Zeman je levičák a „dobroser“. Klidně zničí každého pro ideu silného a všeobjímajícího státu, tvrdí senátní kandidát za Soukromníky Havlíček

29.03.2016 10:02

ROZHOVOR Babiš potřebuje peníze a potřebuje jich zoufale mnoho. Živnostníci jsou jeho velkou konkurencí v potravinářství. Babišovy párky se dvěma procenty kuřecího masa. Trh musí eliminovat tyto prasárny. Živnostníci nejsou „Daňkové Krátilové“. Nechci žádné zaměstnance. Vyhnu se tím nesmyslným kontrolám. EET je elektronický kontrolor, protože finanční úřady prostě nefungují. Vláda je hrůzná, proč rovnou nestanoví minimální mzdu padesát tisíc a k tomu svíčkovou zdarma? Bezpáteřní soudruh Sobotka. Islám je hnacím motorem terorismu. Nařizuje eliminaci sekularismu a eliminaci svobody. Mrtví v Bruselu jsou mrazivě skuteční. Proč by v senátu nemohl zasednout řezník, když je ve vládě majitel obrovského holdingu? To vše nám řekl kandidát do senátu za Soukromníky a klatovský řezník Pavel Havlíček.

Zeman je levičák a „dobroser“. Klidně zničí každého pro ideu silného a všeobjímajícího státu, tvrdí senátní kandidát za Soukromníky Havlíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řeznický mistr Pavel Havlíček rázně vystupující proti Babišovi

Přijal jste kandidaturu za Soukromníky do senátu. Štve vás regulační, přebyrokratizovaná a šmírovací politika současné vlády. Provozujete v Klatovech řeznictví, kde „je maso ještě masem“. Tak to vezměme popořádku: co je pro vás v podnikání největší regulací?
 
Není regulací malých či velkých v tomto slova smyslu. Regulací je prostě příliš. A každá nová povinnost navalená na živnostníky je regulací podnikání jako takového a nesmírně podnikání zatěžuje. A mám také říci, že samozřejmě tím ztěžuje i zaměstnávání lidí?
 
Kde nejvíce cítíte přebyrokratizovanost?
 
Jak už jsem řekl, přebyrokratizovanost je důsledkem přeregulování, protože každou regulaci musí hlídat úředník kontrolor a protože i kontrolor se nemusí „povést“, je třeba kontrolovat i kontrolora. Jen nevím, kdo bude kontrolovat kontrolora kontrolorů. Cítíte, jak je takový stav žalostný?
 
V čem živnostníky stát skutečně šmíruje?

Ale stát nešmíruje jen živnostníky, šmíruje všechny. Buduje neuvěřitelnou strukturu shromažďování soukromých dat. Jde o kontrolní hlášení, jde o EET, zdravotní registry, bankovní registry účtů… Prostě kontroly lidí a na kontroly kontrolorů další registry.
 
Veřejně se velmi vehementně vymezujete vůči Andreji Babišovi. Před časem jste vyzval i k bojkotu jeho produktů. V čem je tento oligarcha největší škodnou pro malé živnostníky vašeho typu?
 
Sám jste problém pojmenoval, sám jste použil termín „oligarcha“. Je scestné si myslet, že kdo má milion, nebude chtít druhý, a kdo má tisíc milionů, nebude chtít další tisíc. Babiš potřebuje peníze, zoufale potřebuje peníze a potřebuje jich nesmírně mnoho. Převzetí Agrofertu stálo hodně peněz a kde je onen úředníček vzal? Kde je vzala mlaďoučká firma bez historie, slavná O.F.I. jeho švýcarských spolužáků? A konečně pak živnostníci jsou jeho obrovským konkurentem na poli potravinářském, a pokud jich velká část zmizí, kdo myslíte, že zaplní prostor na trhu jejich zmizením vzniklý?
 
Které Babišovy potraviny byste označil za nekvalitní? Jsou to ty, jež vidíme v supermarketových stodolách v akcích?
 

Víte, kvalita či nekvalita Babišových produktů je mi vážně docela fuk. Je opravdu věcí zákazníka, pokud chce kupovat „lepší párky s kuřecím masem“  se dvěma procenty kuřecího masa. Je věcí trhu, aby eliminoval takové prasárny. Já pouze poukazuji na to, že ten, kdo dokáže půl kila masa (chemicky spojeného s dalším půl kilem vody, modifikovaného škrobu, karagenanu a dalších želírujících látek obarvených drcenými broučky a dochucenými glutamátem a disodnými solemi na chuť masu podobnou) prodávat za kilo uzené kýty bez kosti, nemá právo nám tu slovy Karla Kryla „na rohu ulice jako vrah o morálce kázat...“.
 
Třeba pro Živnostenské listy jste řekl, že současná vláda vede proti živnostníkům třídní boj. Můžete tuto svou rétoriku předlistopadového typu vysvětlit?
 
Divide et Impera se říkávalo za dob starého Říma. Rozděl a panuj. Rozděl společnost na třídy, poštvi je proti sobě a pak je snadno ovládneš. To je překlad. A jak průhledné je označit někoho za zloděje a doplnit, že pokud nebude okrádat, budete se mít líp. A lidé se chtějí mít líp. Chtějí se mít líp tím, že budou mít více peněz, budou bohatší. A ti zlí živnostníci je okrádají. No, není to stejné jako v padesátých letech, kdy se ze živnostníků naprosto stejným způsobem udělali keťasové a kulaci a pak bylo snadné je pozavírat a zničit? A „lid“ žádal co nejpřísnější potrestání těch zrádců, těch „Daňků Krátilů“, jak nám říká dnes Babiš. Dnes nejsme keťasové a kulaci, dnes jsme „Daňkové Krátilové“.
 
Míval jste i zaměstnance. Proč dnes již nechcete ani jednoho, když nabízíte kvalitní zboží a máte spokojené zákazníky, takže byste si je patrně mohl dovolit?
 
Nechci, protože zaměstnávání je komplikace. A stejně tak se chovají mnozí z nás. Raději zredukujeme své firmy, tak abychom si práci zastali sami. Nic se pro nás nezmění, pouze se nemusíme zpovídat úředníkům. Nechodí kontrola za kontrolou. Inspektorát práce, úřad práce, živnostenský úřad, hygiena, bezpečnost práce… To všechno jsou kontroly, které hrozí likvidačními pokutami za nesplnění velmi často nesmyslných požadavků. Čím více budete komplikovat zaměstnavatelům zaměstnávání, tím méně budou ochotni zaměstnávat zaměstnance. Tak to prostě je a jen odboráři a socialisté tento fakt naprosto ignorují.
 
Od prosince má platit elektronická evidence tržeb. Patrně tomu již nic nezabrání, neboť tento zákon hodlá podepsat i prezident Zeman. Co je největším zlem tohoto opatření?
 
Víte, všichni se zabývají jen sami sebou, ale málokdo si uvědomí, že opět nejslabší ponesou tento úděl nejhůře. Argumentuje se neplacením daní. Pominu, že to je hloupost, protože slibuje navýšení výběru snad o třicet miliard a jedním dechem říká, že úniky jsou sedm miliard. Koneckonců objem v procentech HDP šedé ekonomiky České republiky není nijak špatný, naopak, na poměry v EU patří k těm nižším. Ten systém nepřinese zhola nic, protože každý kontrolor se dá obcházet a EET není ničím jiným než elektronickým kontrolorem, protože současní kontroloři (finanční úřady) prostě nefungují. Ale živnostníci si jejich provoz zaplatit musejí. Povinně. A pak platit měsíční provoz. Ty nejslabší varianty budou stát kolem dvaceti tisíc bez DPH. Kde na ně má vzít živnostník na krámku, ve kterém si vydělá deset tisíc čistého a daňová povinnost mu ani nevzniká? A deset procent z veškerého výdělku pak bude muset utratit za provoz něčeho, co je naprosto k ničemu. Kde na to má vzít a jestlipak by odboráři byli ochotni jen tak platit deset procent ze mzdy na kontroly, zda v práci náhodou nekradou?
 
Přesto bylo i průzkumy prokázáno, že daňové úniky u malých živnostníků jsou zanedbatelné. Jak si poradíte se zavedením EET vy sám? Tedy pokud již v té době nebudete sedět v senátu…

Samozřejmě se budu muset zákonu podřídit. To bezesporu. Nevím ale zatím, jak se s tím vypořádám. Uvidím, jaká bude nabídka systémů, a pro můj provoz odhaduji cenu kolem padesáti tisíc. Soudruh ministr je hodný, že mi dovolí daňovou slevu pět tisíc. Jen nevím, kde si pět tisíc odečtou odboráři, kteří daňovou povinnost ani nemají. Aha, pardon, já řekl odboráři. Jen to tam nechte, ať se chytnou za nos, soudruzi obhájci chudých...

Zmínil jsem Miloše Zemana. Jak vnímáte jeho roli? Je to sjednotitel národa?
 
Zeman je levičák, je takzvaný dobroser, který klidně zničí kohokoli pro ideu silného a všeobjímajícího státu. Je schopen zcela po socialisticku podepsat zákon, který bude okrádat živnostníky a znárodňovat jejich živnosti. Ale v této velmi vyhraněné a díky islámskému terorismu nebezpečné době je konzervativcem. Pamatuji si, jak pan exprezident Klaus říkal: „… budou mi z některých jeho kroků vstávat hrůzou vlasy na hlavě, ale je to politik a víme, co od něj můžeme očekávat...“  

Co vám kromě EET dále vadí na současné koaliční vládě?
 

Naprosto všechno snad. Není dne, aby soudružka Marxová nepřišla s nějakým tím dobrem pod likvidační pokutou. Otce povinně na mateřskou – tu asi pak v rámci gender vyváženosti přejmenuje na taťkovskou, minimální mzda – safra, když je to tak jednoduché, proč ne minimální mzdu rovnou padesát tisíc a svíčkovou zdarma? Všichni budou mít dost peněz a nebude bída… Peníze nestačí? Vytiskneme přece snadno nové… Už Adam Smith varoval před pošetilostí si myslet, že by někdo měl mít práva rozhodovat o cizích penězích. Živnostníci, plaťte víc, zaplaťte šest milionů, abyste měli důchod a dostali jeden milion na důchodu… Má nás snad soudružka za idioty, anebo je jím soudružka sama? A soudruh ministr Dienstbier? To už je kapitola sama pro sebe. Celá vláda je o rozhazování, oligarchizaci, agrofertizaci republiky a změně státu na firmu holdingu… A musím opět připomenout Čapí hnízdo, které ničí není, přesto inkasovalo nezákonně padesát milionů a nikdo ho nechce řešit. Ani bezpáteřní soudruh Sobotka, který má tolik korupčního másla na hlavě, že ani celý slavný a babišovský nadační fond proti korupci, který spoluvytvářel image poctivého strýčka Andreje, nemá sílu ho na tomto socialistickém chlebu rozmazat.
 
Evropa se ocitá v jarních měsících před další hrozbou imigrace. Jak vnímáte tento problém? Koná česká vláda v této věci odpovědně?
 
Imigrace sama až takovým problémem není. Tohle ovšem není normální imigrace a navíc v sobě skrývá obrovské potenciální nebezpečí islámu. Není právě politicky korektní nazývat věci pravými jmény a problém současného teroru je prostě islám, ať si to připustíme anebo ne. Islám je motivem, islám je hnacím motorem současného terorismu.

Je pro vás samotný islám skutečnou hrozbou?

Opakuji, nejde až tak o mě jako jednotlivce. Islám vždy byl hrozbou pro jiné civilizace, protože islám svým vyznavačům nařizuje eliminaci demokracie a jiných kultur. Nařizuje eliminaci sekularizace, nařizuje eliminaci svobody v našem pojetí. Pro islám jsou naše hodnoty destabilizující a islám je proto odmítá. Víte, islám je tak komplikovaný systém, že k jeho pochopení je třeba mnohem více, než znát nějaké muslimy a pobývat na návštěvě v nějaké islámské zemi. Islám je nutné chápat nikoli jako náboženství, tedy soubor transcendentních zkušeností a transcendentního neboli mimosmyslového vnímání. Islám zasahuje do fyzického bytí či nebytí vyznavačů, definuje zákon, provinění proti zákonu a stanovuje i tresty. Fyzicky zasahuje do životů vyznavačů. A tím se vymyká definici náboženství, a přestává tím mít nárok na ochranu náboženského vyznání, kterou my, díky svobodě a sekularizaci, jsme schopni garantovat skutečným náboženstvím. Takže ano, islám představuje skutečnou hrozbu. I mrtví v Bruselu jsou skuteční. Mrazivě jsou skuteční.
 
Strana soukromníků České republiky od loňského podzimu vede vcelku razantní kampaň ve prospěch malých podnikatelů. V několika regionech jí průzkumy dávají naději, že uspěje v krajských volbách. Proč jste si ji vůbec pro svou kandidaturu vybral? Ochranu živnostníků mají v programech přece obligátně deklarovánu všechny strany...
 
Podporu mají vepsánu v programech všechny strany. Ano. A správně také připomínáte „obligátně“. Už obligátně všechny partaje slibují podporu malého a středního podnikání. Ovšem pouze do voleb. Po volbách veškeré sliby končí a nastává další škrcení živnostníků, ztěžování zaměstnávání, obírání o více a více peněz, aby prostě nebylo na investice, na mzdy, prostě na nic. Živnostník a jeho zaměstnanci tím pádem také jsou štvanou zvěří od dob Havlovy úřednické vlády a nástupu právě Zemana. A přitom živnostníci nepotřebují žádnou podporu. Jen nechat žít a nepodporovat jejich protivníky za peníze právě živnostníků.
 
Co si pamatuji, tak by to za dvacetiletou existenci českého senátu bylo poprvé, kdyby tam zasedl majitel řeznictví. Vaším soupeřem bude Dagmar Terelmešová z ČSSD. Máte už představu, co chcete nabídnout v obvodu č. 7 Plzeň – město voličům, kteří vás třeba vůbec neznají a o Soukromnících nemají ponětí?
 

Co já si pamatuji, poprvé také v parlamentu kdysi zasedl elektrikář, prezidentem byl dramatik, ve vládě zasedl estebák bez lustračního osvědčení. Proč by nemohl v senátu zasednout majitel řeznictví, když ve vládě sedí majitel obrovského holdingu? A co nabídnout voličům? Poctivého živnostníka – poctivého senátora. To není zrovna málo kromě zkušeností z reálného života, vědění, kde opravdu lidi tlačí bota, co lidi trápí. Ne „lid“, ale skutečné lidi. Žiji v podstatě jejich život, stejný, jako i oni žijí. Vím, o čem život je, a dokážu takový pohled zprostředkovat i těm, kteří přímo rozhodují o našem bytí či nebytí. A dokážu je také přesvědčit. Je samozřejmě na voličích, zda dají svůj hlas a senátní post někomu „za odměnu“ jako trafiku prostě proto, že „si to zaslouží“, anebo dají svůj hlas někomu, kdo zná jejich radosti i strasti a dokáže pro ně i zvedat ruku. A nejen to. Dokáže pro ně i přesvědčit ostatní senátory, poslance… Takže – opravdu je na voličích, zda přidělí trafiku, anebo využijí svůj hlas.
 
Senát objektivně nemá oproti sněmovně velkou moc. Neschvaluje třeba rozpočet. Jakou mu přičítáte roli při vědomí, že za dvě desetiletí své existence se přece jen vypracoval v prostor, kde jsou odstraňovány legislativní zmetky, které čas od času přijdou ze sněmovny?
 
Senát skutečně plní spíše funkci legislativní pojistky a tak je také koncipován. Senátor však získává přístup k ostatním senátorům, poslancům i členům vlády. A může jim předkládat argumenty. Dostane snáze prostor v masmédiích a dokáže oslovit lidi a pomoci napravit Babišem pokřivený pohled na živnostníky a podnikatele. Dokáže pak snáze říci, že zaměstnavatelé a zaměstnanci plují na jedné lodi...


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný a pravda o odstřelu Lipovské: Vyvedli mě. Musel jsem to udělat. Ať to každý ví! Petr Dvořák...

10:10 Volný a pravda o odstřelu Lipovské: Vyvedli mě. Musel jsem to udělat. Ať to každý ví! Petr Dvořák...

„Mediální mafie se zbavila jediného člověka, který stál mezi nimi, penězi České republiky a mediální…