Tvrdá slova Markéty Šichtařové o norských fondech: Sprostá korupce, rozvrací zemi. Je přes čáru, že je vláda přijala

17.03.2019 15:18 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česká vláda vyšla z voleb, aby prosazovala zájem českých občanů, ale namísto toho za norské peníze prosazuje nikoliv české ideály, ale zájmy norské vlády a dalších přidružených vlád. Tak reaguje Markéta Šichtařová na zprávu Ministerstva financí, kolik peněz z norských zdrojů se bude v rámci grantu zase rozdělovat. Tvrdí také, že Norsko je dnes již velmi socialistickou zemí s některými ryze marxistickými rysy. Norské fondy mají za cíl tyto myšlenky prosazovat i v dalších zemích a vnucovat jim norskou filozofii, ať už v přístupu k rodinám, ke genderismu či k imigraci. Přitom si málokdo uvědomuje, že tyto fondy jsou ideologicky velmi blízké tomu, čemu se nepřesně říká Sorosovy fondy či Sorosovy peníze.

Tvrdá slova Markéty Šichtařové o norských fondech: Sprostá korupce, rozvrací zemi. Je přes čáru, že je vláda přijala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Předseda ČMKOS Josef Středula potvrdil, že kampaň odborů Konec levné práce bude pokračovat dál. Ale vadí mu, že mnohá slova kolem ekonomické situace znějí, jako bychom už teď byli v nějaké šílené krizi, což podle něj není pravda. Tvrdí, že si sami vyvoláváme vlastní vnitřní krizi, když znejišťujeme spotřebitele, který má nějaké návyky, a tlačíme na něj, aby je měnil. Přitom z vyššího základu máme předpokládaný růst HDP někde mezi 2,8 až třemi procenty, a to je velmi dynamický růst. Lze s ním souhlasit a třeba i v názoru, že to, co se odehrává ve vztahu USA s Evropou nebo Čínou, nebo co se děje na německém trhu, není žádná systémová krize a ekonomiky jsou v jiné kondici než v roce 2009?

Ano, toto skutečně zatím není ona systémová krize ekonomiky, které proběhla v letech 2008 - 2009. Toto je klasické cyklické zpomalení. Už několik let opakuju varování, že přijde ještě druhá vlna oné – jak ji Josef Středula nazval – „systémové krize“. Anebo – jak ji nazývám já – technokratické krize. Oficiální název pro ni totiž stále neexistuje, navíc je velmi vzácná a skutečně globálně postihla svět v roce 2008 vlastně poprvé. Ale ono zpomalování ekonomiky, které nyní vidíme, s tím prozatím nemá nic společného, to v podstatě „nestojí za řeč“, protože prozatím stále ještě jde o klasický a obyčejný cyklický vývoj, kterého není třeba se kdovíjak bát.

Ale s tvrzením, že zbytečně znejišťujeme spotřebitele, nesouhlasím. Naopak. Zaprvé, vysoké maloobchodní tržby ukazují, že spotřebitelé se nijak zvlášť nebojí a nezdráhají se utrácet. A zadruhé, naopak není správné lakovat falešně spotřebitelům vše narůžovo a říkat jim: „Ničeho se nebojte, zadlužujte se, berte si hypotéky…“, když se předpokládá, že nezaměstnanost letos už vzroste. Ostatně právě páteční čísla ukázala, že český průmysl už klesá o 1,1 procenta, čili že se bude během pár měsíců propouštět. Říkat cokoliv jiného by bylo lhaní lidem, ti by se nepřipravili, zbytečně riskovali a pak by se nestačili divit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…