Zeman 90. let. A pak... Zaorálek a proměny prezidenta. Svědectví

07.03.2023 19:55 | Rozhovor

Lubomír Zaorálek zažil odcházejícího prezidenta Miloše Zemana jak v ČSSD devadesátých let, tak později ve vztahu ministra zahraničí k prezidentovi. V prvním období podle něj sehrál skutečně historickou úlohu a když se stal v plné síle premiérem, prosadil řadu důležitých věcí. Když byl o dvacet později prezidentem, bylo podle bývalého místopředsedy ČSSD mnohé jinak. „Nepochybně mu v prezidentském období výrazně ubývalo sil a nemyslím, že by realizoval nějaký ucelený koncept politiky,“ říká pro ParlamentníListy.cz

Zeman 90. let. A pak... Zaorálek a proměny prezidenta. Svědectví
Foto: Repro ČT
Popisek: Sociální demokrat Lubomír Zaorálek v Otázkách Václava Moravce

Média v těchto dnech hodnotí prezidenta Miloše Zemana, který po více než 33 letech odchází do politického důchodu. Jak to vidíte vy, není jeho kritika místy až přehnaná?

Úplně to v této době nesleduji a nedovedu proto posoudit, co o něm novináři píší, ale sám u Miloše Zemana rozlišuji dvě období. První je jeho role v 90. letech, kdy byl hrozně důležitý pro sociální demokracii. Přišel a sdělil, že nemá cenu, aby sociální demokracie byla stranou na okraji politického spektra, která se pokouší získat svých 10 procent voličů, ale má smysl pouze tehdy, přijde-li s alternativním pohledem na svět a jiným názorem, než jaký tehdy představovala vládnoucí ODS. Prosazoval, že je nutné jít do střetu se světem Václava Klause a politiky, kterou vytvořil. Toto období bylo nesmírně podstatné, protože pobyt v politice má smysl tehdy, jestliže člověk přichází s celkovou vizí a konceptem toho, jak chce spravovat společnost. 

Podněty, které tenkrát Miloš Zeman přinesl, byly pro další vývoj sociální demokracie naprosto zásadní. Pro některé členy to možná zpočátku bylo trochu překvapivé a možná to byly ambice, které přesahovaly jejich schopnosti je vůbec dohlédnout, ale byly správná a přinutilo to sociální demokracii k odpovědím na hlavní politické otázky a nabídkou vlastního vidění světa, alternativní k tomu, co prosazovala vláda Václava Klause. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …