Zakažte auta, nože, motyky, klacky a já nevím, co ještě... Mistr střelby otevřeně o zákazech zbraní a obraně

22.08.2017 14:35 | Zprávy

ROZHOVOR Západní Evropa je posedlá zákazy střelných zbraní i sebeobranných prostředků, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz místopředseda Asociace víceúčelových základních organizací technických sportů a činností ČR, což je jedna z organizací, které vznikly po rozpadu Svazarmu, Tomáš Kožený. Předseda chebského střeleckého klubu, dlouholetý rozhodčí a trenér sportovní střelby a několikanásobný mistr republiky AVZO ve střelbě z velkorážní pistole a samopalu uvádí pro nás neuvěřitelný příklad, kdy v Británii můžete mít opletačky jen za to, že vám najdou v tašce šroubovák a nejste řemeslník. Kožený se kladně vyjadřuje k zavedení branné výchovy do škol. Naopak je značně skeptický k povinné vojenské službě.

Zakažte auta, nože, motyky, klacky a já nevím, co ještě... Mistr střelby otevřeně o zákazech zbraní a obraně
Foto: archiv T. Kožený
Popisek: Tomáš Kožený, mistr republiky AVZO ve střelbě z velkorážní pistole a samopalu

Jaký máte názor na směrnici EU o zbraních, podle které by občan neměl být vlastníkem palné zbraně?

Je to opravdu smutná kapitola evropské legislativy. Hlavním problémem směrnice je skutečnost, že není postavena na reálných poznatcích a na racionální úvaze. Naopak, je jen projevem demagogického přesvědčení některých lidí, že střelné zbraně jsou původcem zla a že když zakážeme střelné zbraně, tak na sebe už pak budou všichni hodní. Zkušenosti během příprav směrnice ukázaly, že lidé, kteří tomu takto slepě věří, rozhodně nejsou ochotni a vlastně ani schopni vést o své víře jakoukoliv racionální diskusi. Směrnice nezakazuje vlastnictví palných zbraní, pouze zakazuje určité typy palných zbraní – u nás by se mohl zákaz do jisté míry týkat mimo jiné například civilních verzí populárního samopalu vzor 58, což je jedna z nejrozšířenějších sportovních zbraní u nás. Obáváme se však, že je to jen začátek oblíbené salámové metody: dnes zakážeme něco, zítra něco dalšího a tak dále a tak dále, až se konečně dostaneme ke kýženému plošnému zákazu úplně všeho.

Domníváte se tedy, že omezení a zákazy palných zbraní nejsou řešením současné problematické bezpečnostní situace? V Británii je neměli ani policisté a nyní se už u „bobyů“ zase objevují…

Západoevropské země jsou tradičně posedlé různými zákazy v oblasti střelných zbraní a také zákazy různých sebeobranných prostředků. Setkáváme se tam s něčím, co bych nazval protizbraňovou hysterií. Tato hysterie většinou vzniká buď jako populistický důsledek nějakého náhodného neštěstí v souvislosti se střelnými zbraněmi, nebo jako důsledek zmíněné víry v totální odzbrojení obyvatelstva a z toho plynoucího všeobecného dobra. Zákazy střelných zbraní ale respektují jen jejich legální vlastníci. Zločince a teroristy zákazy nezajímají. Navíc i když se někde podaří zhoršit dostupnost nejen legálních, ale také nelegálních střelných zbraní, tak si zločinci a teroristé prostě najdou jiné prostředky. Automobily, chemikálie a tak dále. Od zákazů zbraní bychom mohli pokračovat k zákazům těžkých automobilů, nožů, některých chemikálií, kyselin, benzínu, motyk, klacků a já nevím čeho ještě. Tyto nápady, jakkoliv jsou absurdní, se už v Evropě reálně objevují. Velmi flexibilní systém restrikcí vidíme například v Británii. Britský policista vám může nadělat spoustu problémů jen proto, že vám najde v tašce šroubovák, když nejste zjevně řemeslník. Ve většině západoevropských zemí jsou zakázány dokonce i takové ryze obranné prostředky, jako je třeba pepřový sprej, který u nás může být klidně i výbavou dámské kabelky. Vynalézavost některých zemí v zákazech všeho možného prostě nezná mezí. Jako by jejich politici těmito zákazy omlouvali vlastní neschopnost a pokrytecky maskovali skutečnou podstatu bezpečnostních problémů, kterým čelí, a nedokážou je účinně řešit.

Jaká je nálada mezi českými majiteli zbraní? Jsou připraveni na jejich odevzdávání, prohlídky, návštěvy úředníků, prostě další buzeraci?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…