Stropnický a údajná příprava trestného činu vlastizrady. Bezpečnostní expert Štefec jde do voleb a hned vytáhl silný kalibr

27.05.2017 5:15

ROZHOVOR Bezpečnostní expert a bývalý člen rady národních ředitelů pro vyzbrojování spadající pod NATO Jaroslav Štefec se během představování politického programu hnutí Bezpečnost Odpovědnost Solidarita (BOS) ParlamentnímListum.cz svěřil, co si myslí o afiliaci (přidružení) českých vojenských sborů k německému velení. A není to nic pěkného. Padla slova o vlastizradě a přípravě trestného činu.

Stropnický a údajná příprava trestného činu vlastizrady. Bezpečnostní expert Štefec jde do voleb a hned vytáhl silný kalibr
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Bezpečnostní expert Jaroslav Štefec a aktuální předseda hnutí BOS
reklama

Hnutí BOS jde do voleb. Na jaký volební zisk si věříte?

Věříme si určitě na pět procent, protože kdybychom si nevěřili, tak do toho nepůjdeme. Jsme zvyklí organizovat věci tak, aby nám vycházely, a plánovat realisticky. Ačkoliv nejsme realisté podle názvu, tak jsme realisté podle profesí.

Máte na politické scéně nějaké přirozené partnery?

Těžko říct, protože oslovujeme velice specifickou oblast voličů. Samozřejmě jsme ale připraveni spolupracovat s každým, kdo bude ochoten slyšet na problematiku bezpečnosti České republiky, ochrany občanů a samozřejmě nejen bezpečnosti, ale i solidarity a odpovědnosti.

Jak to máte s kandidátkami?

Kandidátky vznikají a obsazujeme místa. To vše je samozřejmě v jednání. Na rovinu říkám, že bych to zatím nerad otvíral. Jednáme s lidmi a jsou tam i osobnosti politicky známé.

Během představení programu strany jste nakousl problematiku tzv. afiliace části české armády k německému velení. Ono se o tom tak trochu v médiích mluví. Ministerstvo obrany například tvrdí, že je zcela normální, že tu smlouvu česká strana podepsala, že je to v alianci standardní a že je to za účelem vzájemné podpory při cvičení.

Nemá to podporu v právním řádu. Nemá to dokonce žádnou oporu ani v Severoatlantické smlouvě. Je to akt, který je nepochopitelný z pohledu mě jako občana a je na hraně podle mého názoru trestného činu vlastizrady. Česká republika by si měla vytvářet vlastní armádu, nikomu ji nepodřizovat a v rámci standardních postupů, které v NATO jsou. Takovým postupem rozhodně není podřízení české armády německému velení mimo konkrétní problém, který se týká bezpečnosti a obrany našeho území. To je naprosto nepřijatelné.

Spekulace o tom, že jde o podřízení českých vojáků německému velení, byla v médiích označena za tzv. fake news či dezinformaci s poukazem na to, že podobnou smlouvu v ten den s Německem podepsali například Rumuni. Jaký je váš názor na toto? Je to podřízení, nebo pouze nevinná spolupráce?

Tzv. letter of intent (dopis o záměru), tedy akt, který proběhl, je vyjádření vůle obou stran to provést. Takže už toto samo je příprava trestného činu z mého pohledu. Na cvičení nepotřebujete uzavírat letter of intent. Alespoň tak z mého pohledu cvičení v NATO probíhají. Takže z mého pohledu toto je lumpárna. Ač se k tomu ministerstvo staví takto, toto není normální praxe v rámci NATO. Společná cvičení NATO probíhají například v Polsku a žádná smlouva tohoto typu k tomu není uzavírána. Toto je jasná příprava trestného činu vlastizrady.

Česko se spolu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem dostalo do sporu s EU kvůli migraci. Ten se možná bude řešit i právně. Jak byste se stavěl k tomuto?

Řeknu vám to asi tak. Česká republika má v absolutních číslech v rámci Evropy největší podíl migrantů na počet obyvatel. Máme přes půl milionu lidí, kteří u nás buď dlouhodobě, nebo trvale žijí a pracují. V rámci Evropy jich máme absolutně nejvyšší podíl. Samozřejmě nejsou to lidé z arabských zemí. Jsou to především Ukrajinci, Poláci, Rusové. Jsou to ale také Vietnamci a například Američané. V Česku žije například více než 25 tisíc Američanů, a to ví málokdo. Přicházejí sem například i Švédové a Holanďané, kteří odcházejí ze svých domovů z různých důvodů a jedním z těch důvodů je i migrace arabského obyvatelstva.

V České republice je podle odhadů již 30 tisíc muslimů. Podle mých informací dochází k naprosto nekontrolovatelnému vykupování pozemků buď prostřednictvím tzv. bílých koní, nebo napřímo lidí ze Saúdské Arábie a podobně. Není to jenom okolí Teplic, kde v současné době jsou vykoupeny obrovské plochy právě těmito lidmi, z jakých důvodů to je, se můžu jen domnívat. Ale jsou to i budovy, pozemky v Praze, Ostravě a podobně.  

Co říkáte na ekonomickou situaci Česka – nízké platy, nízká životní úroveň v porovnání s našimi západními sousedy? Jak se díváte na zvyšování platů prostřednictvím minimální mzdy?

Minimální mzda je z našeho pohledu takovou násilnou cestou implementovanou do ekonomiky. Řešením, ke kterému se kloníme, je spíše prostřednictvím snižování daňové zátěže. Dále pak přes omezování DPH, což je v podstatě z mého pohledu taková daň ze vzduchu. A samozřejmostí jsou pobídky a pomoc lidem, kteří jsou ekonomicky nedostateční, ať už to jsou matky samoživitelky, ať to jsou důchodci. Chceme skutečně odstranit některé nespravedlnosti, které tady existují. Mám například kolegu policistu, který skončil u policie a dostal výsluhu. Následně odešel ke zdravotní službě. Tam byl těžce zraněn při výkonu této služby. Musel odejít do invalidního důchodu a přišel o tu výsluhu. Přitom předtím sloužil státu ve vysokých pozicích a byl hlavním operativcem v jedné velmi známé kauze. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komárek vpadl do vřavy kolem Lipovské a Xavera: Předposra*ost, hysterie, dětská reakce! Na rozdíl od zaměstnanců ČT znám zákon, takže...

20:15 Komárek vpadl do vřavy kolem Lipovské a Xavera: Předposra*ost, hysterie, dětská reakce! Na rozdíl od zaměstnanců ČT znám zákon, takže...

ROZHOVOR „To nejsou obavy, to je naprostá hysterie. Sotva byli zvolení, ještě nic neudělali a už se …