Výrobce alkoholu a teď i dezinfekce: Kdyby před dvěma měsíci vláda řekla, že zavře hospody, tak ji všichni peskují. A teď je každý chytrý!

09.04.2020 21:50 | Zprávy

ROZHOVOR „Museli jsme získat mnoho kulatých razítek, abychom mohli vyrábět mimo například našeho tradičního tuzemáku i dezinfekci,“ říká ředitel a spolumajitel jindřichohradecké likérky Josef Nejedlý a vysvětluje i velmi medializovaný „případ Žufánek“. V rozhovoru se vyjádřil k opatřením, která vláda v souvislosti s epidemií vydala, zmínil i pendlery a nevynechal ani EU. Řekl také, jak vládní opatření ovlivnila konkrétně likérku. Nevynechal ani Rusko, které je, jak řekl, v současné době pro likérku, co se týče odběru alkoholu, klíčovou zemí. Přečtete si také, co řekl ohledně sankcí vůči Rusku.

Výrobce alkoholu a teď i dezinfekce: Kdyby před dvěma měsíci vláda řekla, že zavře hospody, tak ji všichni peskují. A teď je každý chytrý!
Foto: David Hora
Popisek: Josef Nejedlý, ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulzc

Pane řediteli, jindřichohradecká likérka už druhý týden vyrábí kromě například známého tuzemáku i dezinfekci. Jak se vám povedlo výrobu prosadit? V médiích se v poslední době objevovaly případy, kdy někteří vaši kolegové dostali v souvislosti s výrobou dezinfekce zákaz. Takže, co vy jste pro to museli udělat?

Museli jsme získat mnoho kulatých razítek. Podařilo se nám to nakonec během jednoho týdne. Bylo nutné splnit veškeré podmínky Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva průmyslu a obchodu i Ministerstva zemědělství. Na živnostenském úřadě jsme si museli rozšířit koncesi na výrobu. Dostali jsme povolení od celního úřadu pro denaturaci lihu a schválení výrobku jsme pak získali od Ministerstva zdravotnictví. Jsme zařazeni mezi třicet firem v republice, které povolení na výrobu této dezinfekce od Ministerstva zdravotnictví mají. Složení dezinfekce, která se jmenuje ANTI_COVID je dané mezinárodní zdravotnickou organizací WHO.

Jak vás tak poslouchám, tak to nebylo nic jednoduchého. Není zvláštní, že v době, kdy je dezinfekce opravdu potřeba a kdy na mnohých místech chybí, je tak složité získat povolení na její výrobu?

Museli jsme prostě splnit veškerou literu zákona. Ale když o tom tak zpětně přemýšlím, tak to zvláštní není. Protože je to manipulace s lihem, v tomto případě se vyrábí z denaturovaného lihu. Musí to být pod kontrolou celního úřadu, jde o spotřební daň. Je nutné, aby v tom byl pořádek. Protože by mohlo v těchto případech dojít k určitým daňovým únikům, pokud by ta výroba byla benevolentní a mohl to vyrábět kdekdo. A to by opravdu ten celní úřad nemusel ohlídat. Je něco jiného mít denaturovaný líh, který jsme nakupovali za šedesát korun, a něco jiného odvádět spotřební daň z čistého litru alkoholu 322,50. Takže nakonec chápu, že třeba firma Žufánek nemohla pokračovat v té výrobě dezinfekce, protože pan Žufánek to dělal absolutně bez jakéhokoliv povolení. Byla to tak vlastně černá výroba. Já jsem sice nejdříve hodně spílal, že všechna ta kulatá razítka musím vyběhat, ale nakonec se to podařilo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

9:38 Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

Na oslavy konce 2. světové války do Moskvy bych jel, pokud by to alespoň jedním milimetrem přispělo …