Zkurvené zákony, rozkradené miliardy, výsměch národu. Zdeněk Troška prozradil, kvůli čemu by do ulic vyrazil on. Ne jako ti provokatéři...

05.12.2014 7:42

ROZHOVOR Režisér Zdeněk Troška se před měsícem v rozhovoru ParlamentníchListů.cz zastal prezidenta Miloše Zemana. Řekl tehdy, že sprosťárny, které Zeman říkal v Hovorech z Lán, nejvíc pobouřily ty, co mluví často ještě sprostěji. A že Zeman použil slovo ´zkurvené´ k jednomu zákonu? Podle Trošky to nevadí, je to totiž terminus technicus, neboť všichni vědí, že poslanci vyrábějí často nepovedené normy. „Těch zákonů, které tady jsou od poslanců zkurveny, je přece hafo,“ poznamenal tehdy k tomu Troška. Jenže na jeho hlavu se hned sesypala sprška kritiky. Jak se na Zemana dívá režisér nyní?

Zkurvené zákony, rozkradené miliardy, výsměch národu. Zdeněk Troška prozradil, kvůli čemu by do ulic vyrazil on. Ne jako ti provokatéři...
Foto: Archiv ZT
Popisek: Režisér Zdeněk Troška
reklama

Anketa

Myslíte, že budou do konce roku pokračovat masové protesty proti Zemanovi?

hlasovalo: 28662 lidí

Co si myslíte o protestech proti prezidentovi Miloši Zemanovi, které vyvrcholily 17. listopadu na Albertově házením vajec?

Chudák Opletal a chudák Palach, když je ti s červenými kartami takto do svých tenat zamotali. To si oba dva rozhodně nezasloužili, neboť to byli hrdinové. To, co se dělo 17. listopadu na Albertově, bylo podle mne nevhodné. Vždyť ve hře byla přítomnost zahraničních prezidentů! Jestliže chtěl někdo poukázat na to, že se náš prezident nechová zrovna vhodně, tak toho určitě nedocílí tím, že bude házet vejce. Ti, co to prováděli, se podle mne chovali daleko nepřístojněji, nežli Miloš Zeman sám. Kdyby chtěli dát panu prezidentovi lekci slušného chování, tak to měli udělat jinak. Takto se podle mne ukázali jako hulváti a to je špatně.

Akce s červenými kartami se poprvé objevila právě 17. listopadu, ale od té doby, kam se Zeman hne, tam za ním proudí nespokojenci s těmito kartami. Nepřehání to podle vás už trochu?

Ta akce se mi zdá hloupá, je to kocourkov, je to švejkovina. Když se to udělá jednou, tak to může být i vtipné – i když se tady ani radši nepídím po původu, zda to bylo přivezeno z americké ambasády. Je ale jasné, že opozice bude teď číhat na každou Zemanovu chybičku, aby mu jeho činy nejrůznějšími, někdy až hysterickými protesty vrátila. Já si ale myslím, že by se lidé spíše měli zamyslet nad jinými věcmi, nežli nad sprostými slovy, která prezident řekl. Jde o problémy naší společnosti, a to již od doby Klausovy amnestie. Je k zamyšlení, kdo tady rozkradl naši republiku. Co je větší sprostota? Jestliže prezident v podstatě přeloží pro tři čtvrtě národa do češtiny název skupiny Pussy Riot – byť i to mohl říci kulantněji – nebo to, když tady činitelé ve vysoké politice za pětadvacet let rozkrádali stát po miliónech a miliardách? Podle mne je to všechno cílená provokace, někdo prostě nemůže spolknout, že se prezidentem nestal Schwarzenberg, či Švejnar. Proto teď číhají na každou Zemanovu chybičku. Asi mu to chtějí nějak ´oplatit´.

Nedávno mi jeden z politiků řekl, že Zeman hovořil o kavárně v přeneseném slova smyslu proto, že stoupenci Schwarzenberga až velmi okatě dávají najevo, že jsou oni ti lepší, že jsou z té kavárny a jsou tady pro ty lepší lidi, kdežto Zemana že volili jen burani. Souhlasil byste s tím?

