Výrobce alkoholu a teď i dezinfekce: Kdyby před dvěma měsíci vláda řekla, že zavře hospody, tak ji všichni peskují. A teď je každý chytrý!

9. 4. 2020 21:50

ROZHOVOR „Museli jsme získat mnoho kulatých razítek, abychom mohli vyrábět mimo například našeho tradičního tuzemáku i dezinfekci,“ říká ředitel a spolumajitel jindřichohradecké likérky Josef Nejedlý a vysvětluje i velmi medializovaný „případ Žufánek“. V rozhovoru se vyjádřil k opatřením, která vláda v souvislosti s epidemií vydala, zmínil i pendlery a nevynechal ani EU. Řekl také, jak vládní opatření ovlivnila konkrétně likérku. Nevynechal ani Rusko, které je, jak řekl, v současné době pro likérku, co se týče odběru alkoholu, klíčovou zemí. Přečtete si také, co řekl ohledně sankcí vůči Rusku.

Výrobce alkoholu a teď i dezinfekce: Kdyby před dvěma měsíci vláda řekla, že zavře hospody, tak ji všichni peskují. A teď je každý chytrý!
Foto: David Hora
Popisek: Josef Nejedlý, ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulzc
reklama

Pane řediteli, jindřichohradecká likérka už druhý týden vyrábí kromě například známého tuzemáku i dezinfekci. Jak se vám povedlo výrobu prosadit? V médiích se v poslední době objevovaly případy, kdy někteří vaši kolegové dostali v souvislosti s výrobou dezinfekce zákaz. Takže, co vy jste pro to museli udělat?

Museli jsme získat mnoho kulatých razítek. Podařilo se nám to nakonec během jednoho týdne. Bylo nutné splnit veškeré podmínky Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva průmyslu a obchodu i Ministerstva zemědělství. Na živnostenském úřadě jsme si museli rozšířit koncesi na výrobu. Dostali jsme povolení od celního úřadu pro denaturaci lihu a schválení výrobku jsme pak získali od Ministerstva zdravotnictví. Jsme zařazeni mezi třicet firem v republice, které povolení na výrobu této dezinfekce od Ministerstva zdravotnictví mají. Složení dezinfekce, která se jmenuje ANTI_COVID je dané mezinárodní zdravotnickou organizací WHO.

Jak vás tak poslouchám, tak to nebylo nic jednoduchého. Není zvláštní, že v době, kdy je dezinfekce opravdu potřeba a kdy na mnohých místech chybí, je tak složité získat povolení na její výrobu?

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 33524 lidí
Museli jsme prostě splnit veškerou literu zákona. Ale když o tom tak zpětně přemýšlím, tak to zvláštní není. Protože je to manipulace s lihem, v tomto případě se vyrábí z denaturovaného lihu. Musí to být pod kontrolou celního úřadu, jde o spotřební daň. Je nutné, aby v tom byl pořádek. Protože by mohlo v těchto případech dojít k určitým daňovým únikům, pokud by ta výroba byla benevolentní a mohl to vyrábět kdekdo. A to by opravdu ten celní úřad nemusel ohlídat. Je něco jiného mít denaturovaný líh, který jsme nakupovali za šedesát korun, a něco jiného odvádět spotřební daň z čistého litru alkoholu 322,50. Takže nakonec chápu, že třeba firma Žufánek nemohla pokračovat v té výrobě dezinfekce, protože pan Žufánek to dělal absolutně bez jakéhokoliv povolení. Byla to tak vlastně černá výroba. Já jsem sice nejdříve hodně spílal, že všechna ta kulatá razítka musím vyběhat, ale nakonec se to podařilo.

A kdo od vás dezinfekci především odebírá?

Jsem domluvený s krizovým štábem Jihočeského kraje a 99 procent prodávám především složkám Integrovaného záchranného systému. Ty mají přednost přede všemi. Dále také domovy důchodců, městské úřady, různé organizace, které se starají o postižené a podobně. Mám tady objednávky na několik měsíců dopředu. Dáváme samozřejmě i zadarmo, například hospici v Jindřichově Hradci, nebo i nemocnici jsem věnoval několik kanystrů. Prostě se snažíme pomoci. A myslím, že i ta cena, za kterou to prodáváme, je velmi příznivá. Za pětilitrový kanystr je to 455 korun bez DPH. Když pak vidím, co se děje na trhu a jak s těmito věcmi začínají obchodovat různí „šmejdi“, nestačím se divit.

Fotogalerie: - Dezinfekce náplavky

Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Heslo před Kramářovou vilou, sídlem premiéra
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...

Museli jste kvůli výrobě dezinfekce omezit výrobu alkoholu?

To naštěstí ne. Tato výroba probíhá mimo místa, kde se míchají lihoviny. Protože je tam manipulace s denaturovaným lihem, takže to nesmí jít vůbec do potrubí, do tanků a do hal, kde se vyrábí lihoviny. Výrobu alkoholu to tedy neohrozilo. Jedeme na jedné lince lihoviny a pak máme takovou „manufakturu“ na výrobu tohoto dezinfekčního prostředku. K sobě to prostě přijít nesmí.

Když se celkově podíváme na situaci posledních týdnů, co říkáte na opatření, která Česká republika zavedla? Souhlasíte s nimi? Nebo vám připadají moc tvrdá?

Tvrdá mi nepřijdou. Ten čas se prostě vyvíjí. Kdyby někdo před dvěma měsíci řekl, že uzavře hospody a že státní hmotné rezervy mají na skladě deset milionů roušek, tak všichni peskují vládu, co si to vymýšlí, co to je za nesmysl a jaké je to utrácení peněz. A teď je každý chytrý, že najednou vláda nemá roušky, nemá respirátory a nemá dezinfekci. Ale to přece nikdo před dvěma nebo třemi měsíci nemohl vědět, co se tady stane. Prostě, tak jak se ta nemoc vyvíjí a ten virus postupuje světem, tak na to adekvátně reaguje vláda. Takže já v tomto kritik nejsem. Naopak si myslím, že naše vláda je proti jiným vládám v EU vždy o krok napřed. Dělá restrikce docela přísné a já s nimi souhlasím.

Když zmiňujete EU, tak nejen v ČR se ozývají hlasy, že Unie prý ohledně boje proti koronaviru v určitém smyslu zklamala. Vnímáte to také tak?

Anketa

Kdo podle Vás pohořel v boji s koronavirem?

hlasovalo: 19729 lidí
No, zklamala… Mohla možná být pružnější a reagovat rychleji. Ale jak říkám, před dvěma měsíci nikdo netušil, kam až se to dostane a jakým způsobem to bude postupovat. V každém případě EU postupuje laxně, když to srovnám s naší vládou, která se k tomu postavila daleko radikálněji, a myslím, že správným směrem.

A co říkáte na výhrady mnohých podnikatelů vůči vládě, kteří mluví až o podrazu v souvislosti s tím, jak se stát staví k nároku podnikatelů za ztráty, které jim vyplynou z koronavirových omezení?

Jako podnikatel bych měl být na straně podnikatelů. Ale vláda prostě nemůže všechno sanovat. To by byly stovky miliard, biliony. Toto je prostě mimořádná situace, každý by se k tomu měl postavit tak, že zdraví je na prvním místě. Chápu ty podnikatele, kteří mají uzavřené restaurace, hospody, nemůžou prodávat, mají zaměstnance. Ale aby jim stát refundoval zisk? On přispěje na zaměstnance, přispěje osobám samostatně výdělečně činným. Prostě něco pro to udělá. Ale nejde asi v celé ekonomice České republiky nahradit všechno, aby to bylo tak, jako kdyby žádná epidemie nebyla. To prostě asi nejde. Souhlasím s tím, že nejde vyrovnat všechno všem.

Velkou diskuzi v minulých týdnech vyvolala situace takzvaných pendlerů. I na Jindřichohradecku jsou lidé, kteří jezdí pracovat do sousedního Rakouska. Co říkáte na to, že stát nakonec rozhodl, že až na výjimky musí pendleři buď zůstávat za hranicemi, a to nejméně na tři týdny a po návratu jít do karantény, nebo prostě zůstat doma a za prací do zahraničí nějakou dobu nejezdit?

Já s tímhle jednoznačně souhlasím. Protože jak se sem dostal ten virus? Hodně lidí to přivezlo z Itálie z lyžování. Kontrola tam nebyla, karanténa se nedodržovala, každý to bral na lehkou váhu. Takže pendleři, kteří v zahraničí pracují, tak ano, ať tam zůstanou, ale ať nejezdí každý den do ČR. Tady jsou v tuto chvíli také statisíce lidí bez práce. Mají zavřené podniky, prodejny a musí se s tím vyrovnat. Tak bohužel se s tím musí vyrovnat i ti pendleři.

S koronavirem bojuje už i Rusko, kde také přibývají nové a nové případy. Vzhledem k tomu, že vyvážíte do Ruska, a dokonce tam probíhá i část vaší výroby, musíte to nějak řešit? Ovlivnilo vás to nějak?

Zatím ne. Ale ještě jsme nedosáhli kulminace epidemie s tím, že už bude lépe. Myslím, že ještě bude hůře. Zatím na nás situace v Rusku nějakým zvláštním způsobem nedopadla, ale tam to vlastně teprve začíná. A předpokládám, že i tam to bude ve stejné míře, jako je to v celém světě. Mám tady zrovna pro Rusko připravených několik dodávek, které tam v těchto dnech mají odejít, tak doufám, že to bude v pořádku. Je to pro nás klíčová země, teď, když Česká republika neodebírá lihoviny. Někteří je mají ještě na skladě, jak si je vzali před začátkem roku kvůli spotřební dani, a restaurace a hospody, kde se alkohol popíjí především, jsou zavřené. Lidi u televize určitě nevypijí tolik alkoholu, jako když jsou někde v restauraci.

Myslíte si tedy, i s ohledem na ty zavřené restaurace a hospody, že i na likérku bude mít to, co se v posledních týdnech děje, velký ekonomický dopad?

Tak v každém případě. Ty dodávky na český trh jsou teď tak na třicetiprocentní výši. Je to špatné. I proto jsem se pustil do tohoto nového výrobního programu ANTI-COVID. Ale určitě nechci, abych vyráběl více dezinfekce než tuzemského rumu. Ale bohužel, v současné době to tak je.

Když jsme mluvili o Rusku, vy jste, pokud si dobře pamatuji, nikdy nebyl příznivcem sankcí vůči této zemi. Jak je vnímáte v tuto chvíli? Je podle vás právě teď ten pravý čas na jejich zrušení? Ostatně, připomeňme si třeba i současnou ruskou pomoc v koronavirem sužované Itálii…

Tak samozřejmě tyto ekonomické války jsou především v tuto dobu nesmysl. Teď by měl svět táhnout za jeden provaz a ekonomiku udržet v co nejrozumnějších mezích. Přestat ekonomicky válčit a začít válčit hlavně proti viru. Stejně tak by měli politici zapomenout na nějaké půtky, přestat se navzájem kritizovat. Lidi by se teď měli spojit, dát hlavy dohromady, táhnout za jeden provaz, abychom nad tím virem vyhráli a aby také ekonomické dopady byly co nejmenší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uřvaná děcka, kolečka v havlistické mašině. Zlostně dupou, zvykli si, že jim patří vše. Radní Jakl je usvědčuje ze lží

18:16 Uřvaná děcka, kolečka v havlistické mašině. Zlostně dupou, zvykli si, že jim patří vše. Radní Jakl je usvědčuje ze lží

ROZHOVOR „Zlostně dupající děcka na naší politické a mediální scéně dávají najevo svou nesoudnost a …