Vláda to vzdává a hází lidi přes palubu. Diletanti, za půl roku zničili republiku, zoufá Okamura

21.5.2022 5:22 odp. | Rozhovor

Tahle vláda diletantů, kteří za půl roku zničí celou naši republiku a miliony občanů uvrhnou do bídy, musí jít okamžitě pryč, vyzývá Tomio Okamura. Do věci by se podle něj měl už vložit i prezident republiky, protože vláda v některých věcech sama přiznává, že nedokáže reagovat.

Vláda to vzdává a hází lidi přes palubu. Diletanti, za půl roku zničili republiku, zoufá Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35370 lidí

Podle Eurostatu má Česká republika třetí nejvyšší inflaci v celé Evropské unii…

Ano, všichni jasně vidíme, že premiér Petr Fiala (ODS) absolutně nezvládá situaci, zcela rezignoval na řešení a žene miliony našich občanů do chudoby. Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček veřejně jménem Fialovy vlády napsal: „Boj s inflací jsme prohráli. Nyní již (pro naši vládu) neexistuje myslitelný způsob, který by prudký růst cen dokázal rychle zastavit.“

A já na to vládě říkám jediné možné – podejte okamžitě demisi! Za této situace by měl okamžitě zakročit i prezident Zeman. Tahle vláda diletantů, kteří za půl roku zničí celou naší republiku a miliony občanů uvrhnou do bídy, musí jít okamžitě pryč! Bezradný premiér, který po pár měsících vzdává boj za svoji zemi a hodí občany přes palubu, musí ihned skončit!

Nejsou to příliš ostrá slova?

Vždyť v Česku už probíhá historicky největší pokles životní úrovně, jaký republika ve své historii pamatuje! Renomovaní ekonomové se shodují, že rapidní inflace při poměrně slabém růstu mezd letos způsobí suverénně největší pokles životní úrovně od roku 1993! Raketový meziroční dubnový růst inflace o 14,2 % je nejvyšší za posledních třicet let. Takto vysoká inflace tvrdě poškozuje české občany a znehodnocuje jejich úspory. Nízkopříjmovým občanům už i znemožňuje nákup některých potravin, přístup k veřejné dopravě i k dalšímu zboží a službám, které jsou pro ně kvůli vysokým cenám prakticky nedostupné. A vláda Petra Fialy se úplně vykašlala na pomoc Čechům – a místo toho pomáhá jen Ukrajincům. Ovšem z našich peněz.

Meziročně nejvíce zdražuje elektřina (o 30 %), plyn (o 44 %), tuhá paliva (o 24 %), teplo a teplá voda (o 18 %). Dramaticky rostou i ceny určitých základních potravin, jako je mouka, cukr či mléko.

Kvůli vládě Petra Fialy se propadají do existenční chudoby celé rodiny. Často nemohou svým dětem poskytnout ani základní životní standard.

Z čeho tak usuzujete?

Dle veškerých dostupných sociologických dat jsou dnes sociálně nejohroženější skupinou rodiny s dětmi. Dalšími velmi ohroženými skupinami jsou například senioři a zdravotně postižení spoluobčané. Podle serveru SeznamZprávy vzhledem ke zvyšujícím se zálohám na energie, rostoucím nájmům a cenám potravin stoupá počet rodičů samoživitelů, kteří aktuálně nemají peníze ani na zaplacení povinných nákladů na své bydlení.

Současná drahota tak nejvíce zasahuje rodiny s dětmi. Dle průzkumu Klubu svobodných matek z počátku května více než 14 % dotázaných matek samoživitelek uvedlo, že po zaplacení nákladů na bydlení bylo minulý měsíc v minusu. A navíc většinou nemají nárok na žádné sociální dávky, protože u českých občanů se zkoumá jejich příjmová situace za poslední tři kalendářní měsíce. Tato situace vede k riziku propadu těchto rodin do existenční chudoby a do dluhových a exekučních pastí. A také k tomu, že tito rodiče již často nemohou svým dětem poskytnout ani základní životní standard.

Hnutí SPD bojuje za všechny naše slušné lidi a budu upřímný, mě na prvním místě zajímají naši občané, aby měli dobrou životní úroveň, a naše republika, abychom byli prosperujícím státem. A až pak nějací cizinci. Bohužel Fialova vláda se stará o cizí, ale na naše kašle.

V poslední době se ostřeji vyjadřujete k otázce ukrajinských migrantů v ČR…

Mnozí ukrajinští migranti od vypuknutí konfliktu zneužívají naší republiku a vláda Petra Fialy z nás všech dělá doslova užitečné idioty. Bohužel se v krátké době plně naplňují moje slova v souvislosti s Ukrajinci, za která jsem byl ještě před pár dny tvrdě napadán některými médii a politiky vládních stran. Už i hejtmani totiž začínají veřejně potvrzovat to, na co jsem veřejně jako první politik upozorňoval a kritizoval jsem neschopnost Fialovy vlády.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

A co říkají hejtmani, co vy jste říkal?

Například hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller řekl: „Zaznamenáváme, že už přicházejí lidé, kteří nejsou úplně zasažení válkou a na svém území mohou žít a nejsou ohrožení na životě.” A dále řekl toto: „Tak jak komunikujeme s ostatními hejtmany, tak nám to připadá jako sociální turistika, kdy Ukrajinci zjistili, že náš systém je hodně štědrý na pomoc. Jsou případy, kdy se tu uprchlíci zaregistrují, vezmou si finanční pomoc a zmizí dál do Evropy, nebo se dokonce vracejí zpátky na Ukrajinu,“ uvedl, že dochází ze strany běženců ke zneužívání systému.

