Ukrajina málo dbala o své občany, proto přišel Majdan. Smiřte se s tím, že lidé našeho prezidenta Lukašenka ctí, říká velvyslanec Běloruska

23.04.2015 11:07 | Zprávy

ROZHOVOR Dohody z Minsku jsou fakticky jediným účinným mechanismem, který je schopný vytvořit trvalý mír. Nicméně události na Ukrajině a koncentrace vojsk NATO u našich hranic nás nutí přijímat dílčí rozhodnutí, abychom posílili bezpečnost. Takto hovoří velvyslanec Běloruské republiky v Česku Vasilij Markovich. Pro ParlamentníListy.cz se rozpovídal i o trestu smrti, který je v Bělorusku stále praktikován.

Ukrajina málo dbala o své občany, proto přišel Majdan. Smiřte se s tím, že lidé našeho prezidenta Lukašenka ctí, říká velvyslanec Běloruska
Foto: archiv velvyslanectví
Popisek: Velvyslanec Běloruské republiky v Česku Vasily Markovich

Jak vnímáte relikt carského Ruska, který na jeho znaku přetrval až dodnes. Jsou tam tři koruny, za Velkou Rus, Malou Rus a Bílou Rus. Nemyslíte si, že anexí Krymu Rusko zčásti získalo korunku Malé Rusi, tedy Ukrajiny, zpět?

Nechtělo by se mi posuzovat dění v suverénním státě. Nicméně všimněte si, že se Běloruská republika snaží, aby se situace na Ukrajině normalizovala a aby se tam díky dialogu všech stran nastolil trvalý mír.

Bělorusko leží na hranicích s Ukrajinou, NATO a EU. Je v přímé unii s Ruskem. Nad vaším územím létají ruské stíhačky, operuje tam ruská armáda. Čeho se v těchto souvislostech nejvíce obáváte?

Běloruská republika je suverénní stát se svou nezávislou vnější i vnitřní politikou. Rusko je naším hlavním ekonomickým partnerem, hlavním strategickým spojencem. Stavíme státní spojenectví, které přináší blaho občanům tohoto dvoustátí. V rámci integrace různých sdružení, jak jsme se usnesli, plníme naše závazky stejně, jako to dělají země Evropské unie (EU) anebo státy, které jsou v NATO.

Nehledě na to, jsme si vědomi, že musíme mít i normální vztahy s EU. Vždyť EU je po Rusku naším druhým nejdůležitějším tržně-ekonomickým partnerem. Všichni vědí, že normální vztahy s EU a s Ruskou federací přináší konkrétní prospěch každému občanu naší země. Geografické rozpoložení Běloruska nás nutí nacházet rovnováhu mezi Východem a Západem. A kdyby to někdo nedokázal ocenit, tak musí pochopit, že jestli chceme přemýšlet o budoucnosti našeho státu, tak musíme nacházet vzájemně přijatelnou úroveň vztahu jak s Ruskem, tak i se Západem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…