Zájem o Česko v arabském světě roste, říká šéf česko-saudské obchodní komory

22.11.2014 4:22 odp.

Na přelomu října a listopadu vznikla nová Česko-Saudská obchodní komora. Chalid Bitar je jejím generálním manažerem. Nově založená organizace se už podílela na pořádání prvního Česko-saudského obchodního fóra, které se konalo 5. listopadu v Praze na Žofíně.

Zájem o Česko v arabském světě roste, říká šéf česko-saudské obchodní komory
Foto: red
Popisek: Chalid Bitar

Co je předmětem činnosti komory? Jaké má před sebou cíle?

Dlouhodobě jsme v Shobokshi Investment o širší spolupráci na úrovni obou zemí uvažovali. To bylo počátečním impulsem pro založení takové komory. Snažíme se pomáhat dalším firmám a investorům s uskutečňováním obchodních kontaktů směrem z České republiky do Saúdské Arábie a obráceně. Cílem komory je kromě sjednávání vzájemných rozhovorů také organizace výstav nebo konferencí, které mají vztahy obou zemí přibližovat. 

Začátkem listopadu se uskutečnilo obchodní fórum komory za účasti mnoha partnerů z České republiky a Saudské Arábie. S jakým výsledkem fórum skončilo?

Šlo o první fórum tohoto druhu, kde byla příležitost spojit obě strany osobně dohromady. A myslíme, že se nám podařilo vytvořit velmi dobrou komunikaci mezi českými a saúdsko-arabskými firmami. Zpětná vazba na obchodní fórum je zatím velmi pozitivní. I proto v podobných akcích chceme i v dalších letech pokračovat. Přítomno bylo přes 250 účastníků. Mezi partnery obchodního fóra se objevily společnosti Tatra, Škoda Transportation, Moser, Linet, RSJ Private Equity, G5 Plus, Merko, Vítkovice a další, též saúdští partneři BMG Financial group či Delah Medical. Českou státní správu zde zastupovalo ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechTourism. 

Jaké jsou nejbližší plánované aktivity komory?

Aktuálně pracujeme na několika konkrétních aktivitách, jejichž cílem je posilování vztahů mezi oběma zeměmi. Například v polovině ledna pak pojedeme s početnou skupinou českých exportérů do Saudské Arábie. V minulosti jsme například uskutečnili mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií několik setkání na vysoké politické úrovni. V tom chceme pokračovat.

Jaká je konkrétně současná obchodní bilance mezi Českou republikou a Saudskou Arábií?

Aktuálně se objem exportu z České republiky do Saudské Arábie pohybuje na úrovni zhruba 7 miliard korun. A tato hodnota stále roste. Počítáme s tím, že v dalších letech budeme zhruba někde kolem 10 miliard korun. Od roku 2011 zaujímá Saúdská Arábie 3. místo v českém vývozu do Severní Afriky a Blízkého východu. První místo zaujímají v současné době SAE (689 mil. USD).

Ve vzájemných vztazích obou zemí se angažuje také společnost Shobokshi Investment. Čím se konkrétně zabývá? Jaké jsou její aktivity nebo služby v České republice?

Cílem společnosti je představit české firmy v arabském světě a naopak. Přicházíme do České republiky po velmi dlouhém působení na Blízkém východě s odbornou praxí na trzích Saudské Arábie, Egypta, Sýrie nebo Libanonu. Profilujeme se jako spolehlivý poskytovatel konzultačních služeb, i proto jsme se rozhodli pro organizaci Fóra i založení Česko-saúdské obchodní komory. Chceme být první volbou pro obchodníky z České republiky při vstupu na Saúdský trh.

Jaká je největší přidaná hodna Shobokshi Investment pro klienty? Co přesně může svým klientům nabídnout?

Nabízíme našim saúdským klientům, kteří se zajímají o český trh, zkušenosti a znalosti, tedy mix z oblasti know-how a kontaktů. Rozpoznáme solidní příležitosti stejně dobře jako profesionální společnosti, které spojíme s jejich protějškem v Saúdské Arábii.

O spolupráci obou zemí se doposud příliš nehovořilo. Jaké zboží nebo služby s arabským světem sdílíme nejvíce? Existují nějaké specifické komodity?

Mezi sektory, které nabízejí nejvýznamnější příležitosti pro české firmy, patří zemědělství, zdravotnictví, lékařská péče, dále informační technologie, petrochemie, doprava a bezpečnostní složky.

Jak jsou v arabských zemích české produkty a služby vnímány? Platí stále to, že v určitých komoditách jsou Češi špičkovým producentem?

České služby a komodity mají v arabských zemích velmi dobrou pověst (zlaté české ručičky). Určitě zde platí, že je Česká republika špičkovým producentem. Celkový dojem saúdských podnikatelů z českého investičního prostředí je pozitivní.

Mluví se stále častěji také o transferu českého zdravotnického personálu do arabských zemí. O jaké zdravotní služby je největší zájem?

Ano, zdravotnictví obecně patří mezi nejčastěji poptávané služby v arabských zemích. Největší poptávka je aktuálně po službách zdravotních sester, lékařů, fyzioterapeutů a po dalších konkrétních specializacích.

Nepřichází tímto způsobem české zdravotnictví o cenné zaměstnance? Nechybějí potom tito lidé v českých nemocnicích?

Myslíme si, že jde o příležitosti, které chtějí čeští zdravotníci využít. Z velké části se pak zpět do České republiky vracejí. Naberou v zahraničí neocenitelné zkušenosti, které poté mohou využívat v českých nemocnicích. Takže si myslíme, že Česká republika o zdravotnický personál nepřichází.

Jezdí jen čeští zdravotníci do arabských zemí nebo i arabští pacienti do České republiky? Kam nejčastěji směřují?

Samozřejmě ve zdravotnictví to platí i naopak. Velký zájem mezi Araby je zejména o české lázeňství. Podíl klientely z arabských zemí zde každoročně roste a bude tomu tak podle našeho názoru i v budoucnosti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. NovýTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jako ty respirátory. Snižování teploty a svetry. Máte se bát. Právník Nielsen jasně

11:54 Jako ty respirátory. Snižování teploty a svetry. Máte se bát. Právník Nielsen jasně

„Plán snížit teplotu doma, na úřadech, ale i ve školách považuji za naprosto ubohé gesto,“ uvádí adv…