Podle mne je to tak, že se druhá strana nemůže se svou porážkou pořád smířit. Asi si ti lidé opravdu neuvědomují, že jsou provokatéři oni a že rozdělují společnost. Pan prezident Zeman je ale velice chytrý, sečtělý a inteligentní člověk a myslím si, že ví, co dělá. Možná, že jenom chtěl probudit náš národ z jakési letargie, aby tady neseděl jako za pecí. Vždyť si vezměte kolik problémů tady je – mně se nyní vybavil třeba problém s pohonnými hmotami, kdy ve světě prudce klesá cena ropy dolů, ale u nás se přitom ceny benzinu stále drží nahoře. Jde o to, že když se na světových trzích zdraží barel o pár dolarů, tak u nás pak okamžitě ceny benzinu a nafty na benzinových stanicích vyletí značně vysoko, ale když jde naopak na světových trzích cena ropy dolů, tak se to samé tady neděje. Ceny se tu stále drží na nejvyšších hladinách.

Jenže za takových okolností by třeba v Německu, nebo ve Francii vyšli lidé od ulic a protestovali by proti této cenové politice, která je špatná pro lidi. U nás ale všichni sedí na zadku a vypadá to, jakoby jim bylo všechno jedno. Když se podíváme, co tady hýbe republikou, tak to je podle mne naprosto zbytečné odvádění pozornosti od daleko důležitějších věcí. Navíc Zemanovo chování přikrmují i novináři, ale možná je tomu tak proto, aby se náš národ rozeštval. Myslím si ale, že to vše pan prezident Zeman ustojí, neboť je to člověk s nadhledem. Jak se to říká? Šakali vyjí a karavana jde dál.

Na jednom nedávném setkání s občany na jihu Moravy reagoval Miloš Zeman na pískot svých odpůrců slovy, že pískot je projev ptáka, ovšem projev člověka je něco jiného. Proto prý na každém setkání dává právo první otázky svým oponentům, kteří se vyznačují červenými kartami. Myslíte si, že se Zeman dobře vypořádává se svými oponenty?

Já si myslím, že ano. On se nenechá vyprovokovat, což je ale záměrem druhé strany, tedy vytočit jej až k nepříčetnosti. Ale podle mne Zeman ví, co dělá. Myslím, že se nenechá jen tak rozhodit.

Fotogalerie: - Vzkazy Zemanovi

Před Pražským hradem se konal protizemanovský prot...
Organizátoři vyzvali také k podepsání petice
Podepisování petice za odstoupení Miloše Zemana z ...
Před Pražským hradem se konal protizemanovský prot...
Před Pražským hradem se konal protizemanovský prot...
Před Pražským hradem se konal protizemanovský prot...

Fotogalerie: - Červení proti zeleným

Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a symp...
Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a symp...
Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a symp...
Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a symp...
Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a symp...
Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a symp...

Miloš Zeman také jednomu z oponentů řekl, že sdělení jeho nesouhlasu je naprosto normální a k tomu doslova uvedl: „Neznám v Evropě a ani v Americe prezidenta, se kterým by všichni souhlasili. Francois Hollande má dvanáctiprocentní popularitu.“ Myslíte si, že to mají prezidenti všech států s popularitou takto podobné?

Když se podíváte na vládu italskou, španělskou či francouzskou, zjistíte, že všude je něco. I v zahraničí mají problémy s nespokojenými voliči – vždyť politici a prezidenti jsou koneckonců také lidé, nejsou to andělé poslaní od Pánaboha, aby tady bez jakékoliv chybičky a hříšků vládli hříšným lidem. Je to podle mne stejné všude, a dokonce se v některých parlamentech fackují a rvou a napadají se i přes milenky. Že bychom tak měli jen my ´hříšného´ prezidenta, z toho bych si žádné vrásky nedělal. Je to lidská záležitost, takže by se člověk měl na věc dívat střízlivě a s nadhledem. Vždyť také kolikrát prezidenty následují i různí placení provokatéři – někde to jsou studenti, jinde funguje něco jiného, co si budeme povídat. Vzpomeňte si na případ v Českých Budějovicích, kde studenti protestovali proti radní, učitelce, která měla mít na starost kulturu, ale oni proti ní protestovali proto, že byla v komunistické straně. Až později se ukázalo, že to bylo všechno připravené.

Miloš Zeman je kritizován za svou zahraniční politiku ve vztahu k Rusku a k Číně. Často mu dávají nálepku, že je proputinovský. S tím souhlasíte?

Já si myslím, že by se celkově měla veřejnost informovat o různých věcech – a to se týká i zahraniční politiky – objektivně. Snadno se říká pravda, když se neříká celá. O tom to je. Když se naše média naučí psát, jak se má, tedy nestranně, tak pak to bude o něčem jiném. Ale jestliže chceme s Ruskem vycházet dobře, tak proč by pak Zeman neměl vidět plusy v obchodování s Čínou, s Ruskem, s Kazachstánem či s Tádžikistánem? Co dělají Němci, Francouzi a Američané? Ti s nimi přece také obchodují! Podívejte se třeba na to, když jsme po revoluci okamžitě zrušili styky s Ruskem a s východními zeměmi, jak Západ na tyto uvolněné pozice okamžitě vlítl. Proto teď, po čtvrtstoletí, horko těžko navazujeme na místa, která jsme opustili.

V USA nedávno odhalovali bustu Václava Havla a v souvislosti s tím se hovořilo o tom, že naše země opouští havlovu politiku lidských práv. Co vás v této souvislosti napadá?

Napadá mne k tomu jedna věc: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!

Tyto výtky jsou ale dávány do souvislostí s Milošem Zemanem...

Copak ti, co k tomu nejvíc křičí, se chovají správně a lidsky? Ať se podívají sami na sebe, jak lidská práva ošetřují a pak teprve ať soudí ty druhé. Prezident Havel byl filozof v dobrém slova smyslu, a přál si proto společnost lepší. Proto také s nástupem na prezidentský stolec vyhlásil amnestii, neboť si myslel, že když pustí lidi z kriminálu, že všichni budou nejednou hodní a začneme budovat novou a krásnou společnost zbavenou komunistické cenzury. Namísto toho se ale ukázalo, že láska a pravda nevítězí nad nenávistí a lží a že to bylo jenom zbožné přání filozofa. Ona se sice taková moudra hezky poslouchají, ale aplikovat je do života, tak to je sakra těžké. Ať bude ´sedět´ nahoře Petr nebo Pavel, tak budou mít všichni problémy s lidskými právy.

Zatímco si ve Spojených státech Václava Havla cení, tak u nás doma na jeho hlavu padá mnoho kritiky. Václav Klaus o něm nedávno dokonce řekl, že i když to fakticky nebyl komunista, tak mentálně v mnoha ohledech tím reformním komunistou byl a také prý nechtěl politickou demokracii standardního typu, neboť nenáviděl politické strany. Čím to je, že Havla tolik kritizují?

Jak už jsem řekl, že jsme všichni lidé chybující, ale chceme přitom něco dobrého udělat, a něco se nám líbí a něco ne, tak tyto rozměry měl v sobě i prezident Havel. Měl v sobě plusy i minusy. Kdo ale ty jeho minusy objevil, byl pak v jeho očích možná i nepřítelem státu. To ale jede od nepaměti v politické historii, je to pořád stejně. Samozřejmě ale, že ve skutečnosti Havel udělal hodně chyb a ne všechno se mu podařilo zrealizovat podle jeho představ.

Od odvysílání pořadu Hovory z Lán, za nějž je Miloš Zeman kritizován, uplynulo už více než měsíc. Ale naše společnost se k tomu pořád vrací. Proč si myslíte, že tomu tak je?

Je to tím, že Zeman pořád provokuje a pořád se snaží čeřit vodu, takže je tady stále živeno jakési povědomí o tomto pořadu. Ale jsou tady přece i jiní politici, kteří také jednají a hovoří sprostě. Vždyť víte, který z nich používá rád vulgární slova a který fackuje studenty na ulicích, ba dokonce i křičí na novináře. A to je všechno v pořádku?

Myslíte si, že se od vajíčkových událostí 17. listopadu společnost pohnula v tom lidském rozměru kupředu? Že jsme konečně začali řešit celospolečenské věci?

