Ukrajina málo dbala o své občany, proto přišel Majdan. Smiřte se s tím, že lidé našeho prezidenta Lukašenka ctí, říká velvyslanec Běloruska

23.04.2015 11:07 | Zprávy

ROZHOVOR Dohody z Minsku jsou fakticky jediným účinným mechanismem, který je schopný vytvořit trvalý mír. Nicméně události na Ukrajině a koncentrace vojsk NATO u našich hranic nás nutí přijímat dílčí rozhodnutí, abychom posílili bezpečnost. Takto hovoří velvyslanec Běloruské republiky v Česku Vasilij Markovich. Pro ParlamentníListy.cz se rozpovídal i o trestu smrti, který je v Bělorusku stále praktikován.

Ukrajina málo dbala o své občany, proto přišel Majdan. Smiřte se s tím, že lidé našeho prezidenta Lukašenka ctí, říká velvyslanec Běloruska
Foto: archiv velvyslanectví
Popisek: Velvyslanec Běloruské republiky v Česku Vasily Markovich

Jak vnímáte relikt carského Ruska, který na jeho znaku přetrval až dodnes. Jsou tam tři koruny, za Velkou Rus, Malou Rus a Bílou Rus. Nemyslíte si, že anexí Krymu Rusko zčásti získalo korunku Malé Rusi, tedy Ukrajiny, zpět?

Nechtělo by se mi posuzovat dění v suverénním státě. Nicméně všimněte si, že se Běloruská republika snaží, aby se situace na Ukrajině normalizovala a aby se tam díky dialogu všech stran nastolil trvalý mír.

Bělorusko leží na hranicích s Ukrajinou, NATO a EU. Je v přímé unii s Ruskem. Nad vaším územím létají ruské stíhačky, operuje tam ruská armáda. Čeho se v těchto souvislostech nejvíce obáváte?

Běloruská republika je suverénní stát se svou nezávislou vnější i vnitřní politikou. Rusko je naším hlavním ekonomickým partnerem, hlavním strategickým spojencem. Stavíme státní spojenectví, které přináší blaho občanům tohoto dvoustátí. V rámci integrace různých sdružení, jak jsme se usnesli, plníme naše závazky stejně, jako to dělají země Evropské unie (EU) anebo státy, které jsou v NATO.

Nehledě na to, jsme si vědomi, že musíme mít i normální vztahy s EU. Vždyť EU je po Rusku naším druhým nejdůležitějším tržně-ekonomickým partnerem. Všichni vědí, že normální vztahy s EU a s Ruskou federací přináší konkrétní prospěch každému občanu naší země. Geografické rozpoložení Běloruska nás nutí nacházet rovnováhu mezi Východem a Západem. A kdyby to někdo nedokázal ocenit, tak musí pochopit, že jestli chceme přemýšlet o budoucnosti našeho státu, tak musíme nacházet vzájemně přijatelnou úroveň vztahu jak s Ruskem, tak i se Západem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

10:51 Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč má jeden spadlý drát takový dramatický dopad, rozjímal premiér Fiala po …