A dost. Členství za guláš musí skončit, zlobí se Foldyna

07.09.2010 16:20

Sociální demokracie na Ústecku řeší další skandál s náborem černých duší. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, na Litoměřicku kdosi rekrutoval mladé lidi, přičemž za vstup do partaje jim nabízel marihuanu. Úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka považuje kauzu zatím za „spekulaci a virtuální realitu,“ ústecký poslanec Jaroslav Foldyna naopak za obrázek toho, co se v severočeském regionu děje se stranickou demokracií.

A dost. Členství za guláš musí skončit, zlobí se Foldyna

„Myslím, že je to v tuto chvíli spekulace na druhou. Nechme to na policii, ať prověří, zda se někdo dopustil trestného činu či nikoliv. ČSSD situaci na Litoměřicku řeší, probíhá tam přeregistrace členů celé okresní organizace. Věřím, že se tam potom situace uklidní," řekl ParlamentnímListům.cz Sobotka. Celý případ zatím považuje pouze za virtuální.

Nábor za drogy? Ani v nejhorším snu

Kauzu naopak rozhodně nebere na lehkou váhu místopředseda Krajského výkonného výboru strany Jaroslav Foldyna. „Ani v největší fantazii si nedovedu představit, že by toto byla realita, že vám někdo za vstup do politické partaje běžně nabídne drogu. Považuji to za absurdní, a pokud to tak je, a nejde o sehranou scénu, všichni tito lidé patří okamžitě ven z ČSSD. A najít okamžitě autora tohoto nápadu. To přeci nemohlo vymyslet pět nebo deset mladých lidí, někdo za tím stojí," sdělil ParlamentnímListům.cz Foldyna a zdůraznil, že se kauza objevila před volbami.

Případ podle něj předvádí specifické poměry na severu Čech. „Ten náš sever je poměrně velmi jiný, než jsou ostatní regiony ČR. Ústecký kraj vydává posledních sedm let nedobré zprávy," uvedl Foldyna. Podle něj se přežily demokratické principy v politických stranách, postavené na obecné demokracii. Ta prý upřednostňuje prvek kvantity nad kvalitou, tedy prostý počet členů a delegátů.

Podle počtu členů je poznáte

„Mnozí dobráci, kteří nejsou sociálními demokraty, ale jsou v sociální demokracii, si tuto demokratickou zásadu přeložili po svém. Začali vytvářet umělé členské základny, aby prosadili své cíle. Mnohokrát jsem si toho všiml, když vytvářeli ten názor, že demokracie rozhodla, většina rozhodla. V tom přeci netkví úspěch politické strany, ten je měřitelný výsledkem ve volbách," konstatuje Foldyna.

Podobnou politiku prý dělá v ČSSD celá řada lidí „Nebudu je jmenovat, ale klíčem je počet členů v jednotlivých organizacích, výsledek volby a názory a cíle, které zvolený prosazuje. To si může každý vydedukovat," dodal.

Řešení vidí místopředseda krajské organizace ve změně stranických stanov. „Musíme nahradit kvantitu kvalitou. Je třeba skončit s tím, čím je nás víc, tím líp. To znamená změnit stanovy ČSSD. Měly by rozhodovat výsledky ve volbách - parlamentních, senátních, komunálních. Podle toho by měl každý okres odpovídající počet delegátů na sjezdu. Delegace podle počtu členů je nesmysl, který vede k předhánění se v počtech  členů. Takzvané velrybářství a členství za guláš musíme zastavit," prohlašuje Foldyna.

Sjezd měl proběhnout hned po „zpackaných" volbách

Poslanec považuje za klíčový jarní sjezd strany, kde by se měla prosadit zásadní úprava stanov. Příznivci změn jsou prý nyní velmi zvědaví, zda se jako životaschopný prokáže princip, vycházející kromě počtu členů v místní organizaci i z volebních výsledků, a který po skandálu se svými velrybáři zavedla ODS. „ODS to řešila podle mého názoru dobrým způsobem. Mnoho jiných použitelných způsobů, jak odstranit masové nábory členů já osobně neznám," uvedl Foldyna s tím, že je pro ČSSD škoda, že se sjezd koná až na jaře. Měl prý proběhnout „ihned po zpackaných volbách."


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Mašek, Tomáš Urban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

9:01 Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

REPORTÁŽ Obavy z kopírování výrobků, ale i velká vděčnost za čínskou pomoc. Takové jsou dojmy report…