Tohle všechno se musí udělat předtím, než Zeman rozdá státní vyznamenání. Hradní protokolář Forejt nechal PL nahlédnout do zákulisí. Od známých osobností prý slýchává…

13. 11. 2015 16:38

ROZHOVOR Ceremoniál udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem 28. října byl letos opět bedlivě sledován snad ze všech stran. Jak vypadá příprava tak významné akce, jaké záludnosti mohou nastat a jak je možné, že z tajného seznamu často unikají předem jména vyznamenaných do médií? Nejen na tyto otázky odpovídá ParlamentnímListům.cz hlavní prezidentův ceremoniář, ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Tohle všechno se musí udělat předtím, než Zeman rozdá státní vyznamenání. Hradní protokolář Forejt nechal PL nahlédnout do zákulisí. Od známých osobností prý slýchává…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt

Pane řediteli, jak jste byl spokojen s průběhem oslav 28. října a ceremoniálu ve Vladislavském sále?

Obrat „být spokojen“ je pro mě roven výrazu „být ukolébán“ …a tento stav nemám – nejen ve své práci – příliš rád. Výrazně kladné hodnocení by také bylo odrazem jisté samolibosti, čehož se rovněž snažím vyvarovat.

Průběh ceremoniálu v den státního svátku 28. října 2015 – a to zejména slavnostního večera na Pražském hradě – byl dle mého názoru v pořádku, vše mělo hladký průběh, nevyskytly se větší problémy, všichni z mých kolegů plnili své úkoly a povinnosti vzorně a proto jim patří velký dík za profesionální práci. 

Můžete více přiblížit "zákulisí" této akce, na co je třeba myslet, čemu předejít a podobně?

Věcí, maličkostí, detailů je celá řada. Např. uchycení státní vlajky a historické vlajky prezidenta T. G. Masaryka ve Vladislavském sále. Na první pohled drobnost… znamená ale několikahodinovou práci pro skupinu odborníků. Vlajky se musí vyžehlit, k jejich koncům se připevní lanka a pak se z instalované plošiny zavěsí do patřičné výšky. Důležité je jejich správné uchycení. Dalším momentem je nácvik ceremoniálu příchodů jednotlivých průvodů do Vladislavského sálu – aby se včas otevřely dveře trubačům, kteří procházejí celým prostorem a míří na emporu za hlavním podiem…aby vojáci nesoucí insignie státních vyznamenání zachovávali mezi sebou rozestupy a řády a medaile byly dobře vidět.

Zvláštní kapitolou je zajistit vytápění Vladislavského sálu a odklonit výr vzduchu tak, aby nemířil na usazené hosty. Pěvecký sbor přechází po doznění státní hymny venkovním balkonem na opačnou stranu Starého královského paláce a musí to být tiše, aby nebyl rušen začátek ceremoniálu. Při počtu 80 – 100 zpěváků je to otázka cviku.

Jde zcela jistě o náročnou práci, konec konců je to nejvýznamnější sváteční událost republiky. Nevyčerpává Vás to? Jak dlouho předem začínají přípravy?

Trochu unavený jsem pár dní před 28. říjnem. Ale v samotný „velký den“ se mobilizují vnitřní síly a ráno jsem v kanceláři většinou jako první - ještě před sedmou hodinou. Snažím se provést kontrolu většiny věcí, které považuji za důležité. Koneckonců zodpovídám za plynulý průběh celého dne přímo panu prezidentovi a jeho výrok po skončení slavnostního aktu předání vyznamenání je pro mě hlavním hodnocením mé práce. Za každým detailem dnes již propracovaného ceremoniálu, který se v posledních deseti letech dolaďoval a měnil, je badatelská činnost v archivech, schůzky a konzultace s vojenskými historiky. Jsem zavázán všem, kteří prokázali osobní nadšení, když jsme vytvářeli novodobé tradice hodné nejvýznamnějšího státního svátku naší země – ať se to týkalo historických praporů, prezentace vyznamenání a dalších zdánlivých detailů. Za většinou z nich jsou velké a silné příběhy prezentující bohaté dějiny naší vlasti. A kdy jindy by měly tyto promlouvat, než 28. října? 

