Většina lidí v ČR sdílí naše názory na Rusko a Ukrajinu. Pavel Telička jasně řekl, co Andrej Babiš zamýšlí s USA

13.04.2015 20:41 | Zprávy

ROZHOVOR „Žádnou ambici prát špinavé prádlo nemá,“ říká k záměrům Andreje Babiše v rámci jeho cesty do Spojených států europoslanec hnutí ANO Pavel Telička. To, že by mohl vicepremiér případně čelit méně příjemným otázkám například v souvislosti s nedávným konfliktem Hradu a amerického velvyslance, ale nevyloučil. Telička v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že ANO mělo a má zřetelný program zahraniční politiky a teď jde pouze o „pokračování aktivit viditelnějším způsobem“.

Většina lidí v ČR sdílí naše názory na Rusko a Ukrajinu. Pavel Telička jasně řekl, co Andrej Babiš zamýšlí s USA
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Telička ve valaškomeziříčské chemičce Deza

Vicepremiér Andrej Babiš stráví tento týden návštěvou Spojených států amerických. Může být tato cesta signálem, že chce začít Andrej Babiš jinak vystupovat v souvislosti se zahraniční politikou?

Dlouhou dobu bylo vyčítáno hnutí ANO, že nemá zahraniční politiku a žádné programové cíle. Šlo ale o názory těch, kteří si neudělali čas a nepřečetli si program hnutí ANO do evropských voleb, kde jsou jednoznačně dané axiomy. Nejenže existoval jasně vyprofilovaný program, který pokrýval zahraničněpolitické otázky, ale když se podíváme také na činnost našich europoslanců, musím zmínit, že jsme spoluautory řady materiálů, účastníky debat a naše aktivita je vysoce nadstandardní. Někteří mohou namítnout, že to se netýká Andreje Babiše.

Upřesňuji proto, že při všech svých schůzkách s Andrejem Babišem, které se konají v rozpětí čtyř až šesti týdnů, dlouhodobě diskutujeme zahraničněpolitická témata a nemám pocit, že bychom se v názorech lišili. Je logické, že místopředseda vlády a ministr financí se v prvních měsících zaměří především na vládní agendu a že se postupně dostává k zahraničním otázkám. Vidíme, že se schází s velvyslanci, probírá otázky, které jdou za rámec ministerstva financí, že je na mobilu s německým ministrem financí, který je také významným evropským politikem. Cestu Andreje Babiše do USA vidím čistě v kontextu pokračování těchto aktivit, jen viditelnějším způsobem.

Komentátor Václav Dolejší v Hospodářských novinách srovnal cestu vicepremiéra s výjezdem Vladimíra Špidly v roce 2002: „Nadstandardní program ve Washingtonu, New Yorku a Sillicon Valey z části připomíná „předpremiérskou“ výpravu Vladimíra Špidly z března 2002. Ve vicepremiérovi a ministrovi práce a sociálních věcí tehdy Američané správně viděli budoucího předsedu vlády a mimo jiné právě přátelským přijetím ho získali na svoji stranu,“ uvádí Dolejší. Dají se tyto dvě situace srovnávat?

Nevím. Logicky každý komentátor analyzuje, skládá hypotézy a spekuluje, což je legitimní. Dokonce bych nevylučoval, že Andreje Babiše představitelé, se kterými se setká, mohou tímto způsobem vidět. On cestu takto nepojímá, ale jsme si vědomi jedné věci. Andrej Babiš je lídrem druhého nejsilnějšího vládního subjektu, nového politického subjektu, subjektu pravostředového, liberálního, který má své protějšky v americké politice i v byznysu. K tomu patří dialog a je jedině dobře, že mezi českými politiky máme lidi, kteří jsou schopní vyvolat velkou pozornost a zájem protějšků, a že se politický a ekonomický dialog povede na této úrovni.

Premiér Sobotka navštívil USA, takže nějaký dialog probíhá. Pojďme si ale říci, kdy byl naposled pozván český prezident na oficiální pracovní návštěvu do USA? Vidíme také určité těžkosti mezi současným prezidentem a americkou exekutivou. Je jedině dobře, že dialog bude probíhat také na úrovni prvního místopředsedy vlády a člověka, který momentálně vede podle průzkumu nejsilnější politický subjekt. Až budeme v budoucnu řešit například nějaké ekonomické otázky nebo třeba citlivé zahraničněpolitické věci, víme, že tady je komunikační kanál, který funguje a na němž máme zájem nejen my, ale také Američané.      

Myslíte si, že se na jednání ve Spojených státech nějak neodrazí poslední tolik diskutované dění kolem prezidenta Miloše Zemana, ať už jde o jeho konflikt s americkým velvyslancem nebo plánovanou cestu do Moskvy na oslavy 70. výročí konce II. světové války?

Vůbec to nelze vyloučit a s vysokou pravděpodobností asi ano. Po diskusi s Andrejem Babišem je mi ale jasné, že nemá vůbec zájem toto prádlo prát. Určitě nebude otevírat diskusi formou: Jsem tady proto, že na nejvyšší úrovni je taková situace... Lidově řečeno, on žádnou ambici prát špinavé prádlo nemá. Přijíždí s jasnou agendou a má konkrétní program, který se bude snažit z hlediska českých zájmů využít co nejlépe. Že může otevřít určité věci americká strana, že se může ptát a snažit se některé záležitosti pochopit, to nemohu vyloučit.

Ještě v době, kdy nebylo upřesněno, že se prezident Miloš Zeman nezúčastní vojenské přehlídky na Rudém náměstí, kritizoval vicepremiér Babiš prezidenta. Výsledkem byla i spousta negativních reakcí na Facebooku. Teď sice o ztrátě přízně průzkumy nehovoří, přesto neobáváte se, že časem může hnutí ANO ztratit voliče, kteří jsou řekněme více „prozemanovsky“ naladěni?

Pokud mě něco oslovilo v samotném počátku v debatách s Andrejem Babišem a motivovalo mě k tomu, abych ukončil úspěšný byznys a šel do politiky, kde veškeré podmínky jsou pro mě méně zajímavé a atraktivní, byla to skutečnost, že se primárně neohlíží na to, kdo co může jak vnímat a jaká je poptávka po názorech určitého typu. On má svou představu a názory. Jen tento přístup samozřejmě není vždy populární. Politika hnutí ANO a také to, s čím Andrej Babiš jede do Ameriky, to s čím pracujeme my v Evropském parlamentu, je založené na dlouhodobějším programu a určitých hodnotách. Některé zásady, hodnoty nelze přece hodit za hlavu, protože u jisté části obyvatelstva nemusejí zabodovat. Myslím si, že většinový názor v republice na dění na Ukrajině a na roli Ruska je ten, který koresponduje s koncipováním našich zahraničněpolitických kroků.  

Vláda předložila novou koncepci zahraniční politiky. Mimo jiné se opírá o odkaz Charty 77 a zdůrazňuje lidská práva. ČT k tomu uvedla: „Dokument vyzdvihuje Spojené státy americké jako hlavního garanta euroatlantické bezpečnosti.“ Co si o této koncepci myslíte a lze předpokládat, že už bude česká zahraničněpolitická strategie vnímána tak, že Česko ví, co chce?

Jedna věc je, co je na papíře, a druhá, co uskutečňujete. Můžeme mít sebelepší zahraničněpolitickou koncepci, ale pokud se pak dohodneme v rámci NATO nebo Evropské unie na společné pozici nebo aktivitě a zároveň ji budeme na vysokých místech české politiky zpochybňovat, pak ji můžeme roztrhat. Je důležité, abychom koncepci zahraniční politiky měli vyváženou, aby zohledňovala naše zájmy, byla proaktivní a čitelná. Návrh je dobrý, posunul se správným směrem, ale hnutí ANO má k tomu určité připomínky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

5:00 Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

„Úroky vysoké tak, že běžný mladý člověk nemá šanci nebo se musí zadlužit na třicet let! To je tak m…