Vše, co jste nevěděli o Putinovi a Rusku, se dočtete zde. Znalkyně tamních poměrů promluvila

9. 6. 2014 12:44

ROZHOVOR Natalia Sudlianko je novinářka běloruského původu, která již téměř 15 let působí v České republice. Je šéfredaktorkou ruskojazyčného časopisu Pražský Telegraf, někdejší zaměstnankyní Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Přispívala do časopisu Týden či do Lidových novin, poslední dobou bývá hostem publicistických relací České televize, kde komentuje situaci na Ukrajině.

Vše, co jste nevěděli o Putinovi a Rusku, se dočtete zde. Znalkyně tamních poměrů promluvila
Foto: Archiv NS
Popisek: Natallia Sudliankova
reklama

ParlamentníListy.cz s Natalií Sudlianko hovořily o situaci v Ruské federaci, o prezidentu Putinovi, kontroverzních otázkách dodržování lidských práv a svobody slova.

Jak je na tom Rusko se svobodou slova? Na Západě existuje určité povědomí, že opoziční média v Rusku jsou likvidována, novináři jsou zavíráni do vězení či pomalu stříleni...

Pokud jde o média, tak Rusko je v dnešní době docela tolerantní, a to i ve smyslu státní politiky. V Rusku je pluralita médií. Existují tam média, která jsou kritická vůči Putinovi. To bych zmínila noviny Vedomosti, rozhodně je to rozhlasová stanice Echo Moskvy, je to Novaja Gazeta, televizní kanál Dožd´ – česky Déšť. Je toho mnohem více. Nelze říci, že by protiputinovská média byla diskriminována či vytlačována. Spíše bych řekla, že v Rusku existuje určitá polarizace pohledu. Tím pádem každý novinář, který je jen obyčejný člověk, nemůže zůstat stranou toho, co se děje kolem jeho vlasti. Tím pádem někteří novináři, pokud se to týká zahraniční politiky a vnějších vztahů, zapnou určitou vnitřní autocenzuru, aby neškodili vlastní zemi. Čili přimhouří u něčeho oko, protože si to okolnosti vyžadují. Nelze říci, že Rusko je nesvobodná země. A pokud si ještě vezmeme internet, tak to je prostor totální svobody a tam lze najít ledacos.

Takže to není tak, že kdyby tam bylo nějaké k Putinovi nepřátelské médium, tak Putin by řekl: „Pošlete jim tam finanční kontrolu“, či by jim dělal nějaké nepříjemnosti...

Nikdy jsem neslyšela, že by Putin říkal, aby zavřeli nějaké novináře či noviny a nedovedu si vůbec představit, že by to Putin řešil takovýmto způsobem. Na vlastní oči jsme viděli přímý rozhovor Putina s občany Ruska, v němž byla stížnost na to, že televizní stanice Déšť, kritická ke Kremlu, má určité problémy. Putin řekl, že se nic takového nesmí stát a Déšť pokračuje dál.

Další námitka kritiků Ruska bývá, že jsou prý v Rusku potlačována lidská práva. A něco podobného tvrdí i Spojené státy či Evropská unie...

Nemohu říct, že by v Rusku nebyla porušována lidská práva. Ale to není politika státu. To je o tom, jak se k sobě chovají jednotliví lidé. A lidská práva jsou nějakým způsobem porušována v každé zemi na světě, jsou různé případy. O tom jsou různé zprávy příslušných nevládních organizací. A tam najdeme i Spojené státy nebo Českou republiku. Zprávy OSN píší o diskriminaci Romů ve východní Evropě. Čili konkrétní porušování lidských práv lze v Rusku najít, třeba v regionech typu Kavkaz. Tam je vážná situace, protože to jsou regiony, kde doposud není klid a probíhají tam čas od času protiteroristické operace. Porušování lidských práv není rozhodně státní politikou Kremlu. Lidé se k sobě prostě ne vždy chovají ideálně a mohou porušovat práva ostatních. Je nesmysl paušalizovat, že celé Rusko by bylo zemí porušování lidských práv.

