Tomáš Zdechovský vážně o stavu Evropy: Rusko by se mělo stáhnout z Krymu. Zeman je proevropský, ale mám strach...

15. 12. 2018 16:45

CO NÁM DAL ROK 2018 „Politicky se možná neshodneme, ale mezilidské vztahy nejsou tak špatné, jak by se mohlo zdát třeba v diskuzích pod různými příspěvky,“ tvrdí europoslanec a lidovec Tomáš Zdechovský. Podle něj to ukázal požár Apolenky v Pardubicích. Upozornil, že politici nejsou stejní a projít některými obdobími je nezbytné, aby přišla období lepší. Evropská unie prý každopádně potřebuje dále pokračovat v oblasti bezpečnosti i vnitřní reformy.

Tomáš Zdechovský vážně o stavu Evropy: Rusko by se mělo stáhnout z Krymu. Zeman je proevropský, ale mám strach...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

Jaký byl končící rok 2018 pro Českou republiku?

Pro Českou republiku byl v mnoha ohledech úspěšný. Ekonomice se dařilo, dařila se i spousta věcí v neekonomické sféře. Když se podíváme na různé aktivity nebo sportovní úspěchy různých českých sportovců, dosáhli jsme perfektních výsledků. Celkově můžeme být na Českou republiku v mnoha ohledech hrdí. Na to, jakým způsobem se dokáže prezentovat a jakým způsobem se dokáže prosadit na globálním trhu.

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 31045 lidí

Můžeme být na Českou republiku hrdí i za to, jak nás reprezentuje z pohledu politiky?

Víte, kdybych si chtěl přihrát jednoduše svoji polívčičku, tak bych řekl, že příliš ne. Nicméně je potřeba celou věc vidět daleko komplexněji. Je potřeba říci, že všichni politici prostě nejsou stejní a někdy bohužel musíme projít určitým obdobím, aby třeba přišlo období jiné a lepší. Tak to prostě je. Někdy jsme nahoře, někdy dole a my jsme teď někde mezi.

I v minulých letech se mluvilo o nesvornosti českého národa právě kvůli politice. Letos byly senátní, prezidentské i komunální volby. Aféra kolem Andreje Babiše, výroky prezidenta Zemana. Jsme po tomto roce sjednocenější?

Říci, že jsme rozdělení, nebo svorní jen kvůli volbám či Andreji Babišovi, je velké zjednodušení. Ve společnosti existují dvě skupiny lidí, které vidí věci jinak. Je ale velmi důležité vidět řadu věcí v kontextu. A jednou z nich je nepředpokládaná událost, jako například požár Apolenky v Pardubicích, lidé se semknou a pomáhají si. Mohu to uvést na dalších sto padesáti příkladech. Politicky se možná neshodneme, ale mezilidské vztahy mezi lidmi nejsou tak špatné, jak by se mohlo zdát třeba v diskuzích pod různými příspěvky.

Jaký byl uplynulý rok z pohledu Evropy?

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 8002 lidí
Uplynulý rok nebyl hektický. Evropská unie se stabilizovala, myslím, že se podařilo stabilizovat finanční krizi. Nyní je potřeba změnit řadu věcí v oblasti bezpečnosti a provést reformu Evropské unie. To jsou hlavní témata, která nás čekají a která musíme dotáhnout.

Ano a jsou to takové dvě formule, které se neustále opakují dokola. Evropská unie potřebuje reformu a zlepšit bezpečnost. Má k tomu alespoň nakročeno, protože já už několik let poslouchám, že právě tohle potřebuje...

V oblasti migrace se podařilo zastavit vlnu, která přicházela z Afriky. V tom je potřeba pokračovat. Druhá je oblast bezpečnosti a opravdu musíme investovat do inteligentního systému rozpoznávání lidí, aby nám pomohl získat informace o pohybech různých teroristů nebo potencionálně nebezpečných obyvatel.