Přípravy na ceremoniál dalšího roku začínají prakticky okamžitě po skončení slavnostního večera.

Jindřich Forejt s prezidentem Zemanem. Foto - Daniela Černá

Jakým způsobem jste v kontaktu s osobnostmi, které mají být vyznamenány? Jaká je v tom Vaše úloha?

Pan prezident mi předá jmenný seznam vyznamenaných, když je tento hotov a mým úkolem je se s nimi spojit a informovat je o rozhodnutí pana prezidenta propůjčit / udělit jim státní vyznamenání. V první fázi se jedná o osobní (řekl bych přímo neúřednický) kontakt. Je to většinou krásná chvíle, kdy i od slavných osobností slyšíte větu „Takovou krásnou zprávu mi dlouho nikdo neřekl. To si musím vychutnat…“ A já jsem šťasten a poctěn, že s nimi mohu být v takové chvíli a onu chvíli si „vychutnat“ také.

Seznam vyznamenaných je utajován, přesto většinou nějaká jména do médií uniknou. Jak si to vysvětlujete? Mají vyznamenaní zakázáno o tom mluvit?

Vyznamenané prosím o jistou zdrženlivost, pokud jde o publikování zprávy o propůjčení / udělení vyznamenání. Jde také o jejich „ochranu“ před médii. Z hlediska tradice je seznam vyznamenaných uveřejněn vždy až 28. října večer. Myslím, že je to tak správné. Okamžik napětí i překvapení k tomu všemu tak nějak patří. Několikrát jsem se však setkal i s poněkud přísným výkladem mé prosby o zachování mlčenlivosti. Dva dny před slavnostním večerem mi jeden z vyznamenaných telefonoval (podotýkám, že to nebylo v letošním roce) a ptal se mě, jestli bych mu nepomohl s dopravou na hrad, že si právě zranil nohu. Na vysvětlenou dodal: „Víte, já bych řekl synovi, ale on o vyznamenání nic neví. A manželce jsem to také ještě neřekl. Co myslíte, mám jí to dnes prozradit?“

Velmi dojemným okamžikem ceremoniálu byly i symbolické tři oříšky pro paní Šafránkovou. Máte informace, že byly paní Šafránkové i předány?

S paní Šafránkovou jsem mluvil hned 29. října pozdě odpoledne. Ceremoniál sledovala v přenosu v televizi a její sestra jí pověděla mnohé detaily ještě tentýž večer. Myslím, že z oříšků měla radost. Moc jsme na ni všichni mysleli.

Můžete v závěru zavzpomínat a uvést několik zajímavostí nejen z Vaší praxe, ale i historie z těchto slavnostních okamžiků na Pražském hradě?

Snažil jsem se na mnohé z příběhů vzpomínat při zodpovídání jednotlivých otázek. Přidám snad již poslední vzpomínku. Je jistě známo, že na slavnostní večer probíhají různé nácviky – vojenských pochodů, procesí atd. Jeden ze známých umělců, který dostával státní vyznamenání, mě zaskočil otázkou, kolik dní před slavnostním večerem proběhne zkouška s vyznamenanými a kolik zkoušek budeme celkem potřebovat. Pro úplnost doplňuji, že každého z vyznamenaných seznamujeme s průběhem slavnostního večera telefonicky v předstihu a na místě pak zhruba hodinu před začátkem slavnostního aktu.

Fotogalerie: - Státní vyznamenání prezidenta republiky

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání ve...
Petr Gazdík a Miroslav Kalousek
Jan Veleba
Zdeněk Škromach
Jaroslav Zavadil
Martin Stropnický s chotí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek, elfové a práskači. Jen boj o moc. O žádné blaho nejde, říká publicista, který nemusí Piráty ani Babiše

19:38 Milion chvilek, elfové a práskači. Jen boj o moc. O žádné blaho nejde, říká publicista, který nemusí Piráty ani Babiše

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Je to pouze a jenom boj o moc a z toho plynoucí penězovody nasměrované ‚správn…