Zvýšit úroveň českého školství a zabránit vzniku vojenské základny. Mužík má plán pro Senát

26.07.2022 11:12 | Rozhovor

Téměř čtyřicet let pracuje ve školství, z toho třicet let jako ředitel základní školy. Teď se rozhodl, že se bude v dresu Trikolory ucházet o důvěru voličů v nadcházejících senátních volbách. Jan Mužík přitom má o svých plánech v horní komoře jasno. Kromě zvyšování úrovně českého školství a zrušení plošné inkluze si chce posvítit na dvě témata. Pomoci prosadit snížení DPH na potraviny na 5 procent a zabránění tomu, aby se z ostravského letiště stalo logistické centrum české armády, které se pak jen administrativním zásahem může stát americkou vojenskou základnou.

Zvýšit úroveň českého školství a zabránit vzniku vojenské základny. Mužík má plán pro Senát
Foto: Facebook Svobodní
Popisek: Kandidát do Senátu Jan Mužík

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu? 
 
Důvodů je několik, vyberu dva hlavní. Ten první je, že dlouhodobě nejsem spokojen s naší politickou scénou. S tím, že se z ní vytrácí slušnost a respekt. Její současní vrcholní představitelé nám v dnešní složité době dokazují, že problémy, které se na občany ČR doslova valí, neumí a ani nechtějí řešit. Dnešní senát je soubor neúspěšných kandidátů na prezidenta ČR a politiků, kteří jsou už mnoho let za zenitem a jsou tam za „zásluhy“. Tyto dvě skupiny doplňují senátoři, o kterých šest let neslyšíte, tudíž ani o nich nevíte. S výjimkou posledních měsíců před koncem volebního období, kdy se snaží zviditelnit populistickými prohlášeními a komentáři. Druhým důvodem je doslova alarmující pokles úrovně vzdělanosti v naší republice. Pracoval jsem téměř čtyřicet let ve školství, z toho třicet let jako ředitel úplné základní školy. Proto se domnívám, že mám k této problematice co říci.
 
Co jsou podle vás tři největší problémy vašeho regionu, na které byste se chtěl v rámci senátního mandátu soustředit? 
 

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38506 lidí
Ústředním motem mého působení v senátu je: České zájmy na prvním místě. V našem regionu je v současné době palčivou otázkou přítomnost armády a budování vojenské základny na letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Smlouva o vybudování americké základny na našem letišti není sice na pořadu dne, ale ministryně Černochová prosadila vybudování vojenského logistického centra Armády ČR. Jelikož jsme v NATO, tak se bojí naši obyvatelé, že změna logistického centra na vojenskou základnu je již pouze administrativní úkol. Mou prioritou je zachovat letiště pouze jako civilní. Další otázkou je obnovení těžby uhlí na Ostravsku, snížení cen energií pro české občany. Následující problém není pouze záležitostí našeho kraje. Jedná se o neustále zvyšující administrativní zátěže pro příspěvkové organizace, firmy apod. Např. ve školství, pokud se chce škola zapojit do jakéhokoliv dotačního programu, je s tím spojeno velké množství formulářů. 
 
Senát je především zákonodárným sborem a práce senátora spočívá ve schvalování či navrhování zákonů. Co od vás může volič v tomto směru očekávat? 
 
Prioritou je pro mě oblast školství, kde budu pracovat na zvýšení úrovně vzdělávání a zrušení plošné inkluze. I když školství je pro mě nejbližší, obě komory parlamentu se dnes musí zaměřit na zkrocení inflace a pomoc občanům přežít nadcházející ekonomickou krizi. Jelikož máme v celé EU nejvyšší sazbu DPH 15 % na potraviny, tak jako zásadní pomoc vidím snížení DPH na 5 %. Samozřejmě bych podporoval smysluplné návrhy zákonů.
 
Senát je často terčem kritiky, která směřuje k jeho zbytečnosti v celém českém zákonodárném procesu. Jak roli Senátu vnímáte vy? 
 
Když Senát v roce 1996 vznikl, měl být tzv. „pojistkou demokracie“. Až na pár výjimek byl vždy podporou vládnoucí straně či koalici. Postupně se v posledních letech začal stávat odkladištěm neúspěšných politiků a tzv. trafikou. Kdyby jeho vzniku předcházelo referendum, jsem přesvědčen, že by nikdy nevznikl. V Ústavě ČR přijaté v roce 1992 je zakotveno, že je Senát nerozpustitelný. Proto je potřeba, aby jej tvořili lidé, kteří budou pracovat na prvním místě pro občany ČR.
 
 
Aktuální politická situace je zatížena kauzou hnutí STAN a korupční aférou spojenou s Dopravním podnikem Praha. Vidíte v této kauze spíše osobní selhání nebo dlouhodobý systémový problém? 
 
