlo

03.10.2022 14:45 | Rozhovor

„Opravdu si někdo myslí, že voliči hromadně podpoří vládu, která kašle na vlastní občany a vede zemi do cizí války a ekonomického marasmu?“ těmito slovy komentuje nedávné komunální a senátní volby Petr Štěpánek, první místopředseda Trikolory, podle kterého ten čas, kdy podstatné části voličů vládních stran dojde, že vlastně volí proti svým vlastním zájmům, bohužel ještě nenastal. „Ať už budou sněmovní volby v řádném či předčasném termínu, vše bude jinak. Už dnes by jejich výsledkem bylo, že Petr Fiala by vládu znovu nesestavil, přičemž se dá očekávat, že nárůst nespokojenosti se směřováním naší země bude mezi voliči spíše narůstat. Suma sumárum, tyhle volby nedopadly pro opozici zdaleka tak špatně, jak se to může při pohledu na rozjásaného Fialu a smutnící opoziční voliče, kteří očekávali větší zabíjačku, jevit,“ je přesvědčený Štěpánek. Podle jeho slov by byl smrtelný politický hřích, kdyby opoziční parlamentní a neparlamentní strany znovu dopustily, že milion hlasů zase spadne pod stůl.

Štěpánek: Kdekdo si raději masíruje vlastní ego. Musí být ještě hůř, aby to lidem došlo
Foto: Archiv P. Štěpánka
Popisek: První místopředseda Trikolory Petr Štěpánek

Co říkáte na výsledek letošních komunálních a senátní voleb? O čem podle vás svědčí?

Je naprostý nesmysl přepočítávat celkové výsledky z komunálních voleb na volby sněmovní. V komunálních volbách totiž drtivě vítězí nezávislí, přesněji spíše nestraničtí kandidáti a kandidátky. Další vlastností komunálních voleb je, že podle různých kritérií se za vítěze prohlásí kdekdo. Lidovci se tradičně natřásají, že mají nejvíc mandátů, ODS, že zvítězila v Praze či Brně, kdekdo pak operuje tím, že mu někde narostla nějaká čísla. Jenže až dojde na volby do Poslanecké sněmovny, vše bude jinak. K volbám se dostaví o třetinu více lidí a také všichni ti, kteří volili ty nejrůznější kandidátky „Za obec krásnější“, a těch, jak víme, bylo zdaleka nejvíc, budou volit konkrétní strany. Opravdu si někdo myslí, že voliči hromadně podpoří vládu, která kašle na vlastní občany a vede zemi do cizí války a ekonomického marasmu? Takže mnohem důležitější než aktuální výsledky jsou trendy.

A jaké jsou tedy trendy?

Strany vládní koalice sice většinou udržely pozice ve velkých městech, k čemuž jim vzhledem k nižší volební účasti stačilo méně hlasů, než kolik bude třeba při volbách do Sněmovny, ale nelze nevidět celkový úbytek počtu jejich mandátů a naopak nárůst u hnutí ANO a především SPD. Z toho všeho plyne jediné: Ať už budou sněmovní volby v řádném či předčasném termínu, vše bude jinak. Už dnes by jejich výsledkem bylo, že Petr Fiala by vládu znovu nesestavil, přičemž se dá očekávat, že nárůst nespokojenosti se směřováním naší země bude mezi voliči spíše narůstat. Suma sumárum, tyhle volby nedopadly pro opozici zdaleka tak špatně, jak se to může při pohledu na rozjásaného Fialu a smutnící opoziční voliče, kteří očekávali větší zabíjačku, jevit.

Bývalý premiér Andrej Babiš se před volbami snažil přesvědčit voliče o tom, že jsou tyto volby referendem o vládě Petra Fialy. Stalo se tak podle vás? Pokud ano, jaký vzkaz volby vyslaly do Strakovy akademie?

V jisté smyslu to platí. ANO profituje z toho, že je největší opoziční stranou, pročež ve zvýšené míře sbírá protestní hlasy nespokojených a rozčarovaných občanů. Totéž platí o SPD, kterému se zároveň vyplácí, že dokázalo nalézt společnou řeč s podobně zaměřenými neparlamentními subjekty, na prvním místě s Trikolorou. Pokud bude tenhle trend pokračovat, Babiš si upevní svoji pozici na české politické scéně a Okamura může pomýšlet na dvouciferný výsledek začínající dvojkou. Byl by to totiž smrtelný politický hřích, kdyby opoziční parlamentní a neparlamentní strany znovu dopustily, že milion hlasů zase spadne pod stůl. 

Pokud jde o komunální volby, projevily se podle vás na jejich výsledku celostátní témata výrazně více než v minulosti, nebo lidé opět hlasovali spíše podle kvality jednotlivých lokálních osobností?

Na venkově určitě platí druhá varianta, v menších městech to bude mix obojího a ve velkých městech spíše varianta první.

Poprvé v historii šla do komunálních voleb také Trikolora. Jak jste jako první místopředseda strany spokojený s vaším výsledkem?

Ať už sami nebo v různých koalicích jsme získali přes 150 mandátů. Na bouchání šampaňským to není, povzbuzení do další práce to nepochybně je. Jsem si jistý, že naše spojenectví s SPD v řadě míst byl správný krok, ze kterého těžily obě strany. My jsme bodovali poprvé, SPD celkový počet získaných mandátů výrazně navýšilo. V Praze SPD v koalicích s Trikolorou proniklo jak na magistrát, tak do zastupitelstev dalších deseti městských částí. Pro SPD i Trikoloru je to historicky první pražský komunální úspěch. A ta čísla mohla být ještě vyšší, kdyby pár dalších lidí mělo rozum a nedrobili občanské a vlastenecké hlasy nasazením několika dalších kandidátek, které tradičně neuspěly. Společně jsme mohli směřovat až k deseti procentům.

Trikolora nasadila také několik senátních kandidátů včetně vaší předsedkyně Zuzany Majerové. Avšak nikdo z nich nepostoupil do druhého kola. Je to pro vás zklamání?

Není. V politice se pohybuju už třicet let, takže nejsem politický snílek, ale realista. Ten čas, kdy podstatné části voličů vládních stran dojde, že vlastně volí proti svým vlastním zájmům, bohužel ještě nenastal. Asi musí být ještě hůř, aby to aspoň některým došlo.

Co bylo podle vás příčinou toho, že byť velmi výrazné obličeje Trikolory, jako je právě Zuzana Majerová nebo Zdeněk Koudelka, nedokázali přesvědčit voliče

Těch faktorů je několik. Řada lidí Senát nebere a k senátním volbám prostě nechodí. Třetina lidí, kteří jdou volit do komunálu, senátní obálku nepoužije. A v naprosté většině jsou to spíše voliči opozičních či protestních stran. A je marné jim vysvětlovat, že nejvíc tím škodí sami sobě. Naopak příznivci stran vládní koalice k senátním volbám chodí. Současný Senát podle toho také vypadá. Jeho složení je z tohoto pohledu ještě horší než složení Poslanecké sněmovny.

Další faktor je tradiční tříštění hlasů, kdy namísto dohody podobně zaměřených stran, sledujeme vzájemné oslabování, což samozřejmě nahrává těm druhým. Někdy jsou to i naschvály. Kdyby Jindra „Zuzko, nikdy proti tobě nepůjdu“ Rajchl nenasadil proti Majerové svého kandidáta, který v olomouckém obvodě ani nebydlí, byl by její výsledek nejspíš o pět procent lepší. Má deset, mohla mít patnáct. Jistě, ani těch patnáct by na druhé kolo nestačilo, ale byla by už na bedně s bronzovou medailí. Žádná kdyby ale v politice neplatí. Kdekdo si raději masíruje vlastní ego.

Na mnoha místech kandidovala Trikolora společně s SPD. Osvědčila se podle vás tato spolupráce? Chcete v ní pokračovat i do budoucna?

Podle mého názoru nepochybně ano. Stejného názoru je také předsednictvo Trikolory, které na svém prvním povolebním zasedání předsedkyni Zuzanu Majerovou pověřilo, aby s vedením SPD domluvila termín jednání o další spolupráci. Podobné signály máme z SPD. Opakuju, bylo by opravdu tragickou chybou, kdyby ve sněmovních volbách opět propadnul milion hlasů.

Někteří komentátoři upozorňují na to, že v rámci „vlastenecké fronty“ stále dochází ke štěpení sil. Myslíte si, že je šance, že dojde k nějaké bližší integraci?

Nemohu mluvit za druhé, ale v Trikoloře si tohle nebezpečí uvědomujeme. A proto také jdeme opačným směrem, to znamená cestou k širší spolupráci.

Pokud bychom mohli za „vlasteneckou frontu“ označit i ty, kteří vystupují na protivládních demonstracích, tak jsme svědky velmi častého negativního nálepkování. Ti, kdo vystupují proti vládě, jsou často označováni např. za podporovatele Putinova Ruska, dezinformátory apod. Co si o tom myslíte?

Je to hloupé, je to arogantní, je to nesmyslné, je to zločinné, je to nebezpečné. Ti, kteří mají plnou hubu spojování společnosti, dělají úplně vše pro to, aby ji ještě více rozdělili. Právě na tohle ale dojedou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala na luxusních banketech, Pekarová nabízí zbytky z jídelny. Solidarita? Sociolog Hampl popsal frustraci lidí

0:01 Fiala na luxusních banketech, Pekarová nabízí zbytky z jídelny. Solidarita? Sociolog Hampl popsal frustraci lidí

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Každé další generaci se dařilo lépe než té před nimi. Až před nějakými dvaceti le…