Jak vnímáte protiruské nálady, které se u nás projevují při významných výročích, jako je například konec druhé světové války? Čím jsou u veřejnosti způsobeny a přestáváme si vážit například obětí, které Rudá armáda položila za naši svobodu?
Myslím si, že nejde o znevážení obětí Rudé armády. Těch důvodů je několik a skládají se z více stran. Klíčem jsou naše složitá historie a dopady minulých událostí do našeho dnešního života. Osvobození naší republiky v roce 1945 zároveň bylo počátkem 45 let ruské nadvlády. Obava z Ruska nás provázela celým polistopadovým vývojem. Strach z Ruska, které podle lidí může představovat hrozbu do budoucna, vyslovovala polovina našeho obyvatelstva.
Okolo okupace Krymu se tento podíl ještě výrazně zvýšil. Od té doby však klesá, dnes je to kolem třetiny populace. Na sociálních sítích jsou patrné výrazně proruské nálady. Zprávy o proruských aktivitách některých politiků a prezidenta republiky nejsou většině lidí srozumitelné. Na základě mediální produkce si velká část lidí začíná myslet, že by nebylo špatné, abychom se zastavili v postupu od Východu na Západ a trvaleji zůstali někde uprostřed. A aktivní skupiny občanů chtějí burcovat veřejné mínění, aby na ruskou hrozbu nezapomínalo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová