Vládnou proruské nálady a mediální manipulace. Lidé nechápou, co znamenají aktivity prezidenta. Srovnávání Ruska s USA rozmělňuje spojenecké závazky, varuje sociolog Hartl

18.05.2018 9:16 | Zprávy

ROZHOVOR „Strach z Ruska, které podle lidí může představovat hrozbu do budoucna, vyslovovala polovina našeho obyvatelstva. Okolo okupace Krymu se tento podíl ještě výrazně zvýšil. Od té doby však klesá, dnes je to kolem třetiny populace,“ říká sociolog Jan Hartl. Ten upozornil, že zprávy o proruských aktivitách některých politiků a prezidenta republiky nejsou většině lidí srozumitelné. Nebezpečí z Ruska podle něj zaznívá v mnohých informacích i dezinformacích, ale podle Hartla je nutné se podívat rovněž na rozdíly mezi Ruskem a Spojenými státy, které nejsou tak odlišné. Upozornil, že v takové situaci je ruská obezřetnost vzhledem k historickým zkušenostem namístě.

Vládnou proruské nálady a mediální manipulace. Lidé nechápou, co znamenají aktivity prezidenta. Srovnávání Ruska s USA rozmělňuje spojenecké závazky, varuje sociolog Hartl
Foto: repro Youtube
Popisek: Sociolog Jan Hartl, předseda správní rady STEM

Jak vnímáte protiruské nálady, které se u nás projevují při významných výročích, jako je například konec druhé světové války? Čím jsou u veřejnosti způsobeny a přestáváme si vážit například obětí, které Rudá armáda položila za naši svobodu?

Myslím si, že nejde o znevážení obětí Rudé armády. Těch důvodů je několik a skládají se z více stran. Klíčem jsou naše složitá historie a dopady minulých událostí do našeho dnešního života. Osvobození naší republiky v roce 1945 zároveň bylo počátkem 45 let ruské nadvlády. Obava z Ruska nás provázela celým polistopadovým vývojem. Strach z Ruska, které podle lidí může představovat hrozbu do budoucna, vyslovovala polovina našeho obyvatelstva.

Okolo okupace Krymu se tento podíl ještě výrazně zvýšil. Od té doby však klesá, dnes je to kolem třetiny populace. Na sociálních sítích jsou patrné výrazně proruské nálady. Zprávy o proruských aktivitách některých politiků a prezidenta republiky nejsou většině lidí srozumitelné. Na základě mediální produkce si velká část lidí začíná myslet, že by nebylo špatné, abychom se zastavili v postupu od Východu na Západ a trvaleji zůstali někde uprostřed. A aktivní skupiny občanů chtějí burcovat veřejné mínění, aby na ruskou hrozbu nezapomínalo.

Trochu jste na to narazil hned v první odpovědi. Umějí čeští politici a novináři dostatečně a srozumitelně informovat veřejnost o tom, co se v politickém světě děje?

Neumějí. To není otázka chybějících informací, ale schopnosti a dobré vůle složité věci jasně a srozumitelně v náležitém kontextu vysvětlit. To, co nelze vysvětlit najednou, lze přece vysvětlit po částech, k důležitým otázkám se vracet. To není snadné a většina politiků si svůj úkol usnadňuje. Navážu na svoji první odpověď a odkážu na naši nedávnou historii. Po listopadu si převážná část lidí uvědomovala, že naše země je poničená v celé řadě oblastí a že bude dlouho trvat, než doženeme Západ.

Veřejnost si ale myslela, že proces návratu na Západ  je zřejmý, obecně sdílený a jednosměrný. Dnes mají potíže nejen všechny postkomunistické země včetně České republiky, ale země západního světa. Je tu zhoršení bezpečnostní situace, nejednoznačnost integračních vazeb v Evropě, určité napětí mezi Evropou a Spojenými státy v souvislosti s novým prezidentem Trumpem. To jsou všechno složité věci, které vlastně činí cestu do budoucnosti méně jednoznačnou.

A my v České republice postrádáme jakousi dlouhodobější představu společenského vývoje, pokud tomu nemám říkat vizi. Zrovna nyní se utápíme v prezentismu každodenního žonglování o individuální politické pozice. Ani média, ani politici, ani akademická sféra nejsou schopny dostatečně srozumitelně vysvětlit, co se děje, nabídnout jednoduše uchopitelnou interpretaci toho hlavního. A znova: není to otázka informací, dnes si můžete vyhledat informace leckde, ale musíte je najít a dostat se k nim. To znamená, že té věci musíte dopředu alespoň trochu rozumět. Není to otázka dostupnosti informací, ale jejich přístupného srozumitelného podání.

Rovnou navážu na něco, co jste zmínil. Nakolik s těmi protiruskými náladami ve společnosti souvisí politika Miloše Zemana? Jak velký vliv má v tomto ohledu na lidi?

Náš vztah k Rusku je poměrně složitý a zase prodělal určitou dráhu vývoje. Když si vzpomeneme na počátek devadesátých let, zejména pro starší generaci byla Československá republika sevřená mezi nebezpečím z jedné strany Německa, z druhé strany Ruska a ten neklidný prostor mezi Německem a Ruskem byl obtížně řešitelný postupem doby. Zejména v důsledku agresivní ruské politiky i snahy obnovit jaksi velmocenské ambice Ruska se ohnisko přesunulo k pociťovanému ohrožení směrem k Rusku, ale v poslední době, a to je výsledek migrační krize, je jednoznačně největší ohnisko na Středním východě a Rusko v těchto procesech hraje obtížnou úlohu.

V mnohých informacích i dezinformacích zaznívá, že Rusko je nebezpečím na jedné straně, to se obecně přiznává, ale na druhé straně podívejte se na Spojené státy – mezi Ruskem a Spojenými státy není tak velký rozdíl, protože jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet a vlastně rozmělňuje naše vědomí, vědomí lidí a naše spojenecké svazky. V této situaci je samozřejmě tato ruská obezřetnost vzhledem k historickým zkušenostem namístě.

Co říkáte na černobílé škatulkování v této souvislosti? Tedy lidé, kteří mají opačné názory, než je prozápadní směr, jsou většinou označeni za ruské agenty a podobně…

To je velice pohodlné. Pokud je realita složitá, má několik možných úhlů interpretace, navíc se vyvíjí v čase, takže to nejjednodušší, co můžete udělat, je vyhrotit úhel pohledu a udělat svět černobílý. To jsou přátelé. Ale také existují nepřátelé, a tím zjednodušením převyprávíte složitý obsah a proti jedné krajnosti se ozve druhá krajnost. Dobře se o tom píše v krátkých formátech na Facebooku a Twitteru, kde se lze vyjádřit jednoduše, ale ve skutečnosti je realita složitější a obtížně uchopitelná, nemáme snadný interpretační klíč k tomu, co se vlastně děje.

A víme, že podle sociologických výzkumů je pro českou společnost typické, že názory veřejnosti nejsou vyhraněné, že vlastně česká společnost představuje mnoho valérů šedého stínu a určitě není nic černobílé. Dokonce hodnocení výrazných událostí bývá veřejným míněným pojímáno zdrženlivě: chvíli počkáme, než vyřkneme definitivní soud. Vlastně snaha nálepkovat věci černobíle je snaha buď vědomě, nebo nevědomě posilovat propagandistické prvky v rozboru složitých jevů.

Vrátí se premiérovi v demisi Andreji Babišovi od voličů složité a dlouhé vyjednávání při sestavování vlády?

Když se podíváme na současnou situaci, i tady je otázka, co se to vlastně děje? Na jedné straně se můžeme podívat na složité jednání a snahu najít schůdnou situaci hnutí ANO jako vítěze voleb, na druhé straně položme otázku, co dělá opozice? Zda je schopna proti úsilí Andreje Babiše a hnutí ANO zejména ta opozice, která se nazývá demokratickou, nabídnout věrohodnou alternativu, která by podle jejich názorů vedla ke smysluplnému vládnutí, jež by v dlouhodobém horizontu vedla k posilování demokracie. Tady problém Andreje Babiše a hnutí ANO sestavit většinovou vládu je zhruba stejně velký jako svérázné působení demokratické opozice.

Zase se to objeví v černobílé zkratce, že program, který v uvozovkách nazvu Antibabiš, vyřeší všechno. Pokud nebude Andrej Babiš premiérem, pokud učiníme opatření, aby nebyl schopen kumulovat ekonomickou a politickou moc, vyřešíme problémy České republiky. Ale to zdaleka není věrohodná alternativa, kterou by veřejnost jaksi pochopila a kvitovala. Ona tu současnou situaci nevnímá nijak dramaticky, Zeman se těší mírně nadpoloviční popularitě veřejnosti, Andrej Babiš je dobře hodnoceným politikem, hnutí ANO se daří, takže problém, o kterém slýcháme, většina našich obyvatel nepociťuje. Spíše je třeba řešit reálnou situaci, a ne, dejme tomu, obchodovat s politickými pozicemi a ošetřovat symbolické až ideologické pozice. Ta věcná orientace je důležitější.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…