Zákaz olova ve střelách: Bruselská mašinérie jede dál. Czexit? Zbraňový expert zuří kvůli tomu, jak eurokomise revidovala návrh

03.02.2020 19:22 | Zprávy

ROZHOVOR „Celá historie zákazu olova byl výsměch. Napřed Evropská komise prohlásila, že jde jen o zlomyslné hoaxy šířené lidmi, kteří chtějí diskreditovat Evropskou unii a Evropskou komisi. Následně, když se pravda již prolákla podle oficiálních materiálů, pomalu začali přiznávat barvu,“ konstatuje prezident organizace LIGA LIBE a zbraňový expert Pavel Černý. Podle něj nejdříve Brusel tvrdil, že nikoho nepostihne, a pak, že důsledky budou minimální. Současný návrh by však zakázal prakticky užívat olověné střelivo na velkém území republiky. Dokonce i nést broky přes mokřad by mohlo být sankcionováno. Pavel Černý tvrdí, že zákaz je nejen nesmyslný, ale navíc vede k postupnému omezování soukromých držitelů zbraní.

Zákaz olova ve střelách: Bruselská mašinérie jede dál. Czexit? Zbraňový expert zuří kvůli tomu, jak eurokomise revidovala návrh
Foto: Archiv PČ
Popisek: Prezident spolku LIGA LIBE Pavel Černý, pplk. v.v.

I když v České republice zákaz používat střeliva s olovem v mokřadech platí, Evropská unie se rozhodla zákaz rozšířit. LIGA LIBE na tento problém už upozorňuje od začátku. Česká republika i státy Visegrádské čtyřky se rozhodly podat námitky a Evropská komise připravila revidovaný návrh. Ani s ním však nejste spokojeni, proč vás nepotěšil?

Nepotěšilo už jen to, že návrh pozměněný je vlastně úplně stejný jako ten první. A to znamená, že se pouze změnila vzdálenost od těch – pozor, nově – definovaných mokřadů. Zredukovala se ze 400 na 300 metrů. Problém není ani tak v oněch metrech, ale zejména nově v definici samotného mokřadu.

U nás se totiž v mokřadech olověné střelivo s olověnými střelami, včetně broků, používat nesmí. Ale mokřad je nyní v ČR jasně definován. Jedná se o mezinárodně uznávané mokřady coby rezervace, kterých je nyní 14. Ty mají jasný statut, svoji definici a jasné místo a rozlohu. Ale Evropská komise velmi mazaně definici mokřadů pozměnila tak, že by do něj měla spadat vlastně jakákoliv stružka, potůček, rybník a bez velkého přehánění téměř i nějaká louže.

Jak velkou rozlohu v České republice to znamená?

Odhaduje se, že by to mohla být – těžko říci – čtvrtina, polovina. Prostě když to tak nazveme, jednalo by se vlastně o plošný zákaz. Dalším problémem je to, že Evropská komise chce v takových místech vyhlásit nejen zákaz užívání, ale samotného držení střeliva s olověnou střelou. To znamená, že by třeba myslivec či dokonce někdo na střelnici blízké nějaké vodě, takové střelivo sem vůbec nesměl vnášet a mít jej u sebe. To by zřejmě bylo následně pod hrozbou sankcí – a tedy i možná ztráty zbrojního průkazu. Dva přestupky – a toto by asi potom přestupek byl – totiž znamenají jeho ztrátu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…