Během své návštěvy v Moskvě na oslavách konce II. světové války vyslovil prezident přesvědčení, že protiruské sankce budou zrušeny do konce roku. Nyní je jasné, že nebudou. Na nedávném summitu G7 dokonce šéf Evropské rady Donald Tusk řekl, pokud se máme bavit o sankcích, tak jedině o jejich zpřísnění. Jak to podle vás bude?
Pan prezident konzistentně říká, že sankce by měly skončit do konce roku s tím, budou-li naplňovány dohody z Minsku, je tam tedy tento kondicionál. Došlo k prodloužení sektorových sankcí o šest měsíců, čili do ledna 2016. To není podstatné. Podstatné je, že bude-li fungovat Minsk plus, budou sankce ukončeny. Klíčové pro fungování Minsku plus je prosazení ústavněprávních reforem na Ukrajině a dosažení kontroly rusko-ukrajinské hranice. Pokud se za spolupráce všech stran toto podaří, umožní to Evropské unii sankce ukončit.
Je v tuto chvíli možné přesně říci, na základě jakých důvodů byly sankce prodlouženy? Objevují se totiž komentáře, že důvod už není jasný a jde o jakousi setrvačnost... Kdo minské dohody dodržuje a kdo porušuje? Proč nejsou sankce i proti Kyjevu, když ještě nerealizoval zmíněné reformy?
Myslím, že je docela zbytečné dělat seznam hříchů na obou stranách. Jak mezi separatisty, tak mezi Kyjevem by byl stále ještě tento seznam dlouhý. Nicméně EU tím, že prodloužila sankce, si v zásadě uvědomuje, že seznam je zaprvé dlouhý a zadruhé ne neřešitelný.
Jde ovšem pouze o protiruské sankce. Proč nepřijde i sankce vůči Ukrajině? Sám jste teď říkal, že hříchy jsou i na straně Kyjeva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka