Imigrační krize se začíná vyhrocovat – zatím jen v Řecku, na řecko-makedonské hranici a částečně v Rakousku a Bavorsku, které hovoří o přivírání hranic. Jak se podle vás během posledního roku změnila situace ohledně migrace do Evropy?
Vidím spíš to, co se nemění, a to je podle mě složení imigrační vlny. Jde stále o tři skupiny. Jednak jsou to lidé, kteří potřebují pomoc a zaslouží si ji, pak je tam skupina ekonomických dobrodruhů a třetí, to jsou jenom dobrodruzi. Na ty poslední dvě skupiny má platit přísný metr, hranice jsou hranice, Schengen přece nedovoluje volný pohyb komukoli. To ale mělo být řečeno hned na začátku migrační krize. Co mají dnes Řekové vlastně dělat, střílet do člunů nemohou, jak tedy mají posílat uprchlíky zpátky?
Kde vidíte rizika příchodu velkého počtu migrantů do Evropy, jaké mohou být ekonomické a bezpečnostní aspekty této skutečnosti?
Bál bych se spíše terorismu než ekonomických dopadů. V celkovém počtu 510 milionů obyvatel Evropské unie je současný počet 1,7 milionu imigrantů jen kapkou v moři. Země Unie navíc vymírají, Evropa se vylidňuje. Samotného počtu příchozích bych se tedy příliš neobával, nebezpečí je v jejich shromaždování a vytváření ghett, radikalizaci a terorismu.
Politici jsou evidentně imigrační krizí zaskočeni. Co si myslíte o připravenosti EU? A jak je na tom Česká republika?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel