Voliči, žeňte bičem každého, kdo chce v EU zrušit právo veta, varuje Petr Mach

06.06.2024 20:02 | Rozhovor

Z výroků Danuše Nerudové, profesorky ekonomie, se nedá sestavit kloudná představa, co vlastně chce, obává se lídr eurokandidátky SPD a ekonom Petr Mach. „Ať má v hlavě cokoliv, nechtěl bych, aby se Česká republika stala pokusným králíkem jejích chaotických představ.“ Mach se v rozhovoru pro PL zaobírá i tím, jak by dopadla ČR poté, co by Brusel získal možnost rozhodovat většinovým hlasováním o jejích rozpočtových příjmech.

Voliči, žeňte bičem každého, kdo chce v EU zrušit právo veta, varuje Petr Mach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střípky z politiky: Politická situace 2024. Bude lépe? Debatovali Tomio Okamura a Petr Mach

Zaujala mě vaše televizní debata s Danuší Nerudovou o zachování samostatnosti v daňové oblasti. Paní Nerudová tvrdila, že daně chce nechat v samostatné působnosti členských států, ale pak se zamotala do výkladu unijního kapitálového trhu a korporátních daní. Co vlastně znamená, přeloženo do normálního jazyka, to co tam lídryně kandidátky STAN naznačila?

Upřímně říkám, že se ve výrocích paní Nerudové moc nevyznám. Zdá se mi, že si často protiřečí. Oblast daní je jednou z mála posledních oblastí, kde dosud EU rozhoduje na principu jednomyslnosti, to znamená, že každý stát může návrhy komise vetovat. Paní Nerudová jednou řekla, že chce daně nechat na národní úrovni, pak řekla, že chce oblast daní v EU přesunout do rozhodování kvalifikovanou většinou, tedy zrušit právo veta.

Paní Nerudová také hovořila o tom, že z výnosu této daně by měl být financován Green Deal. Když uvážíme, jak vysoké náklady tento projekt „dekarbonizace“ bude mít, je podle vás reálné, že to všechno mohou zaplatit korporátní daně?

Musíme si uvědomit, že emisní povolenky jsou vlastně kamuflované daně. EU obešla princip jednomyslnosti, když platby firem – elektráren, tepláren, skláren – a postupně dalších částí ekonomiky nenazvala „daně“ z CO2, ale „povolenky“. Efekt to má stejný jako daň, dopadá to na firmy a spotřebitele a putuje to do rozpočtu EU a národních rozpočtů. Už teď vidíme, jak drastické to pro firmy a obyvatele je, tak mi připadá jak z jiné planety chtít na oltář Green Dealu položit další daně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvláštní výzva Dominiku Haškovi z Ruska. Zjistili jsme, jak to je

18:36 Zvláštní výzva Dominiku Haškovi z Ruska. Zjistili jsme, jak to je

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek dostal další vzkaz z Ruska. Tentokrát od někdejšího slavného b…