Lidé z TOP 09 hledají záminku k odchodu z vlády, ohromil Škromach

28.04.2013 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach nečekaně „vypadl“ ze seznamu ministrů stínové vlády. Proč došlo ke změně tohoto stínového kabinetu? Odpovědí na tyto a další otázky je náš půlnoční rozhovor.

Lidé z TOP 09 hledají záminku k odchodu z vlády, ohromil Škromach
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Škromach v půlnočním rozhovoru

Nejprve tradiční otázka. Co bude dnes o půlnoci dělat Zdeněk Škromach?

Myslím, že i já už tradičně budu u svého počítače. Budu dodělávat poštu, mezitím odpovídat na otázky na facebooku a na závěr si „odskočím“ zahrát nějakou hru, například „Battlefield“. Odreagovat se.

Je hodně věcí, od kterých se v současné době potřebujete odreagovat?

Tak, myslím, že se situace po sjezdu (ČSSD) situaci značně stabilizovala, ale teď, po oznámení nové stínové vlády, se začaly rozvíjet další diskuze. Takže je vlastně neustále co řešit.

Bylo hodně překvapivé, že jste ze stínové vlády vypadl jak Vy, tak pan poslanec Vítězslav Jandák, který je obecně uznávaný jako nejlepší ministr kultury posledních let. Znáte důvod těchto změn?

Já jsem u těchto jednání nebyl a je to věcí předsedy strany Slávka Sobotky, který to dojednával. Proto na to neumím odpovědět.

Opět se mluví o pádu vlády, ale tentokrát se hovoří o tom, že se o to postará TOP 09, která ať už z programových důvodů, po zveřejnění Agendy 2014 z dílny ODS, nebo z důvodu jiných neshod s koaličními partnery nehodlá dále spolupracovat na činnosti vlády. Považujete to za reálnější než jindy? Pokusů o svržení této vlády bylo už přece nespočet. Navíc o tom hovoří i někteří opoziční poslanci jak z řad ČSSD, tak i z KSČM.

Pokud jde o účast TOP 09, myslím si to už delší dobu, a podle mne to souvisí ještě s prezidentskou volbou. Kalousek bude chtít využít vyšší preference i v porovnání s ODS, které narostly TOP 09 podporou Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě. Původně jsem myslel, že k tomu dojde už do konce dubna, ale nevylučuji to ani do konce května. Předpokládám, že ať už pod záminkou zrušení sKaret či z jiného důvodu, by mohli poslanci TOP 09 vypovědět koaliční smlouvu a odejít z vlády. Pak by museli poslanci hlasovat o rozpuštění sněmovny a do dvou měsíců by byly volby. To je obvyklé řešení.

A když k tomu do konce května nedojde?

Pak už nemá smysl hovořit o volbách v předčasném termínu.

Mluví se ovšem i o tom, že by nemuselo jít o nové volby, ale o sestavení úřednické vlády.

To ovšem předpokládá, že by taková vláda musela získat podporu v parlamentu. A nejsem si jist, že by se to stalo. Tím spíš pochybuji o tom, že by se na tom podílel nový prezident. Mohla by tu být v jistém směru snaha o alibi, ve smyslu „my jsme u toho nebyli“ a dělat vše pro to, aby se zapomnělo, že u toho byli nějaký Nečas s Kalouskem.

Jenže, právě v souvislosti s touto dočasnou vládou se stále častěji objevuje jméno sociálně-demokratického eurokomisaře Vladimíra Špidly… Připustíme-li hypoteticky tuto variantu, myslíte, že by to bylo šťastné řešení?

Pan Vladimír Špidla se objevil v nové stínové vládě jako ministr životního prostředí, což považuji za poměrně zvláštní. U člověka, který byl ve funkci ministra práce a sociálních věcí, byl premiérem a evropským komisařem to opravdu považuji za poněkud zvláštní a nedůstojné. Navíc, jeho vyjádření podpory Karla Schwarzenberga na Hrad by ho samo o sobě mělo diskvalifikovat z této pozice.

Co považujete v současné době za největší problém?

Doslova za rakovinu lidstva považuji dnes nezaměstnanost. To, že lidé nemají práci, že se dostávají do existenčních problémů. Je pro ně problémem uživit rodinu, zaplatit střechu nad hlavou a všechny nutné poplatky… Proto jsem přesvědčen, že sociální demokracie by měla dát lidem jistotu, že budou mít práci, jistotu, že za ni dostanou zaplaceno, jistotu toho, že uživí rodinu, že budou mít kde a za co bydlet, a že se zbaví strachu, že jim na dveře každou chvíli může zabušit exekutor. To si myslím, že by vneslo hodně klidu mezi lidi.

Mluvíte o exekucích. V současné době je v republice přes dva miliony aktivních exekucí. Jak to chce řešit sociální demokracie? Například strana živnostníků požaduje, aby exekuce byly vráceny, jak je to v ostatních zemích, pod statní správu, protože největším problémem podle ní nejsou samotné dluhy, ale exekutorské marže?

Myslím, že není otázkou, zda výkon provádí stát nebo soukromí exekutoři. Problém je v tom, ostatně jako v každé společenské skupině, že jsou tam lidé, kteří se chovají naprosto normálně a jiní, věřím, že výjimky, jak u exekutorů, ale také mezi policajty a soudci, kteří se chovají neslušně, ba bych řekl až na hraně trestnosti. Podle mne je to třeba upravit tak, aby ta sankce byla přiměřená a také aby ten, kdo něco dluží, byl vůbec informován o tom, že něco dluží. To, co se odehrávalo v posledních dvou, třech letech, kdy navíc byly zvýšeny odměny za některé úkony spojené s exekucí, z toho vytvořilo byznys, který je třeba regulovat. Bohužel, u této vlády není chuť něco změnit. Koalice nebrala v úvahu ani senátní návrhy. Například o místní příslušnosti exekucí, což znamená, že exekuce v Ostravě nebo v Brně nebudou dělat exekutoři z Prahy, tak aby nevznikaly zbytečné náklady a podobné nesmysly. Ostatně, myslím, že velmi správně rozhodl Ústavní soud o zrušení vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která se týká nepřiměřenosti sčítání ve vyúčtovávání nákladů na stejnou věc, aby si například exekutor z Brna několikrát účtoval náklady za cestu do Prahy, když jde o jednu cestu za několika případy.

Sociální demokracie je tedy připravená tento problém řešit…

Jistě, máme stínového ministra spravedlnosti Jirku Dienstbiera, který se už dlouho tímto problémem zabývá. Z důvodu současné politické situace ale ty výsledky zatím nemohly být.

Myslíte, že je sociální demokracie připravena už dnes převzít vládu? Je připravena řešit problémy, které se za dobu pravicových vlád nashromáždily, zejména v té sociální rovině? Ve stavu, v jakém je nyní země, to nebude pohodové vládnutí…

Tak připravená zcela rozhodně je, ale je pravda, že to vůbec nebude jednoduché. Nelze navíc vyvolat očekávání, že změna nastane okamžitě po nástupu vlády. Řekněme si rovnou, že to bude otázka roku – dvou, než naběhnou první opatření. Vždyť jenom změna daňového systému se projeví za rok či za dva, podle toho, o jaký typ daní půjde.

Když už jsme u půlnočního rozhovoru. Je něco, co Vám narušuje klidný spánek?

Já myslím, že kdo má čisté svědomí, spí klidně. A pokud jde o mé spaní, tak to klidné opravdu mám. O to živější a rušenější jsou dny, ale i noci, když nespím (směje se).

Kdybyste si mohl něco přát – jednak pro sebe a jednak pro Vaši veřejnou práci. Co by to bylo?

Tak pro sebe bych si určitě přál více času na rodinu. A v rovině obecné či veřejné bych si moc přál, aby lidé získali pocit jistoty. Jistoty v tom, že život má smysl, v tom, že budoucnost existuje, a že bude líp. A to si myslím, že je neustále třeba společnosti dávat a připomínat, protože všeho toho negativního je opravdu hodně. Zkrátka, přál bych si, aby lidé opět získali ten naprosto nezbytný pocit bezpečí.

  • Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE
     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…