Kdybych toto věděl, tak mám třeba také bustu v USA. Ale já si myslím, že je to o tom, aby lidé přemýšleli normálním a zdravým selským rozumem a nenechávali si našeptávat nesmysly nějakými blázny. Co se stalo, tak se stalo, je to už skoro měsíc pryč, a proto bychom se měli vrhnout na to, jak dál. Ne se pořád vracet k nějakým vajíčkovým válkám. To je k smíchu. Podle mne si pan prezident už dá pozor na to, jak bude hovořit, a ti ostatní by se měli zklidnit a snažit se, aby naše společnost už konečně šla kupředu. Pořád se k tomu vracet, tak to je jen rozdmýchávání nenávisti mezi lidmi a podsouvání toho, koho mají mít nebo nemají mít lidé rádi.

Jsme téměř na sklonku roku, brzy se bude psát rok 2015. Myslíte si, že by se měla česká společnost poněkud víc zapojit do otázek souvisejících s evropskou integrací? Jak se třeba díváte na přijetí eura?

Já jsem umělec, tak tuto oblast politiky moc nesleduji. Nejsem tak kompetentní k tomu říkat, zda krize uvnitř EU je stále silná. Ale je dobře, že euro existuje, neboť spojilo obchod. Ale na jedné straně je zde žárlivost dolaru vůči euru a vůči japonské nebo čínské měně, a na druhé straně pak stojí otázka přijetí eura jako měny v ČR. Ale já si myslím, že naše společnost není ještě tak silná na to, abychom euro přijali, protože by to možná uvrhlo tři čtvrtě národa do vyšší bídy. Všechno by se totiž zdražilo. Podívejte se, co se stalo na Slovensku, kde sice euro mají, ale nadšení z něj nijak moc nejsou.

Čeští poslanci se hádají o tom, o kolik si od ledna zvednou platy. Jenže nejsou v tom jednotní. Jsou to podle vás důstojné hádky?

Tak to rozhodně ne! Pokud vím, tak se o tom dokonce handrkují již delší dobu. Ale měli by přitom řešit důležitější věci. Proč by si měli platy zvyšovat? Vždyť si tam v té sněmovně hrají hry, čtou si noviny anebo tam spí. A to si myslí, že za to mají ještě málo zaplaceno? Pokud chtějí peníze navíc, tak ať neschvalují legislativní zmetky, které už krátce po přijetí musejí novelizovat, neboť je to špatný zákon. Zkuste pracovat špatně v nějaké firmě, nebo továrně, to by vás odtamtud hnali! Ale naši poslanci odvádějí práci, o níž se ví, že je špatná. Pokud tam jsou alespoň nějací lidé při smyslech, tak si podle mne dokonce musejí říci, že těch 55 tisíc korun je dostačující plat za to, co republice odvádějí. Když se podíváte na jiné lidi, co mají deset, nebo dvanáct tisíc korun měsíčně, a živí přitom rodiny a musejí s tím vyjít, tak proč by si tito pánové a dámy přidávali? Za co? To je pak výsměch tomuto národu!

...a dokonce k tomu toto úterý ve sněmovně prudce kritizovali premiéra Bohuslava Sobotku za to, že žádal navýšení platů jen o tři a půl procenta...

No vidíte. Důchodcům na jedné straně přidají třeba jen 42 korun, a oni si chtějí přidat přes osm tisíc? Kdyby byli slušní k sobě a ke společnosti, tak od toho okamžitě odejdou a řeknou si, že nějaké zvýšení budou řešit až za dva roky. Ale oni se tam o této věci štěkají přitom už 14 dní. Jestliže si musejí přidat – ne mají, ale musejí – tak ať si přidají tu nejmenší možnou kvótu a bude to. To pak chtějí, aby jim lidé při volbách věřili? Vždyť právě tímto pracují proti sobě. Lidi si totiž takovéto jejich hádky o peníze budou pamatovat a pak je volit už nebudou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď v krizi uvidíme nevýhody eura, obává se poslanec Bžoch. V Itálii EU nezasáhla, to je špatně. A slova o USA, Rusku, Číně...

21:29 Teď v krizi uvidíme nevýhody eura, obává se poslanec Bžoch. V Itálii EU nezasáhla, to je špatně. A slova o USA, Rusku, Číně...

ROZHOVOR „Po zákazu návštěv v domovech pro seniory to někteří rodinní příslušníci vyřešili tak, že j…