Zklamaný poslanec Farský, bojovník s hazardem: Babiš původně chtěl omezovat hazard. Pak se něco změnilo, a teď z něj chce jen získat co nejvíce daní

18. 5. 2015 22:48

ROZHOVOR S poslancem Janem Farským (Starostové pro Liberecký kraj) vedly ParlamentníListy.cz rozhovor na téma uprchlíků. Řeč byla také o Babišově zákonu o hazardu, budoucnosti Starostů či situaci v semilské nemocnici. Stranou nezůstal ani zákon o registru smluv, který Farský dlouhodobě prosazuje.

Zklamaný poslanec Farský, bojovník s hazardem: Babiš původně chtěl omezovat hazard. Pak se něco změnilo, a teď z něj chce jen získat co nejvíce daní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Farský u řečnického pultu
reklama

Hodně se nyní mluví o přijímání uprchlíků. Proti kvótám EU jsou pouze země Visegrádské čtyřky, ze kterých za minulého režimu utíkali masivně lidé na Západ. Není to paradox? A jak vy vidíte kvóty EU, proti nimž protestuje česká vláda?

Ve Středozemním moři umírají stovky lidí při pokusu dostat se do země zaslíbené, do schengenského prostoru. Část z nich utíká před pronásledováním, část z nich se snaží dostat za lepším živobytím. A mezi nimi je třeba rozlišovat. Pronásledovaným uprchlíkům bychom měli být na území schengenského prostoru připraveni pomoci. Ale kvóty z mého pohledu smysl nedávají. Evropa je založena na volném pohybu osob. Udržet uprchlíky v zemi v schengenském prostoru, ve které si nepřejí být, není vzhledem k podstatě EU možné.

Napsal jste na Facebooku, že Andrej Babiš jde na ruku hazardním lobby. Proč si to myslíte?

Původně předložil přísný zákon o regulaci hazardu. Ten představil, odůvodnil, obhajoval. Sklidil za něj uznání protihazardních organizací, adiktologů. Skutečně to vypadalo, že se hazard bude regulovat, postupně utlumovat, snižovat jeho přístupnost. Následně ale předložil jiný zákon, který už nesnižuje riziko vzniku závislosti, který už neomezuje počet heren, automatů a okamžité prohry. Předložil zákon, který už má jen jeden cíl – vybrat více daní. Větší výběr daní je tak ale podmíněn tím, že hazardní firmy budou muset více vydělávat, hráči více prohrávat. Není divu, že i protihazardní organizace veřejně prohlásily, že lepší než takovýto zákon, raději žádný.

Už několik let prosazujete zákon o registru smluv. Stále však není, naposledy v dubnu ho zablokovali ve sněmovně poslanci ČSSD. Proč se mu politici tolik brání? A máte signály, jak to dopadne 19. května, kdy ho opět projedná sněmovna?

Naposledy ho zablokovala ČSSD, předtím ho půl roku blokovalo ANO, v minulém volebním období ODS, někdy si už připadám jako sám voják v poli. Ale vytrvám do konce. Snad ne hořkého a zákon schválen bude. Politici z něj mají přirozenou obavu, protože zveřejněním informací přijdou o část své moci. A zbavovat se moci je tak trochu proti podstatě politika. Takže prosazuji změnu uvažování, což je vždy náročné. Závidím Slovensku, které dokázalo tento zákon přijmout za tři měsíce. U nás to trvá už 35 měsíců. A Sobotkova vláda ho odkládá už déle než Nečasova...

Starostové a nezávislí se na nedávném sněmu rozhodli jít do krajských voleb samostatně. Jakou cestou se však vydají po vypršení smlouvy s topkou na celostátní úrovni? Půjdou sami i do parlamentních voleb, či se budou rozhlížet po jiném ženichovi (či nevěstě)?

O tom rozhodne právě výsledek krajských voleb, kdy zjistíme bez možnosti výmluv či schovávání se za kohokoliv, jakou máme skutečnou sílu.

Závěrem se zeptám na vaše Semily, kde se momentálně nejvíce řeší nemocnice. Jaký je aktuální stav?

Po loňských komunálních volbách se ujala vedení města Semily koalice složená z poražených. A jejich přístup k nemocnici byl tak zoufalý, že část lékařů nečekala na to, co se stane, a podala výpověď. Nemocnice se tak během krátké doby začala potýkat s akutním nedostatkem lékařů, hrozilo uzavření nemocnice, odebrání smluv s pojišťovnami. Tomu se podařilo po změně ve vedení města zabránit, ale situace je pořád složitá. Aktuálně pomáhá liberecká krajská nemocnice, která doplňuje chybějící lékaře, aby mohla být i nadále poskytována lékařská péče. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Světaznalý Milan Syruček: Jsme ukolébáni blahobytem. USA si myslely, že se jim nemůže nic stát, a odnesly to nejvíce

11:06 Světaznalý Milan Syruček: Jsme ukolébáni blahobytem. USA si myslely, že se jim nemůže nic stát, a odnesly to nejvíce

HŮŘ UŽ BYLO? Unáhleným hledáním nepřítele odvádíme pozornost od jiného nebezpečí, které pak může neč…