Blansko: Krajští radní řešili problém přemostění a prohlédli si nemocnici

10.02.2019 19:15

Starosta Blanska Jiří Crha řešil v pátek 8.února s náměstkyní jihomoravského hejtmana Taťánou Malou a krajským radním pro zdravotnictví Milanem Vojtou problém přemostění řeky Svitavy na Staré Blansko, a poté si oba krajští radní prohlédli nová pracoviště v městské nemocnici.

Blansko: Krajští radní řešili problém přemostění a prohlédli si nemocnici
Foto: Blansko.cz
Popisek: Blansko

Projektová dokumentace na stávající most u železniční zastávky Blansko-město se už podle starosty Crhy zpracovává s tím, že výše společné investice města a kraje se odhaduje na 300 milionů korun včetně zamýšleného kruhového objezdu. „Na Starém Blansku bydlí asi 2500 lidí, a když se na železničním přejezdu spustí závory, tak se okamžitě v dopravní špičce tvoří kolony,“ podotkl Jiří Crha.

Podle něj by se mohlo začít stavět v roce 2021. „Jednáme přitom i se SŽDC, zda by se na investici finančně podílela, protože v letech 2021 až 2023 navíc čeká tuto páteřní trať na koridoru Břeclav-Děčín výluka a bude kvůli tomu zavedena náhradní autobusová doprava,“ zdůraznil starosta s tím, že jde o strategickou stavbu pro život lidí v Blansku.

Ve staré městské části je totiž rozvíjející se průmyslová zóna, takže může kdykoliv nastat problém pro složky IZS, které třeba při vypuknutí požáru v některém z podniků musejí kvůli spuštěným závorám místo složitě objíždět. Náměstkyně hejtmana Taťána Malá přislíbila, že k problému svolá společné jednání se správou železniční cesty.

Stabilizace zdravotnického personálu jednou z priorit

Radní Milan Vojta se zajímal o městskou nemocnici, které poslal Jihomoravský kraj loni dotaci 4,5 milionu korun. Starosta Jiří Crha ho požádal, zda by byl možný příspěvek kraje na stipendia pro studentky střední zdravotnické školy v Blansku. Ty jdou totiž často po maturitě pracovat mimo obor a blanenská nemocnice se pak potýká s nedostatkem kvalitních sester. Právě stabilizace zdravotnického personálu je přitom podle ředitelky nemocnice Vladimíry Danihelkové jednou z letošních priorit. Mzdy lékařů, sester a ošetřovatelek totiž v zařízení, které má spádovou oblast až 150 tisíc lidí, tvoří přes 60 procent provozních nákladů.

Oba krajští radní si pak se starostou Jiřím Crhou a místostarosty Františkem Hasoněm a Ivo Polákem prohlédli loni vybudovanou novou magnetickou rezonanci za víc než 55 milionů a zrekonstruovanou rehabilitaci za 32 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roudnice nad Labem: Roudnický most zůstane průchozí i v průběhu rekonstrukce

21:10 Roudnice nad Labem: Roudnický most zůstane průchozí i v průběhu rekonstrukce

Roudnický most Ervína Špindlera stále čeká na plánovanou rekonstrukci. Ústecký kraj upustil od původ…