Začnou se žrát! Kalousek předpovídá Babišovu hnutí v krajích temnou budoucnost. A účtuje i s Gazdíkovými starosty

09.10.2016 15:02

ROZHOVOR Projekt TOP 09 a Starostů a nezávislých byl podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska životaschopný a mimořádně úspěšný, ale skončil na osobních ambicích malých lidí, což poznamenalo i výsledek TOP09 v krajských volbách. „Chci slíbit svým voličům, že nikdy nepostavíme kandidáty typu paní Jermanové nebo pana Josefa Váni. My to nikdy neuděláme, protože děláme politiku, neděláme marketing. Pokud v tuto chvíli chtějí voliči slyšet na marketing, je to jejich právo,“ prohlásil Miroslav Kalousek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k vítězství hnutí ANO. A vyzval voliče, aby podpořili jejich kompetentní kandidáty do Senátu ve druhém kole.

Začnou se žrát! Kalousek předpovídá Babišovu hnutí v krajích temnou budoucnost. A účtuje i s Gazdíkovými starosty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Jak se cítíte po krajských volbách, v nichž TOP 09 příliš neuspěla?

Především chci poděkovat našim voličům za důvěru. Může nás těšit, že jsme oproti minulým volbám neztratili jediný mandát. V minulých volbách jsme jich získali devatenáct, teď jsme jich obhájili devatenáct. Samozřejmě cíle jsme měli daleko větší. Evidentně se nám nepodařilo celou řadu našich sympatizantů, zejména z řad mladé generace, přesvědčit, aby přišli k volbám. Víme, že ten potenciál v krajích máme, a víme, že mladá generace, která se ostře vymezuje proti autokracii a xenofobii a která nás podporovala v těchto otázkách, si prostě nenašla ten čas, aby k  volebním urnám došla. Což jí nelze vyčítat, to je její právo. Naše chyba je, že jsme je neuměli přesvědčit, že těch dvacet minut za to stojí. Tudíž je to velká výzva pro sněmovní volby v příštím roce, abychom je o tom přesvědčili.

Je to podle vás tím, že mladí a pravicoví voliči trochu podceňují krajské a komunální volby, a že proto doufáte, že k těm sněmovním přijdou?

Ano, samozřejmě. Já jsem v několika svých předvolebních prohlášeních říkal: prosím, uvědomte si, nejsou to volby druhé kategorie, za které jsou označovány. Zdá se, že velká část voličů je tak vnímá, volební účast tomu odpovídá. Znovu říkám, nelze to vyčítat voličům. Je to velká výzva pro nás, jak dokázat svým sympatizantům, že ty volby jsou fakt důležité, a dokázat je přesvědčit, aby tomu těch dvacet minut svého času účastí ve volbách věnovali.

Nicméně v prvním kole senátních voleb jste byli úspěšnější, ve třech obvodech máte želízko v ohni, jeden váš kandidát – ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička byl dokonce jedním ze dvou nejúspěšnějších kandidátů, kteří se přiblížili padesátiprocentní hranici, na Praze 6 získal přes čtyřicet procent hlasů. Máte radost, že jste osobnosti do Senátu vybrali tak dobře?

Jednak jsme vybrali skvělé kandidáty, ale tím nechci dehonestovat kandidáty v krajských volbách. Je to dáno tím, že jako relativně mladá strana s poměrně velmi liberálním elektorátem jsme prostě logicky mnohem úspěšnější v celostátních volbách než v těch regionálních. A samozřejmě je to zase velká výzva k tomu, abychom tenhle deficit dohnali. Požádali jsme voliče, aby nám pomohli vytvořit co největší sílu v Senátu, abychom mohli zastavit rozšiřování bodů seznamu nesvobody. To stále trvá. Ve druhém kole máme velmi kompetentní, energické a zkušené občany své země, kteří kromě své profese mají opravdu velký politický rozhled a jsou schopni svou prací k tomu přispět. Chtěl bych jejich voliče poprosit, aby jim dali důvěru i ve druhém kole.

V komunálních volbách jste byli v minulosti úspěšní, protože jste byli spojeni se Starosty a nezávislými, kteří mají v regionech silnější základnu, vy jste byli zase úspěšnější na celostátní úrovni. Není to trochu škoda pro obě strany, i když oni výsledek krajských voleb oslavují, že jste se rozdělili?

Samozřejmě, že to sčítání by bylo příjemné. Jak moc je sčítání příjemné, vědí v hnutí STAN sami dobře - svými fantastickými kariérami v národním i evropském parlamentu, o kterých by bez nás nemohli ani snít. To sčítání je příjemné, ale oni zjevně chtěli sčítat tam, kde to pro ně bylo výhodné, a ne tam, kde to bylo nevýhodné. Ten projekt měl svou logiku, byl životaschopný a mimořádně úspěšný. Ideově vyhraněná strana celostátního významu spolupracuje s regionálním hnutím. To, že projekt byl úspěšný, ukázaly první výsledky. Narazil ale na osobní ambice malých lidí, kteří si řekli: my bychom chtěli být také velký celostátní subjekt. To je osud řady velkých projektů, že naráží na osobní ambice malých lidí, a nemá cenu nad tím lkát. Prostě tak to je. Pro nás je spolupráce s nezávislými starosty dál velkou prioritou, budeme ji řešit individuální dohodou s nezávislými starosty, předtím jsme ji řešili institucionální smlouvou s hnutím, které má 104 členů. Ano, bylo to pohodlnější, ale individuální dohodou to půjde také. Takže dál bude existovat TOP 09 spolupracující s nezávislými starosty, protože tento projekt má veliký potencionál.

Vy jste mnohokrát varovali před autokracií, ztrátou svobod apod., které spolu přináší vládnutí levice a hnutí ANO. Co říkáte tomu, že zřejmě pořád funguje na voliče fascinace Andrejem Babišem, když jeho hnutí dokázalo zvítězit ve většině krajů? Nebo měli tak skvělé kandidáty v regionech jako třeba paní Jermanovou ve středních Čechách, kteří přitáhli voliče?

Já na to mohu odpovědět jen tím, že chci slíbit svým voličům, že nikdy nepostavíme kandidáty typu paní Jermanové nebo pana Josefa Váni. My to nikdy neuděláme, protože děláme politiku, neděláme marketing. Pokud v tuto chvíli chtějí voliči slyšet na marketing, je to jejich právo.

Fotogalerie: - Vítěz voleb Babiš

Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb

Teď nastane povolební fáze, v krajích se začne vyjednávat o krajských koalicích. Budete vstupovat do koalic s ANO, pokud budete vyzváni?

Při těch výsledcích, které jsem zběžně viděl, a teď mne neberte za slovo, protože se může leccos změnit, v podstatě vylučuji, že bychom kdekoli vstoupili do kalice s hnutím ANO. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, jak nám to ukázalo ANO v řadě statutárních měst, že se toto hnutí bude v krajích rozpadat, žrát mezi sebou a rozpouštět se. Tam jsme pak připraveni k seriózní diskusi. Ale v prvním kroku to na koalice opravdu nevypadá.

Jak byste hodnotil výsledek sociálních demokratů, kteří zřejmě přišli o vládu ve většině krajů?

Asi bych to neuměl označit za úspěch. Vzhledem k tomu, že hlavní mediální propagandista předsedy ČSSD Alexandr Mitrofanov mne dnes vyzval k odstoupení, zatímco Bohuslava Sobotku nikoli, tak se nechci chovat stejně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

17:30 Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Co bychom po politicky orientované neziskovce pod patronátem Pánka…