Úspěch mimo velkoměsto. Jak firma z pohraničí mění pravidla hry v hi-tech technologiích

20.05.2024 17:08 | Rozhovor

Mohlo by se to zdát jako těžko uvěřitelné, ale také v malém okresním městě na jihovýchodě České republiky může již více než sedm dekád působit úspěšná česká společnost, která popírá názor, že k hi-tech technologiím se můžeme dostat jen ve velkoměstech. Jak v srdci Slovácka vyvíjí elektronické systémy, které fungují v extrémních podmínkách, a jaké příležitosti rozvoje nabízí mladým technikům, vysvětluje Jaroslav Hovorka, generální ředitel společnosti MESIT asd., která je nejen členem skupiny OMNIPOL, ale specializuje se i na vývoj a výrobu elektroniky pro letectví, obranu a dopravu.

Úspěch mimo velkoměsto. Jak firma z pohraničí mění pravidla hry v hi-tech technologiích
Foto: Archiv JH
Popisek: Jaroslav Hovorka, generálním ředitel společnosti MESIT asd.
Jak probíhá vývoj elektroniky pro tak náročná odvětví?
 
Každý nový projekt začíná pečlivým sběrem požadavků a analýzou potřeb našich zákazníků. Poté přichází zpracování zadání, které specifikuje podrobné technické parametry a požadované vlastnosti výrobku. Nedílnou součástí přípravy nového vývoje je rovněž časový plán realizace, hodnocení rizik, tržního potenciálu a ekonomický rozbor přínosu projektu. Následuje fáze tvorby koncepce, návrhu, kde naše týmy inženýrů tvoří nejprve funkční blokové schéma, následně navrhují konkrétní obvodové a softwarové řešení a výsledkem jsou prototypy elektronických systémů. Dnes používáme při návrhu mnoho výkonných softwarových prostředků. Těchto nástrojů je celá řada a naši inženýři s nimi umějí neskutečné věci. Zkonstruované výrobky a systémy jsou podrobovány analýzám funkčnosti a spolehlivosti a v závěru procházejí řadou testů a validací, tj. finálním ověřením navrženého řešení u zákazníka. Toto vše je nutné provést, abychom se ujistili, že naše výrobky plní očekávané bezpečnostní a výkonnostní standardy. A na závěr se zpravidla účastníme integrace do konkrétních letadel, obranných systémů nebo dopravních prostředků. Samozřejmě k uvedeným činnostem využíváme ty nejmodernější metody a technické vybavení. S návrhovými prostředky, kterými disponujeme, se málokdo setká. Je to prostě unikát. 
 
Takže u vás se může mladý absolvent technické školy hodně naučit?
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

20:21 Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

„V poslední době stačí, když si sednete někde do hospody. Lidé svoji nespokojenost vyjadřují všude a…