Vymetl Porošenka, ale nebude to mít lehké. Nový prezident Ukrajiny naráží na odpor, popisuje Milan Syruček

08.05.2019 21:07

ROZHOVOR Masakr v oděském Domě odborů na Ukrajině nebyl našimi mainstreamovými médii připomenut. Co se dělo při letošní vzpomínce, to popisuje novinářský nestor, odborník na Ukrajinu, Rusko a Francii, bývalý zpravodaj Mladé fronty Milan Syruček. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz exkluzivně komentuje aktivity nového budoucího prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho snahu začít úřadovat co nejdříve. A již tato snaha naráží na odpor. Zdá se tedy, že to nebude mít ve svém úřadě lehké, zvláště když by rád vypsal nové parlamentní volby a zásadně „sáhnul“ na ukrajinský parlament – Verchovnu radu. Spor tedy začíná…

Vymetl Porošenka, ale nebude to mít lehké. Nový prezident Ukrajiny naráží na odpor, popisuje Milan Syruček
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Knihu přeložil spisovatel Milan Syruček
reklama

Oděsa si před několika dny připomněla pohnutou  událost. Proběhlo to v klidu?

Obyvatelé Oděsy si připomněli masakr, který se odehrál před pěti lety, kdy došlo k požáru Domu odborů při potyčkách mezi ukrajinskými a proruskými aktivisty. V něm tehdy uhořelo 42 proruských aktivistů, dalších šest zemřelo při střetech a potyčkách s policisty. Pietního aktu se nyní zúčastnilo asi dvě stě lidí, byl připraven desetinásobek policistů, kteří však nemuseli zasáhnout. Celé prostranství nazývané Kulikovo pole ještě předtím prohledali pyrotechnici.

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 22330 lidí

Připomeňme si tyto události blíže. Je třeba říci, že kyjevský „euromajdan“, který začal v únoru 2014, ze začátku zasáhl Oděsu jen okrajově. Ale počátkem května toho roku tam vypukly pouliční boje, létaly zápalné láhve, střílelo se. Podnětem k tomu, byť poněkud nepřímým, byl fotbalový zápas Černomorce Oděsa s SK Metalist Charkov. Bitka fanoušků přerostla ve střety ukrajinských a proruských ozbrojenců, jichž bylo několik set. Ti ukrajinští zahnali proruské do Domu odborů, který pak „molotovovými koktejly“ zapálili dokonce na několika místech. Hasiči přijeli až za hodinu a proto došlo k tak velkým obětem na životech a k několika stům zraněných. Dodnes policie nevyšetřila, kdo dal k masakru podnět, na kom spočívá odpovědnost, že se incidenty takto rozrostly.

K lepšímu pochopení je třeba uvést, že milionová Oděsa – čtvrté největší město Ukrajiny – má velmi různorodé národnostní složení a ve své historii zažila nejedny tragické okamžiky. Proto se o ní často hovořilo jako o „matce chuligánů“, zatímco Charkov byl považován za jejich „otce“. Tak o tom hovořil už Géza Včelička, když se s delegací našich spisovatelů v roce 1932 zúčastnil 1. sjezdu sovětských spisovatelů v Charkově, který byl tehdy ukrajinskou metropolí. Tam také zaslechl píseň o Murce a přeložil ji do češtiny jako „Máňu v koženým kabátě“. Byla to populární píseň oděské galérky.

O historii vzniku té písně píše Sergej Reutov v knize „Legendy banditskoj Odessy“. Melodii Murky s největší pravděpodobností složil rižský skladatel Oskar Strok, slova oděský básník Jakov Jadov, vlastním jménem Davydov. Píseň prožila řadu přeměn, nejprve to byly Ljubka a Šurka, než se konečný text ustálil na Murce. Takže historie populární písně tak trochu připomíná i historii města, kde vznikla.

V době květnového masakru v roce 2014 byl v čele Ukrajiny dočasný prezident Oleksandr Turčinov, který z incidentů obvinil Rusko, že podněcovalo proruské bojůvky – zatímco Moskva obviňovala naopak ukrajinské separatisty. Jeho nástupce Petro Porošenko v květnu 2015 sesadil dosavadního guvernéra Oděské oblasti a nahradil ho bývalým gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim, který mezitím přijal ukrajinské občanství. Dlouho však ve funkci nevydržel, po roce sám odstoupil a prezidenta Porošenka obvinil z korupce.

Mnozí komentátoři jsou zvědavi, jak na tuto situaci bude reagovat nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj.

… tak to jste mi sebral dotaz přímo od úst…

Zelenskyj zatím nemůže, jeho inaugurace se bude konat až v červnu. To jsou trochu Porošenkovy hrátky, Zelenskyj se chystal jako jeden z prvních kroků vypsat mimořádné parlamentní volby, které jinak připadají až na říjen, ale zřejmě už to termínově nestačí. Zato stačil zajet do Paříže, kde ho srdečně uvítal prezident Macron. Jistě, alespoň věkem mají k sobě blízko.

Ukrajinské prezidentské volby tedy už nějaký ten den znají svého vítěze, ale přesný výsledek měl být vyhlášen, pokud vím, někdy v těchto dnech…

Pokud jsem hledal v Ukrajinské pravdě, konečný výsledek je 73,22 procent hlasů pro Zelenského.

Problém je s datem inaugurace. Zelenskyj navrhl 19. květen, ale to je Den paměti obětí politického teroru, už od roku 2007. Proto to mnozí považují za nevhodné a navrhují přenést na neděli 26. května. Zelenskyj však trvá na datu 19. května, aby mohl začít úřadovat co nejdříve. Kdyby chtěl například rozpustit Verchovnu radu a vypsat předčasné volby, už by bylo pozdě. Parlament o tom bude rozhodovat 14. května.

Zelenskyj prohlásil, že nechce dělat klasickou politiku, ale novou, pružnou, s novým týmem lidí. Prý všichni se budou divit. S tímto týmem už také připravuje odpověď na rozhodnutí Ruska dát Ukrajincům ve východní Ukrajině, kteří o to požádají, ruské pasy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Škromach po sjezdu ČSSD: Zeman a Babiš? Je to úplně jinak. Co prováděli Sobotka s Dienstbierem...

23:59 Zdeněk Škromach po sjezdu ČSSD: Zeman a Babiš? Je to úplně jinak. Co prováděli Sobotka s Dienstbierem...

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Petříček to moc hrotil!“ Sociální demokrat Zdeněk Škromach, který působil jako mi…