Na letáku masový vrah Breivik vedle Okamury. Na transparentu: „Mír a lásku, hloupý nácku“. Byli jsme na demonstraci proti nenávisti

26.04.2016 12:38

REPORTÁŽ Již vzhůru psanci této země. Takový transparent včera zakrýval dveře kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Konala se tam totiž demonstrace vyjadřující solidaritu kavárnám a obchodům, které o víkendu vandalové posprejovali nenávistnými hesly.

Na letáku masový vrah Breivik vedle Okamury. Na transparentu: „Mír a lásku, hloupý nácku“. Byli jsme na demonstraci proti nenávisti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti násilí a fašismu jako reakce na vandalský útok na pražské kavárny
reklama

Anketa

Vadilo by vám, kdyby o vás někdo řekl, že jste ,,extremista"?

6%
94%
hlasovalo: 6632 lidí

„Uprchlíci vítejte, náckové táhněte“ anebo „Jste-li nakaženi systémem, klinika vás vyléčí.“ Podobná hesla byla včera k vidění na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se konala akce nazvaná Solidární shromáždění: Praha se nebojí. Její účastníci tak symbolicky vyjádřili podporu podnikům, které o víkednu neznámí útočníci posprejovali výhružnými nápisy.

Proti nenávisti s bojovnými hesly

„Nenávist není řešení,“ hlásal další transparent. Na akci, kde mohlo být podle jednoho z dohlížejících policistů zhruba patnáct set demonstrantů, přišli převážně mladí lidé. Jeden měl na čepici nápis Terror, druhý na mikině „Jsem pouliční živel“ a třetí na triku „Legacy of brutality“. Jeden z dalších transparentů nesl sdělení: „Fight Fortress Europe and right-wing scum“. V překladu zhruba: „Bojujme proti Pevnosti Evropa a pravičácké lůze.“ Ostatně Pevnost Evropa je sdružení protiislámských a protiuprchlických evropských organizací, které vzniklo také v Praze.

„Náš prezident říká, že je zde pouliční válka mezi dvěma extrémy. To je lež. Jsme zde proto, abychom ji vyvrátili,“ spustila jedna z pořadatelek shromáždění do mikrofonu. U stánku se rozdával časopis Solidarita, ale i nálepky s podobiznami norského masového vraha Anderse Behringa Breivika a českého poslance Tomia Okamury s nápisem: „Dvě tváře, jedno zlo. Přidejte se k hnutí proti rasismu a fašistické hrozbě“. Ke skupince několika mladíků přiběhla dívka a na mobilu jim ukazovala fotografii nějakého muže. „Je tady týpek z IVČRN. Znám ho čtyři roky, vím kde pracuje a kde bydlí,“ sdělila jim. Ta zkratka znamená hnutí Islám v České republice nechceme.

Praha se nebojí

„Dnes ničí neonacisté sociální výlohy a sociální centra, zítra by se jako na Slovensku mohli ocitnout v Parlamentu. Praha se nebojí,“ neslo se z reproduktorů. Posléze vystoupil Adam Podhola za iniciativu HateFree Culture a prohlásil: „Mrzí nás to, co se stalo o víkendu. Nenávist nemá v České republice a dalších demokratických zemích co dělat.“ Další mluvčí byla Olga Pavlů z rodinného centra Kašpárek v Pardubicích, na které útočníci nedávno nalili barvu připomínající krev a Pavlů vystavili parte sdělující, že byla oběšena za vlastizradu. Sdělila, že se v politice až tak nevyzná, protože pracuje s „Kolo, kolo mlýnský“ a „Zajíček ve své jamce“, ale Pardubice se také nebojí. „Jsem rytíř Jedi bez světelného meče, protože mou zbraní je solidarita,“ dodala v narážce na fiktivní rytířský řád z filmové ságy Hvězdné války.

„Za ten půlrok, co jsme pomáhali na Hlavním nádraží v Praze, jsme si taky vytrpěli dost neporozumnění, nadávek a výhružek. Pro spoustu lidí je naprosto nemyslitelné, že je tolik lidí ve volném čase ochotno pomáhat uprchlíkům zadarmo, bez nároku na honorář a ze své svobodné vůle. Je důležité, že projevů podpory bylo daleko víc. Okamžitá byla podpora od kolektivu Klinika. Nakonec se ukázalo, že to dobro je silnější než výhružky. Proto si myslím, že se nemáme důvod bát. Naopak mají strach ti, co se podepisují hákovými kříži. To oni se bojí,“ sdělila Silva z iniciativy Hlavák.

O marnosti křečka

„Neměli bychom se omezit na občasný aktivismus, ale vyhledávat a konfrontovat fašistické tendence na všech úrovních našich životů. Stavět se nejen proti fašismu jako takovému, ale proti odcizení a falešnosti dnešního světa, kdy se z pocitu marnosti křečka pobíhajícího donekonečna v kolečku rodí nenávist, která se potom vylévá proti těm, kteří jsou na tom ještě hůř. Někdy Romům, jindy lidem bez domova a momentálně vůči uprchlíkům a následně i lidem, kteří se jim snaží podat pomocnou ruku. Děkujeme vám všem, kteří nezůstáváte lhostejní a snažíte se o pozitivní změnu. Myslím, že společně dokážeme ukázat neonacistům, kam patří,“ řekl člen kolektivu autonomího sociálního centra Klinika a zvolal: „No pasarán!“

K účasti na demonstraci svolávala stránka na Facebooku. „Během sobotní noci došlo v Praze ke koordinovanému útoku neonacistů na kavárny zapojené do kampaně Hate Free bojující proti xenofobii. Objevily se na nich výhrůžky násilím, hákové kříže a neonacistické šifry. Přijďme ukázat, že zastrašit se nedáme a že neonacimus v naší společnosti nemá místo. Přijďme ukázat, že Praha se nebojí,“ bylo na ní napsáno. Na černobílé fotografii tam starší paní kabelou po hlavě majzne skinheada. Zmíněné akce se například zúčastnil bývalý náměstek ministra vnitra a komentátor Martin Fendrych anebo novinář František Kostlán. Mezi demonstranty se také objevil transparent: „Mír a lásku hloupý nácku.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…