Také se hovoří o tom, že jsou údajně porušována práva homosexuálů...

V ruském showbyznysu či obecně byznysu je řada lidí této sexuální orientace. Spousta lidí to o nich ví a nikdo to neřeší, nikdo jim neškodí. Je to jen jejich věc, jejich způsob života a nikdo jim do toho nemluví. Co je potlačováno, a na to opravdu vznikl zákon, byla propagace homosexuality mezi dětmi a mládeží, což je totální rozdíl. Mimochodem podobný zákon byl přijat ve Velké Británii za premiérky Margaret Thatcher. Ten zákon samotní Rusové uvítali, protože Rusko je zemí spíše konzervativních hodnot.

Vše k tématům Ukrajina a Rusko.

O Rusku se také říká, že tam kvete korupce a bez podplácení nelze nic zařídit. Jak se s tímto problémem Putin vypořádává? Nemusí on brát ohled na zájmy některých oligarchů či gubernátorů a přivřít u nich oko, aby se udržel u moci?

Korupce je samozřejmě obludný jev a rakovinotvorný nádor, který dokáže zničit jakoukoli společnost. Problém korupce vidíme v Čechách, ale i v západních zemích. Musíme hledět na to, zda ta či ona země s korupcí válčí. Pokud jde o Rusko, tak čím více se ruský stát posiluje a čím více vzkvétá, tím víc je válka s korupcí ostřejší a tím více jí věnuje času, sil a prostředků. Kvůli korupčním projevům za poslední týdny bylo odvoláno několik gubernátorů různých oblastí. Ta snaha bojovat s korupcí je v Rusku opravdu vidět. Nedokážu si představit, že se to vyřeší úplně třeba ještě během mého života, není jednoduché s tím bojovat. Ale ta snaha tam je a boj probíhá.

Jak vlastně funguje ekonomika Ruska? Je tam kapitalismus, nebo tam je socialismus přeživší z dob Sovětského svazu? Je tam silný sociální systém, nebo tam jsou lidé více vybízení, aby se postarali o sebe a své rodiny?

Socialismus si mohou dovolit bohaté země. Rusko je v situaci, že si socialismus rozhodně dovolit nemůže. Já bych řekla, že je tam dnes do určité míry kapitalistická džungle. Jsou tam nízké daně – 13 procent pro fyzické osoby a 20 procent pro právnické osoby, DPH je 18 procent. Ale podmínky tam jsou drsnější než ve většině států střední a východní Evropy. Pokud se někdo propracuje do dobrého postavení, tak má dobrý plat, ale musí opravdu hodně zamakat. Naši známí v Rusku klidně volají či posílají esemesky svým obchodním partnerům ve 12 hodin v noci moskevského času a dokonce později a v sedm hodin jsou vzhůru a pokračují v práci.

Jaké podmínky pro podnikání vytváří stát? Snaží se odbourávat zbytečnou byrokracii, která by byla podhoubím pro korupční prostředí a obtěžovala by podnikatele? Nebo tam ještě zůstala řada věcí z minula?

Spousta věcí tam pochopitelně zůstala. Říci, že tam všechno vzkvétá a že tam je byznys procházkou v růžové zahradě, tak to tedy ne. Člověk musí obětovat spoustu svých iluzí a spoustu času a dřiny. Tam je velký problém na regionální úrovni. Ještě hodně lidí na regionální úrovni si myslí, že se jedná o jejich malé království. S tím bude ještě hodně práce. Zásadní je snaha s tím bojovat a řešit to. Ta tam je.

Pokud jde o hospodářství Ruska, také se hodně mluví o tom, že je hodně závislé na vývozu surovin jako ropa, plyn a další. Jak se v Rusku řeší, aby k tomu byla nějaká přidaná hodnota? Aby tam byl nějaký technologický pokrok, aby se vyvážely investiční celky, technologie hi-tech, což by přispělo ke tvorbě dalších pracovních míst a dalšímu rozkvětu hospodářství.

Zásoby ropy a plynu a dalších surovin a jejich vývoz je konkurenční výhodou Ruska stejně jako třeba Norska, které vyváží plyn a vzkvétá. I Spojené státy či Saúdská Arábie těží ze svého surovinového bohatství. Rozhodně nikdo v Rusku nebrečí, že tam ty suroviny jsou. Je ale dobré připomenout, že ropa a plyn se těží v těžkých přírodních podmínkách a ta těžba vyžaduje stále lepší technologie, zvláště například, pokud se těží v moři. Čili ruské těžařské společnosti vyvíjejí své vlastní technologie. Třeba Lukoil vyvíjí nové technologie těžby a zpracování ropy. Ruské společnosti investují desítky miliard dolarů do zpracování ropy. České společnosti, které to pochopily, jako UNIS nebo ALTA, dodávají investiční celky do Ruska.

Pokud jde o hi-tech, nedávno byl v Čelákovicích blízko Prahy otevřen nový podnik, kde se vyrábí umělé safíry. Je to ruská technologie na ukrajinských strojích. Investoři jsou z Ruska a podnik je na území Česka. Dnes více než třicet procent světového trhu umělých safírů kontroluje podnik ze Sevastopolu. Pokud jde o jadernou energetiku, tak Rusko je jedinou zemí, která nikdy nezastavila stavbu jaderných elektráren a jaderné bloky vyváží. A pokud jde o vojenské technologie, tak Rusko zůstává na špičce. Pro Rusko je výzvou zajistit potravinovou bezpečnost a agrární komplex a zajistit ochranu zdraví. Nemůžu říct, že Rusko je technologicky ve všem na špičce světa, to není. Ale v žádném případě to není zaostalá země, kde farmář za sebou táhne pluh a nějaký opilý mužik si hraje na balalajku na ulici, kde pobíhají medvědi. Ostatně úroveň technologického a organizačního rozvoje Ruska ukázala olympiáda v Soči, která se přes veškeré výhrady opravdu povedla.

Vladimir Putin má podporu více než osmdesáti procent Rusů. Západní média říkají, že jeho popularita je pouze dílem státní propagandy...

Státní média jsou na to, aby podporovala stát a jeho představitele, co si budeme povídat. Ale sotva je Putinova popularita jenom výsledkem propagandy. Na tom by se dlouho neudržel. Rusko rozhodně není Severní Korea, kam ani paprsek slunce nepřijde bez rozkazu Kim Čong Una. Rusové vidí, kde bylo Rusko před dvaceti lety a kde je teď. Stačí jenom porovnat ten rozvoj a ty podmínky, které Rusové mají a které měli. Kroky Putina navíc odpovídají obrazu národního lídra, který je v lidovém vědomí.

V Rusku se hovoří o takzvané suverénní demokracii...

Já nevím, co to je. Ale neexistuje jenom jeden druh demokracie. Někde jsou přímé volby prezidenta, třeba v Česku. Původně byl prezident volen parlamentem. Nemůžeme říct, že by jeden, nebo druhý způsob nebyl demokratický. Ve Spojených státech prezident není úplně volen přímou volbou. Občané si zvolí volitele a ti pak volí prezidenta. Na Západě jsou různé systémy. Rusko se vrací k systému demokracie, který vznikal od pradávna, kdy základem byla národní regionální demokracie. Doplňkem regionální demokracie musí být silná a mocná centrální vláda. Rusko je obrovská země roztáhnutá na devět časových pásem, čili nelze tuto zemi udržet jenom přes regionální parlamenty.

EU nadává na Putina, že není demokrat, ale možná má větší legitimitu než má Barroso či Van Rompuy, které občané nevolili...

