Nová vláda bude muset jako jednu z hlavních věcí řešit příští rozpočet. Na stole leží návrh Aleny Schillerové, který počítá se schodkem takřka 400 miliard korun. Kde v něm podle vás bude nutné provádět změny?
Je otázka, jestli nová vláda bude do té doby ustavena a jestli bude chtít pod časovým tlakem rozpočet měnit. Programy, se kterými šly strany do voleb, naznačovaly řadu opatření, paradoxně často na straně dalšího navýšení výdajů. Z dlouhodobého hlediska očekávám škrty ve výdajích a řekněme si na rovinu, že nějaké hrátky s propouštěním úředníků jsou z hlediska významu zcela marginální. Jedná se o jednotky miliard. Pokud vláda dá na první místo fiskální konsolidaci, tj. snahu snižovat rychle deficity (přestože ODS k nim přispěla valnou měrou, když s ANO hlasovala za zrušení superhrubé mzdy) a to za kontextu, kdy ČNB zvyšuje úrokové sazby a máme tu nákladovou ze zahraničí dovezenou inflaci, tak rychle spadneme do recese se všemi důsledky. Ekonomická situace je velice komplikovaná a zvolení priorit, jejich načasování a provedení může mít obrovské sociální důsledky.
V těžkých časech se lidé vždy obávají škrtů. Je relevantní tvrdit, že nová vláda může v tuto chvíli skutečně slíbit hlavně „krev, pot a slzy“, tedy že přijdou nepopulární opatření a s nimi i propad preferencí toho, kdo je zavede?
Programy stran, které formují pětikoalici, slibovaly ledacos, ale určitě v nich „krev, pot a slzy“ nenajdeme. Zástupcům koaličních stran bude teprve postupně docházet, že se ocitly v období restrukturalizačního tlaku daného Green Deal, rostoucích cen daných zejména růstem cen komodit (nejsou to jen energie), do toho jsou tu závažné problémy s výrobními řetězci, což zase tlačí na změnu struktury ekonomiky, a značná fiskální nerovnováha k tomu. Opakuji znovu, že nevidím, že by si zástupci pětikoalice byli vůbec vědomi těchto problémů, natož pak jejich propojenosti, která předurčuje stanovení priorit. Například, že pokud ekonomika spadne do recese, pak aplikovat škrty je kontraproduktivní a sociálně neúnosné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Česko , ekonomika , energetika , Fiala , finance , krize , ODS , Švihlíková , Green Deal , SPOLU
autor: Marek Korejs
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu