Viceprezident hospodářské komory Pommer popsal každodenní boj živnostníků o přežití. Jen některých

12.04.2015 20:10 | Zprávy

ROZHOVOR Na živnostníky není možné nahlížet jako na skupinu homogenních podnikatelů, upozorňuje Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory ČR pro živnostenské podnikání. Nenechá si ujít poznámku, v jakém případě stát nařizuje švarcsystém, když jej přitom zakázal. V rozhovoru vysvětluje, proč živnostníci nestávkují a mimo jiné souhlasí s tím, že „černé příjmy“ nepoctivým výjimkám z řad živnostníků iniciují mnohdy právě spotřebitelé.

Viceprezident hospodářské komory Pommer popsal každodenní boj živnostníků o přežití. Jen některých
Foto: Archiv RP
Popisek: Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory ČR pro živnostenské podnikání

Jakou vy osobně za sebou máte zkušenost jako OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná? Jestli dobře hledám v Rejstříku živnostenského podnikání, tak podnikáte již od září 1992, tedy skoro čtvrt století.

Nebyl jsem vždy „jen“ OSVČ. Pokud by se někdo podíval i do Obchodního rejstříku, tak jsem figuroval i ve společnostech s ručením omezeným či akciové společnosti. Začínal jsem v roce 89, kdy jsem byl OSVČ zaměstnávající několik dalších lidí v podstatě na způsob, který se dnes nazývá švarcsystém a je dnes zakázán. Tehdy jsem fungoval tak, jak stát umožňoval.

Vy si tedy nemyslíte, že švarcsystém je vysloveně špatný?

Já jsem přesvědčen, že by měl být povolen v určitých formách. Já jsem OSVČ ve stavařině. Ne v tom smyslu jako jsou třeba asistenti poslanců, kteří jsou „na fakturu“, tedy také švarcsystém, byť jej stát potírá. To je prostě rozdíl. Já jsem působil jako obkladač, dělal jsem s dalšími obkladači. Když člověk dostal zakázku, tak podle toho přizval další pracovníky, logicky tedy OSVČ, protože nemůžete kvůli jedné zakázce lidi zaměstnat a poté je propustit.

Tedy v podstatě formou dodavatel a subdodavatelé, kdy subdodavatelé jsou všichni podnikající fyzické osoby… Ono asi je něco jiného „švarcsystém“, který vyhovuje oběma stranám a je z obou stran dobrovolný, jako popisujete vy váš příklad s obkladači na příležitostnou zakázku. Něco jiného je ovšem, pokud je pracovník k švarcsystému nucen, protože je to výhodné pro zaměstnavatele, jenž nechce být svázán pravidly Zákoníku práce…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala dal z vaší kapsy 18 250 korun na Ukrajince. Biliony dají na Green Deal. A vy se divíte? Ševčík o tom, proč chybí peníze

4:44 Fiala dal z vaší kapsy 18 250 korun na Ukrajince. Biliony dají na Green Deal. A vy se divíte? Ševčík o tom, proč chybí peníze

Každý z nás, i nemluvňata, dává na Ukrajince 18 250 korun. Němci dávají o 69 % méně, upozorňuje vyso…