V tomto smyslu Putin má podporu, kterou chytře a decentně formuje a má na to svůj tým. Jsou tam občas přehmaty, když to přehání. Třeba typu, že se Putin ponořil na mořské dno a našel tam amforu, u které se zjistí, že tam být nemohla. Čili občas tam jsou přehmaty, kdy to je spíš k smíchu, ale celkově jeho tým pracuje velmi profesionálně a jeho tiskový mluvčí Dmitrij Pěskov je profík nejvyšší třídy.

Jak je vztah k Putinovi rozdělen generačně či majetkově? Nebo je to napříč?

On má podporu napříč věkovými i třídními skupinami a v každé skupině jsou lidé, kteří ho podporují a kteří ho nesnáší. Láska a nenávist k Putinovi jdou napříč spektrem. Třeba na Facebooku z lidí stejného věku někdo miluje Putina nade vše, na jiném profilu ho zase někdo nenávidí. Ale samozřejmě je převaha lidí, kteří podporují jeho politiku.

Vladimir Putin hovoří o tradičních hodnotách, podpoře rodin. V Rusku byl také problém s alkoholismem...

Problém s alkoholismem v Ruské federaci nikam nezmizel, navíc lobby výrobců alkoholu tvrdě pracuje na blokování různých zákonů omezujících používání alkoholu. Nicméně za poslední léta je vidět určité posuny k lepšímu. V Rusku byly přijaty zákony, které omezují reklamu alkoholu a cigaret. V roce 2013 se úroveň používání alkoholu v Rusku snížila o 13 procent a dosáhla 13,5 litru na osobu za rok, což je srovnatelné s Francii nebo Rakouskem. Navíc v roce 2013 poprvé od roku 1991 podíl vodky v celkovém objemu alkoholu, který vypije průměrný Rus, byl míň než 50 procent. Teď byl přijat zákon o druhé fázi války s kouřením. V první fázi zabránili kouření v nemocnicích či budovách státní správy, nyní je zákaz kouření v restauracích.

Putin propaguje silně rodinu, jako klasickou konzervativní hodnotu a jako základ společnosti. V Rusku se 25. června každoročně pořádá Den rodiny, lásky a věrnosti na den svatých Petra a Fevronie. V Rusku od roku 2007 existuje speciální program podpory mladých rodin, kdy rodiny dostávají za druhé nebo další dítě peníze od státu, ale ne v hotovosti. Říká se tomu mateřský kapitál a rodiny to mohou investovat do bydlení či pro studium dětí. Dnes tato částka činí 429 tisíc rublů, zhruba 250 tisíc korun. Je tam i propagace zdravého způsobu života, sportu a osobního rozvoje. Třeba před týdnem Putin řekl, že úkolem je za pět let zvýšit počet lidí, kteří pravidelně sportují, na 40 procent obyvatelstva, dnes je to 25 procent. Ruská vláda mluví jedním jazykem prosazujícím klasické konzervativní hodnoty. Rusko se stává opravdovým konzervativním státem, kde základem je klasická rodina s maminkou a tatínkem a dětmi, nikoli rodič číslo 1, rodič číslo 2 nebo „přátelé“ jako někde v Evropě.

Redaktor ParlamentníchListů.cz Jan Rychetský zasílá fotografie z kyjevského Majdanu:

Zobrazila se tato politika už nějak konkrétně ve stavu společnosti? V zastavení poklesu populace? Mají rodiny více dětí, je méně potratů?

Funguje to. Snížila se úmrtnost, zvýšila porodnost. Konkrétní čísla: Porodnost v loňském roce vzrostla o 3 procenta, navíc ten růst je již několikaletou tendencí, zároveň se úmrtnost v Rusku snížila o 3 procenta. V roce 2006 se v Rusku narodilo 1,4 milionu dětí, v roce 2013 1,9 milionu. Ruská vláda počítá s tím, že v roce 2015 se demografická situace v Rusku stabilizuje a v roce 2025 počet obyvatelstva bude zase 145 milionů lidí.

No, a když se v Rusku zakáže kouření v restauracích, nehrozí tam větší úmrtnost, když budou lidi kouřit venku v těch třeskutých mrazech? Neumrznou? Aby tam nebyl nakonec pokles populace...

(smích) Jako člověk, který kdysi hodně kouřil, můžu dát jedinou radu: Musíte to vzdát (smích). A tím pádem zachráníte svůj život a zdraví a nebudete muset kouřit ve třicetistupňovém mrazu.

Jaký je vztah Putina ke křesťanství a církvi?

Člověk, který s Putinem kdysi sloužil v KGB v Drážďanech, autor knížky Sloužil jsem s Putinem v KGB, která vyšla i česky, mi vyprávěl, že Putin byl pokřtěn svými rodiči v útlém dětství. Rodiče přes veškeré zákazy a zábrany, které byly v komunistickém Sovětském svazu, ho pokřtili, a to v něm zůstalo. A svůj křest netajil, ani když sloužil v KGB, a mluvil o tom se svými spolupracovníky otevřeně. Hlásí se ke křesťanským hodnotám, navštěvuje církevní svátky, stejně jako to dělá vláda Ruska. Pro některé lidi je to spíše společenská záležitost, ale přesto jim to dává morální hodnoty smíření a války se svými negativními vlastnostmi.

Čili ruský stát podporuje církev...

Nejenom pravoslaví, ale všechna tradiční náboženství Ruska včetně ruského islámu a judaismu.

Jak se lidé hájící tradiční hodnoty dívali na Putinův rozvod?

Vzali to nakonec spíš s úlevou, že se vyřešil reálný stav. Hodně se šuškalo o tom, že už nemají nejlepší vztah se ženou a že někoho má. Ta šuškanda už byla docela nepříjemná. Jeho tým to vyřešil natolik decentně, že to nebyl žádný skandál, který by se propíral v bulváru a nebyla kolem toho špína. Lidi to vzali jako fakt a že to je jejich věc.

Jak se Rusové dívají na Čechy? Je tu prostor pro spolupráci?

Rusové mají upřímně rádi Česko a Čechy. Česko je pro ně jedna z nejoblíbenějších destinací, což je vidět i na počtu turistů. Obdivují Česko, obdivují Prahu, obdivují lázeňská města – a nejenom Karlovy Vary – ale i třeba Mariánské Lázně a Poděbrady. Rusové sem rádi jezdí lyžovat. Také tu rádi žijí. Nelze paušalizovat, vždy najdete někoho, kdo má negativní pohled, ale převažuje pozitivní náhled. V obchodních vztazích se ukazuje, že Rusové rádi spolupracují s Čechy, protože je snadné se domluvit. Rusové a Češi mají mnoho společného z hlediska hodnot a pohledů na svět. Rusové cítí úctu vůči Čechům. Málokdo tady ví, že počátek ruské železnice je spjat se jménem František Antonín Gerstner, což byl český inženýr, který postavil první ruskou železnici. Celé carské Mariinského divadlo rozvíjel Eduard Nápravník do podoby, ve kterém je dnes. Byl jeho hlavním dirigentem. Ty vztahy se budují a je potřeba na nich pracovat dál. Společné projekty jsou základem pro budoucnost.

Natalia Sudlianko v Debatním klubu:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo tu řeční o likvidaci kultury? Ti, co jinak jen uráželi a kádrovali národ. Kultura neskončí, leda váš snobismus, vzkazuje Vítězslav Jandák

18:11 Kdo tu řeční o likvidaci kultury? Ti, co jinak jen uráželi a kádrovali národ. Kultura neskončí, leda váš snobismus, vzkazuje Vítězslav Jandák

„Řeči o likvidaci kultury vedou umělci a intelektuálové, kteří se národu snaží vnutit svá díla a svů…