Zdá se, že Agrofert získá ústavní většinu, říká šéf Pirátů Bartoš

05.05.2014 11:52

ROZHOVOR Jedničkou ambiciózních Pirátů do evropských voleb je Ivan Bartoš, který je též předsedou strany. ParlamentníListy.cz se ho zeptaly na evropské volby, současnou českou vládu, ale i Tibet a Ukrajinu.

Zdá se, že Agrofert získá ústavní většinu, říká šéf Pirátů Bartoš
Foto: pirati.cz
Popisek: Ivan Bartoš, NEPOUZIVAT

Anketa

Co je pro vás důležitější?

hlasovalo: 10098 lidí

Jaký je Váš postoj ve sporu  lidská práva versus obchod? Ptám se v souvislosti s výrokem ministra zahraničí Zaorálka při návštěvě v Číně, který uznal nedělitelnost hranic Číny, včetně Tibetu. Podle kritiků zašel ve své servilitě k Číně příliš daleko. Podle jiných ale přílišné lpění na dodržování lidských práv kazí důležité obchodní kontakty v této velké zemi...

Lidská práva mají absolutní přednost – to je snad jasné, nebo snad čekáte, že někdo odpoví „prachy jsou přednější, na lidských právech nezáleží“? Pokud ale chcete zkoumat, do jaké míry se politické strany budou vymlouvat, pak souhlasím, že je otázka položená dobře. Piráti ve své historii již nesčetněkrát dokázali, že mají priority v tomto směru dobře srovnány – sama existence naší strany je postavená na ideálech, ze kterých nemíníme slevovat.

Co se Tibetu týče, je to podobné jako s ochranou životního prostředí – původně zcela zásadní téma je dnes zdegradováno nejrůznějšími formami pseudoaktivismu. Jakoby vyvěšení vlajky bylo odpustkem, za který si koupíme, že je nám celý rok nějaký Tibet úplně ukradený. Piráti podporují právo jakéhokoliv národa na rozhodování o své vlastní budoucnosti, podporují ho stále a bez ohledu na módní vlny a budou ho podporovat i v případě, že Tibet získá větší autonomii, stane se samostatným státem nebo pokud zůstane zachován současný status quo.

Ukrajina zažívá horké chvíle, je to sud prachu před výbuchem. Vyvolání ukrajinské krize dáváte za vinu nejenom Rusku, ale i Bruselu. Proč?

Ani jedna ze stran konfliktu není černobílá. Jakákoliv aktivita by měla být garantována OSN. Obě strany si velmi dobře uvědomují, o co se teď hraje – a všichni také vědí, co můžou ztratit. S tím je také spojena otázka sankcí - při současné hospodářské provázanosti EU a Ruska je obtížné mluvit o takových sankcích, které nevratně nenaruší oboustranné vztahy.

Jsme deset let v EU. Jaký je Váš postoj k ní?

Bydlíme vedle sebe, na území zvaném Evropa, a musíme vedle sebe žít, ať se nám to líbí, nebo ne. V našem soužití vidím potenciál, který ovšem v současnosti není využíván tak, jak by měl. Tam, kde selhávají jednotlivé národní parlamenty například v boji s nadnárodními korporacemi, nebo tam, kde česká justice z nejrůznějších důvodů selhává, by měly společné evropské úřady právě tento hendikep vyvažovat. Člověk je tvor společenský, lidé by obecně měli sdílet a hledat cesty spolupráce, nikoliv se separovat či se vymezovat. Cílem koexistence v rámci Evropy by měla být spolupráce, hledání společné cesty a zlepšení situace pro všechny zúčastněné.

Tvrdíte, že z pozice Pirátů se nejdůležitější zákony přijímají v Evropském parlamentu. Které to jsou?

Pirátská témata jsou jasná a zřejmá – odmítáme účast na mezinárodních smlouvách, které poškozují práva občanů České republiky (a ostatních států Evropské unie), například ACTA, TTIP, vadí nám snahy o narušení soukromí občanů různými zákony o sledování či uchovávání citlivých údajů.

V evropských volbách máte jednotný celoevropský program. Na co je zaměřen, co považujete za obzvlášť důležité?

Hlavním tématem je akcentace pirátských požadavků na transparentnost, demokratičnost, participaci, práva jednotlivce na informace či na soukromí, reforma copyrightu.

Na závěr se zeptám na domácí politiku. Jaké vidíte klady a zápory současné vlády? Vydrží podle Vašeho odhadu celé funkční období? 

Nevím, zda vydrží vláda, ale zdá se, že Agrofert získá ústavní většinu.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lžou lidem do ksichtu. Jednou se jim to vrátí.“ Drsná dohra mezi vládou a ANO

14:14 „Lžou lidem do ksichtu. Jednou se jim to vrátí.“ Drsná dohra mezi vládou a ANO

Jednání o důchodové reformě, které hnutí ANO opustilo? „Takhle slouží spousta politiků ANO ničení ze…