Ohledně nepřizpůsobivých ukrajinských migrantů, které do ČR přivedla vláda Petra Fialy, v TV CNN Prima dále hejtman Schiller řekl: „Zjistili jsme, že jde o lidi, kteří neumějí číst, psát, dokonce ani použít obyčejný záchod a zapnout rychlovarnou konvici. Očividně nikdy nepracovali a pracovat nebudou. Takoví lidé potřebují tak velkou péči, že na každého takového uprchlíka bychom potřebovali jednoho pracovníka, který se o něj bude starat, a na to skutečně takovou kapacitu nemáme.“

Velkou část migrantů odsuzují i sami Ukrajinci.

Opravdu?

Poradce prezidenta Zelenského Serhij Leščenko řekl: „Z těch čtyř milionů, kteří odešli, byl jen asi milion v nějakém skutečném ohrožení. Někteří odešli, protože zpanikařili. Někteří odešli, protože hledali záminku k odchodu. A jen někteří odešli proto, že byli skutečně ohroženi.“

Podle světových médií byl uplynulou neděli poprvé den, kdy se více Ukrajinců na Ukrajinu vrací, než kolik z ní odchází. Vracejí se ukrajinské matky s dětmi a zdůvodňují to tím, že je v jejich lokalitách, odkud na Ukrajině pocházejí, bezpečno. Takže by podle mého názoru již měla začít Fialova vláda Ukrajincům z bezpečných oblastí připravovat ukončení povolení k pobytu v ČR, aby se vraceli nazpátek domů tam, kde je bezpečno. Na většině území Ukrajiny válka neprobíhala ani neprobíhá a samy ukrajinské matky s dětmi se již svobodně vracejí domů na Ukrajinu. Fungují tam školy i zdravotnická zařízení, lidé chodí na nákupy.

Kvůli přílivu migrantů se také strmě zdražilo nájemní bydlení například v Praze, takže mnozí naši občané si nemohou dovolit ani pronájem bytu… A kdy si Fialova vláda konečně udělá čas na pomoc českým občanům se zdražováním energií, potravin, bydlení a pohonných hmot?

Také připomínám, že kvůli ukrajinským migrantům přibylo v ČR nakažených virem HIV, jak řekl v TV CNN Prima epidemiolog Roman Prymula. Nárůst případů HIV zaznamenali například v Plzeňském kraji. Z velké části k tomu přispěli uprchlíci z Ukrajiny. „Zatímco před příchodem uprchlíků byl záchyt HIV pozitivních pacientů kolem tří případů týdně, nyní je to i jeden až dva denně,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek. „HIV je reálná hrozba,“ upozorňuje Prymula. V souvislosti s příchodem Ukrajinců se objevilo také podezření na mimořádně nebezpečnou dětskou obrnu, takže hygienici již začali po naší republice odebírat vzorky. Fialova vláda ale na bezpečnost našich občanů úplně kašle.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)  v TV CNN Prima řekl k vládní strategii ohledně nepřizpůsobivých romských ukrajinských migrantů: „Musíme Romům najít lokalitu v ČR, kde budou moct vést svůj způsob života. Mimo Prahu. Hledáme cestu, jak jim umožnit, aby se jim žilo co nejlépe, ale aby zároveň neohrožovali ostatní.“ Opravdu musíme?

To jsou pro SPD zcela nepřijatelné výroky. Takže vláda uznává, že ohrožují naše občany, ale přesto je chtějí nechat v naší republice? A zase všechny dávky budou platit naši občané? Lidé mimo Prahu volili TOP 09 zcela minimálně, tak proč jim chtějí Válek a ministr vnitra Rakušan (STAN) dělat z života peklo? Navíc všichni víme, že na Zakarpatské Ukrajině, odkud tito Romové přichází, stejně jako na většině území Ukrajiny, válka neprobíhá.

Naši občané se oprávněně ptají, kde budou ty konkrétní lokace pro umístění těch nepřizpůsobivých romských a ukrajinských uprchlíků? Kdy konečně ministr Rakušan přestane zatajovat, do jakých konkrétních měst a obcí umístí velké skupiny až 1500 romských migrantů, které tady chce Fialova “ukrajinská” vláda nechat? Občané z celé republiky nám zděšeně píšou, jelikož nechtějí mít v blízkosti žádné nepřizpůsobivé lidi. Za hnutí SPD říkám, že tady žádné další nepřizpůsobivé lidi nechceme! Tito lidé u nás nemají co pohledávat a je nutné je neprodleně vyhostit mimo republiku. To ale ministr vnitra Rakušan nechce udělat.

Připomínám, že vládní koalice naposledy před 14 dny zamítla návrh zákona od SPD na ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými. Vláda Petra Fialy nepřizpůsobivé podporuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady se o tom nemluví. Ale pro ČR to bude katastrofa. Alena Vitásková upozornila na něco, co vláda musí vědět

16:43 Tady se o tom nemluví. Ale pro ČR to bude katastrofa. Alena Vitásková upozornila na něco, co vláda musí vědět

Dojde k zastavení dodávek zemního plynu z Ruska? Česká republika předsedá Evropské unii, ovšem jaké …