Odpověď je velice jednoduchá. Do pozic, kde se rozhoduje o velkých zakázkách, se dostávají lidé, kteří nemají žádné zkušenosti ani dlouhodobou praxi s fungováním podnikatelských subjektů, jsou snadno ovlivnitelní a mají představu rychlého zbohatnutí již při vstupu do politiky. Hnutí STAN je toho zářným příkladem. Co v nedávné minulosti dělali jednotliví čelní představitele tohoto hnutí? Většina z nich byla učiteli s krátkodobou praxí, nebo bezvýznamní úředníci, či zaměstnanci. A najednou rozhodují o obrovských objemech peněz, které jsou tzv. všech, ne ale jejich. Platí heslo: z cizího krev neteče. Bohužel na začátku těchto projektů vždy stojí někdo, kdo rozvoj této strany či hnutí financuje a také poté chce ovlivňovat jeho vývoj. Jedná se o systémové selhání. Dokud budou rozhodovat o jednotlivých klíčových pozicích shora popsaní lidé, tak to bude pokračovat.
 
Čím to je, že se české politické prostředí stále není schopno vyhrabat z podobných korupčních skandálů? Je možné vůbec těmto excesům nějak racionálně zabránit?
 

Anketa

Komu více důvěřujete?

hlasovalo: 9350 lidí
Řešení této situace je, jak se říká, běh na velmi dlouhou trať. Bohužel současné vládní garnitury jsou dlouhodobě natolik provázány s korupčními kauzami, takže z jejich strany nebude žádná snaha o jejich řešení. Řešení mají v rukou voliči, kteří svým hlasem mohou rozhodnout, zda těmto lidem dají znovu důvěru a umožní jim pokračovat v jejich korupčních kauzách, nebo zvolí někoho nového. Myslím, že současné komunální a senátní volby budou tzv. referendem o současné vládě.
 
Asi největším problém posledních dnů je stále rostoucí inflace, na kterou doplácí nejen domácnosti, ale také řada českých firem. Jak jste spokojený s dosavadními kroky české vlády a jaká opatření byste jako senátor prosazoval vy? 
 
Dosavadní kroky české vlády nelze hodnotit, protože v konečném důsledku žádné nejsou. Všichni vidíme, že vlády v okolních zemích podnikají různá opatření, aby svým občanům pomohly. Naše přichází s planými sliby, nedůstojnými prohlášeními. Nejsou ochotni nést odpovědnost za vzniklou situaci. Prosazoval bych samozřejmě okamžité řešení nákupu elektrické energie. Ohledně nákupu plynu bych ihned podpořil české odborníky, kteří jsou schopni a ochotni zajistit dodávky plynu za přijatelné ceny. Bohužel rostoucí inflace, je způsobena nerovnováhou mezi poptávkou a nabídkou. Již minimálně od roku 2008 se sypou nekryté peníze do systému ve jménu záchrany lidstva, světa a podobných nesmyslů. Ekonomika je řízena ve jménu ideologie, a ne podle trhu. Různými super dotačními vlivy a zásahy, ve kterých vyniká především EU, došlo k obrovské nerovnováze.
 
Podle řady odborníků je jedním ze zdrojů vysoké inflace především rychlý růst cen energií. Premiér Petr Fiala navíc ve svém nedávném projevu upozornil na to, že v rámci zdražování energií ani zdaleka nejsme na konci. Je vůbec v silách české vlády dalšímu zdražování zabránit?
 
Budu stručný. V silách této vlády to určitě není. V současné době ji navíc bude „zaměstnávat“ evropské předsednictví, které je velmi přeceňováno, a na domácí problémy zřejmě nebude čas. Inflaci v současné době zabránit nelze. Pokud by však byla vůle, nemusela by dosahovat takových čísel. 
 
Vinu za dnešní drahotu mnozí velmi často hází na Putina, Rusko a jeho válečnou agresi na Ukrajině. Vidíte to stejně? 
 
Ceny energií začaly narůstat již v roce 2021 (např. pád Bohemia Energy). Předešlá ani současná vláda neučinila žádné kroky k nápravě. Společně se zdražováním energií dochází ke zvyšování cen dalších komodit. Válka na Ukrajině tuto situaci samozřejmě zhoršila.
 
Často se mluví také o tom, že na hodně problémů si zadělala sama Evropská unie např. tím, že tak moc tlačí na prosazení Green Dealu a dalších zásahů do evropského hospodářství. Co si o tom myslíte? 
 
Evropskou unii a Green Deal vidím jako prvopočátek energetické krize. Významným krokem ke zdražení evropské produkce, bylo zavedení emisních povolenek a jejich obchodování a překupování spekulanty. Následně přišlo rušení jádra a zavádění elektromobily a problém byl na světě. Rozhodně jsem zastánce ekologie, inovace a technologického rozvoje, ale vše má svá pravidla a vývoj je potřeba dělat krok za krokem. EU nemůže schválit zrušení spalovacích motorů od roku 2035, když neví, čím bude auta nabíjet a státy nemají potřebnou rozvodnou síť, pro nabíjení takového množství automobilů. A tak je to s celým projektem Green Deal.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Upřímně z Osoblažska: S cenou jsme šli nahoru. O pár korun. Víc nemůžeme. Fialův strop úplně nepomohl

12:22 Upřímně z Osoblažska: S cenou jsme šli nahoru. O pár korun. Víc nemůžeme. Fialův strop úplně nepomohl

„Bohužel, zastropování cen energií ze strany vlády má jednu zásadní chybu – že se netýká ještě velký…