Co se týká reformy Evropské unie, je to otázka pro příštího lídra, který musí zavelet a začít rušit přebytečné agentury. Musí si s týmem vyjasnit, které věci jsou důležité a o kterých bude Unie jednat a které jsou blbosti a nechá je na rozhodování někomu, komu přísluší. A nebude se míchat do všeho, co se týká evropských záležitostí. Některé věci si členské státy budou muset vyřešit samy.

Domníváte se, že se Evropská unie po volbách v květnu 2019 změní? Ukážou se více proti unijní názory a dostanou šanci politici jiných stran?

Každé volby změní Evropskou unii. Věřím, že řada konstruktivních lidí nespokojených s tím, jak dnes Evropská unie vypadá, dají hlas těm, kdo chtějí její reformu. To je důležité. Politiků, kteří byli do Evropského parlamentu zvolení vždy a nic zde nedělali, bylo hodně. Nyní je čas spíše přemýšlet o lidech, kteří opravdu v Evropské unii něco dělají a chtějí něco změnit. Protože řada z nich slibuje vystoupení z Evropské unie, což stejně splnit nemohou. Třeba o euru se rozhoduje v České republice a stejně tak o vystoupení z Evropské unie. Do Evropského parlamentu by měli kandidovat ti, kdo chtějí věci v Evropské unii změnit.

A co zahraniční politika Evropské unie? Po několika letošních událostech jsme viděli odlišný přístup. Směrem k Rusku za různé akce vyhošťovala diplomaty a na vraždu novináře v saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu reagovala chladněji?

Domnívám se, že ten, kdo tvrdí, že Evropská unie nereaguje na prokázanou vraždu novináře na zahraniční ambasádě, nemluví pravdu. Evropská unie přijala poměrně silnou rezoluci. Nové státy vyhostily diplomaty, nebo stáhly svoje zastoupení na ambasádách. Kroků se udělalo hodně. V případě Ruska by si řada z nás včetně mě přála lepší vztahy s Ruskem. Pro vztahy jsou vždy důležité dva subjekty. Musí chtít také Rusko, nemůže to být jen jednostranná záležitost.

Jak jsme se letos posunuli ve vztahu k Rusku? Jistě uznáte sám, že současné vztahy ideální nejsou, co by Evropská unie, ale i Rusko mělo udělat, aby tomu tak nebylo? Sankce koneckonců škodí oběma stranám také.

První by se měl vyřešit konflikt na Ukrajině. Rusko by se mělo stáhnout z Ukrajiny a nemělo by do tamního konfliktu nikterak zasahovat. Druhá věc, která by se měla dotáhnout, je stažení Ruska z Krymu. Prostě anektování jakéhokoliv území je absolutně nepřípustné. Třetí věc je znovu přijít k jednacímu stolu a jednat. Tady nejde o ponížení někoho, ale o usednutí ke stolu, sdělení požadavků a nalezení kompromisu. O to se jedná.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Co role a působení prezidenta Miloše Zemana v zahraniční politice a obchodech v souvislosti se zprávou BIS, která mluví o zesílení ruských a čínských vlivů?

Máme přirozené spojence v Evropské unii. Miloš Zeman je prostě demokrat pro evropský, pro atlantický. Bohužel v posledních měsících ve spojení s kritikou Bezpečnostní informační služby mám trochu strach, aby opravdu spíše nenahrával proti unijním a proti atlantickým silám. Já osobně si myslím, že prezident by měl být ten, kdo ve svém úřadě nahrává soudržnosti a kompromisům mezi stranami a nebude je rozdělovat. Bohužel právě to v současné době u prezidenta vidím. Je to škoda hlavně pro něj, protože druhé volební období mohl uzavřít jako prezident, kterého si bude řada lidí vážit, i když s ním nebudou souhlasit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetik: Vrbětice? Nečekejte od Německa akci. Zdražení plynu se nebojte

10:36 Energetik: Vrbětice? Nečekejte od Německa akci. Zdražení plynu se nebojte

ROZHOVOR Z opozice můžeme v důsledku kauzy Vrbětice pozorovat volání po zmenšení energetické závislo…