Vaše poslední cesta na Tchaj-wan, paní Pekarová... Expremiér odhadl, co přijde

28.03.2023 20:33 | Rozhovor

„Žádné vazalství, jak některá mainstreamová média hloupě psala. Žádná vyčůranost ze strany Číny. Je to prostě strategické partnerství,“ říká v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v Moskvě expremiér Jiří Paroubek. Dostal se i k cestě Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wan, kterou označil za „zbytečnou provokaci“. Zmínil také „předskokana novému předsedovi Sněmovny reprezentantů“. Přidal i neradostné informace kolem čínských turistů a podnikatelům doporučil děkovné dopisy právě Markétě Pekarové Adamové a Miloši Vystrčilovi. Poděkování adresoval i „různým Hřibům“.

Vaše poslední cesta na Tchaj-wan, paní Pekarová... Expremiér odhadl, co přijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

„Návštěva čínského prezidenta v Moskvě je nepříjemnou pilulkou pro západ“, napsal jste ve svém blogu na webu vasevec.cz. Pane inženýre, můžete to prosím trochu rozebrat?

Myslím, že čínský prezident prostě ukázal, že je ve svém rozhodování naprosto nezávislý. Takové ty úvahy, které se objevovaly v českém mainstreamovém tisku a méně již tedy v tom zahraničním západoevropském o tom, že se vlastně o nic nejedná, že je to jenom taková zdvořilostní návštěva a že tady ty země se stejně na ničem nejsou schopné dohodnout, zejména ne na úzké spolupráci, no tak to je samozřejmě nesmyslné.

Ta návštěva měla především symbolický význam. Číňané vždy uvažují i v symbolech. To není jenom o tom, že něco udělají, že je to blesk z čistého nebe. Oni dávají najevo také nějaký signál o tom, jak vážně berou spolupráci s Ruskem. Ta spolupráce je především rovnoprávná. Není to žádné vazalství, jak tady některá mainstreamová média hloupě psala. Není to ani nějaká vyčůranost ze strany Číňanů, která více nebo méně rychle přejde. Je to prostě strategické partnerství. A západní lídři, pokud jsou toho vůbec schopni, takové analýzy, by z toho měli vyvodit i určité politické závěry. Čína, podle mého názoru, dala najevo, že v případě, že by snad po masivních dodávkách zbraní ze strany západu na ukrajinskou frontu mělo dojít k tomu, že by se Rusko dostalo do nějakých vážných problémů - což já nepředpokládám, ale kdyby se to stalo, tak Čína ve vlastním zájmu bude muset přehodnotit ten svůj více méně neutrální postoj, nebo postoj pozitivní neutrality ve vztahu k Rusku tak, aby ho podpořila mnohem více. Třeba i dodávkami munice.

Myslím si, že každá válka je válkou továren. To už byla druhá světová válka. Samozřejmě země s větším potenciálem, jako byly Spojené státy, Sovětský svaz, Británie, nutně musely porazit Německo. Dnes by to podle všeho mělo platit ve vztahu k Rusku. Ale zdá se, že ten ruský vojenský průmysl je prostě velmi dobře zorganizovaný, tak jako v každé době, třeba i v té době druhé světové války. Takže je plně rovnocenný vojenskému průmyslu na západě, včetně Spojených států. Ale kdyby přesto došlo ke zhroucení ruské fronty na Ukrajině a hrozily by vážné otřesy v rámci Ruska, tak samozřejmě Čína si toto nemůže dovolit, aby její velmi blízký spojenec měl vážné problémy, nebo dokonce padl. No a to dala ta návštěva čínského prezidenta v Rusku najevo.

Bylo to pár hodin poté, co byl Vladimir Putin označen mezinárodním soudem v Haagu za zločince. Přitom mezinárodní soud dobře ví, že jeho jurisdikci neuznává ani Rusko, ani Čína a ani Spojené státy. Takže je to především politická deklarace. No ale čínský prezident se k těmto věcem vůbec nevyjadřoval, vůbec se jimi nezabýval. Takže máme tady co dělat s již vytvořeným blokem Čína – Rusko, který bude postupovat v mnoha otázkách společně. A je potřeba brát v úvahu, že tento blok prostě nedopustí, aby jeden z tohoto bloku zkolaboval. Takže domnívám se, že ty síly jsou už dneska natolik vyrovnané, tím vstupem Číny do toho dění, že by měl západ uvažovat o rychlém ukončení toho konfliktu. Ukrajině dochází lidé. Dochází samozřejmě i munice, i když západ slibuje, že bude dodávat. Ale to jsou zatím sliby. Takže nejvyšší čas celý ten konflikt ukončit, ať už podle Muskova nebo podle čínského plánu. Prostě začít jednat. Jak jsem zaznamenal, tak ukrajinskému vedení není ten čínský plán proti mysli.

A předpokládáte, že USA budou v tom smyslu, o kterém mluvíte, nějak reagovat?

Obávám se, že Spojené státy toho prostě nejsou schopny, udělat realistický závěr. Jim to v zásadě takto vyhovuje, ten konflikt v tuto chvíli. Komu nevyhovuje, to jsou evropské země, včetně České republiky. Protože zejména těm středo a východoevropským zemím klesá velmi silně životní úroveň lidí. Myslím, že za ten minulý a tento rok v souhrnu poklesne životní úroveň českého obyvatelstva v nejlepším případě o pětinu, spíše o čtvrtinu. To jsou vážná čísla. Především evropské země by měly mít zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil.

Zmínil jste zatykač z Haagu. Co říkáte na reakci Ruska, kdy mimo jiné ruský exprezident Medveděv varoval před tím, že jakýkoliv pokus o zatčení Putina na summitu v JAR by se rovnal vyhlášení války Moskvě?

Nevím, kde by ho kdo chtěl zatýkat….. Domnívám se, že to je reakce, kterou by asi Rusové mohli uplatnit, pokud by k něčemu takovém došlo. Mimochodem, nedávno jsme si připomněli 20. výročí zahájení operace v Iráku, která proběhla úplně stejně ze strany Spojených států a jejich spojenců, včetně ČR, vůči suverénnímu státu, bez mandátu Rady bezpečnosti. A že by někdo byl vyhlášen válečným zločincem, třeba americký prezident Bush, tak k tomu nedošlo. Takže myslím si, že v Haagu by měli být trošku soudní a nebo by měli pracovat rovnocenně. To znamená, rozdávat ty karty tak, jak si to kdo zaslouží.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

pan Paroubek ví o čem mluví,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJan Dušan , 29.03.2023 6:29:21
Za předsednictví pana Paroubka totiž byl na návštěvě v Praze Čínský předseda vlády Wen Ťia-pao. právě tady byly domluveny nové letecké linky z ČLR. Dnes za vlády kazisvětů a Liebe Uschula von Herr Fiala se ukazuje co je to vláda prosperity jak u nás a také v EU. Pani Pekarovou nemá cenu komentovat neví jak nic o politice a mezinárodních vztazích a ve svém vlastním prospěchářství je zalezlá v Rulfu EU co by užitečný idiot zrovna tak jak pan profesor. Kálí nám. oba do našeho hnízda a my si to necháme líbit

|  14 |  0

Další články z rubriky

Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

4:44 Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

„Evropská rada by měla přijmout cíl do roku 2030 třikrát snížit ceny energií. Když mohla přijmout cí…