Vláda Petra Fialy změnila svůj přístup k zastropování cen energií. Hledá shodu jak na evropské úrovni, tak navrhla také vlastní národní řešení. Čím si tuto změnu postoje kabinetu vysvětlujete?
Celé je to pouze předvolební krok a zase další podvod na voliče a občany této země. Bohužel, premiérovi už nevěřím ani slovo, nemyslím si, že je to politik, který by dělal něco pro blaho tohoto národa. Domnívám se, že jakékoli národní řešení pro pana Fialu neexistuje, je to jen loutka cizích mocností a cizích zájmů.
Zastropování cen energií sice pomůže jak domácnostem, tak firmám, nicméně nevyřeší vlastní příčinu tohoto problému. V čem ji spatřujete vy a jak byste chtěl tento problém řešit?
Zastropování je pouze krátkodobá záplata, není však systémovým řešením problému. Musíme se bavit o příčinách. Jasně, problém na Ukrajině situaci určitě nepomohl, je ale potřeba si uvědomit, že třeba Bohemia Energy zkrachovala dávno před tím, než se na Ukrajině vystřelilo. Za situaci s energiemi může především nesmyslná zelená politika Evropské unie v čele s Německem. Situaci vyřešíme pouze tak, že odmítneme Green Deal a podobné nesmysly, budeme se snažit dělat racionální energetické kroky v čele s podporou jádra a vykašleme se na nesmyslný systém emisních povolenek. Dále v době, kdy už zašla situace tak daleko, bych navrhoval alespoň dočasné snížení DPH na energie. Lidé by neměli chudnout kvůli špatné politice státu.
Energie se stávají vážným problémem také pro města, obce, školy, příspěvkové organizace či nemocnice. Nejde jen o cenu, ale také vlastní zajištění dodávek. Vláda chce pro tyto účely zřídit státního obchodníka s energiemi. Je to podle vás správná cesta?
Obce a další organizace na to budou muset ze svých rozpočtů vyčlenit větší částky, než se kterými počítali v původních rozpočtech. Pochopitelně to bude vždy na úkor jiných investic, ale to tak bude ve všech oblastech. Nicméně infrastruktura je u nás naštěstí obecně v celkem slušné kondici, takže to úplně kriticky nevidím. Otázkou však je, jak bude tento stav trvat dlouho... Kde jsou dostupné zdroje energií ví snad všichni, jen se tento byznys nesmí řešit politicky, nýbrž pragmaticky. Pozice státního obchodníka s energiemi mi už pouhým názvem zavání bezbřehým prostorem pro korupci. Více to myslím není potřeba komentovat.
Vláda proti sobě postavila čím dál slyšitelnější skupinu obyvatel, o čemž svědčí i desítky tisíc lidí, kteří zaplnili na protivládní demonstraci Václavské náměstí. Zaslouží si podle vás vláda takovou kritiku?
Kritika vlády je zcela oprávněná. O tom, že se blíží energetická krize, že Green Deal je chyba a Německo nás svou zelenou politikou vede do propasti, se ví již od minulého podzimu. Vláda měla téměř rok na to vyjednat prakticky cokoliv, co by alespoň trošku zmírnilo dopady přicházející krize. Je fér si říci, že nemůže být stále dobře, ale když neuděláme vůbec nic, tak bude ještě hůř. Proč vláda nevyjednala zrušení emisních povolenek? Proč pan premiér na jednáních v Bruselu neukazuje a nevysvětluje nesmyslnost evropských kroků? Místo toho tam sedí a poslouchá jako beránek, jak ho zelený úředníček Verhofstadt peskuje. Vláda měla více než rok na to něco udělat, nebo se alespoň připravit. Neudělala však nic a řekl bych, že sklízí plody své práce. Jenže ono té práce přes tu vládní pětikoaliční roztříštěnost zase tolik nebylo a už vůbec ne spolupráce s energetickými odborníky.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný