RFID čip a QR kód umožní svozovému vozidlu zaznamenat hmotnost, a tudíž vytíženost jednotlivých nádob. V těchto dnech dostávají čipy 1100litrové nádoby na tříděný odpad na sídlištích, od pondělí 20. července začne čipování menších popelnic na bioodpad (120 a 240 litrů).
„Žádáme občany, aby ve svozové dny nechali nádobu na bioodpad před domem na volně přístupném místě až do večerních hodin, případně do doby, kdy bude viditelně označena QR kódem (čipem). Pokud se tak do večerních hodin nestane, je možné ji uklidit zpět na pozemek. Znamená to, že bude očipována v některém z dalších termínů, proto je potřeba ji při dalším vývozu opět nechat venku po celý den,“ apeluje na majitele bioodpadových popelnic Lucie Weberová z odboru životního prostředí městského úřadu.
Dle počtu vydaných nádob na bioodpad bude čipování probíhat 20.-21. 7., 3.-4. 8., 17.-18. 8., 31. 8.-1. 9 a 14.-15. 9. V těchto termínech je potřeba, aby byla nádoba viditelně označena adresou a jménem jejího vlastníka. Toto označení je důležité u každé nádoby i v případě, že se na jedné adrese nachází více popelnic, tedy např. u bytových domů či vícegeneračních domů.
Chcete, aby Andrej Babiš pravidelně jednal s Petrem Pavlem?Anketa
Město Litoměřice se tímto krokem rozhodlo optimalizovat systém odpadového hospodářství. Do budoucna by měla tato novinka přispět k odpovědnějšímu nakládání s odpady, při kterém budou mít občané možnost ovlivnit i výši poplatku za svoz komunálního odpadu svým vlastním přístupem k třídění a vyprodukovanému množství odpadu.
„Díky čipování všech nádob získáme přesnou evidenci výsypů a eliminujeme zneužívání městského systému, jelikož čipy umožní jednoznačně identifikovat odpadové nádoby a jejich majitele,“ dodala Lucie Weberová. „Hlavními důvody je přimět občany více třídit odpad a snížit míru anonymity u těch nezodpovědných,“ doplnil vedoucí litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler.
V některých případech však nebude možné popelnici očipovat. Jedná se o kulaté plechové nádoby, poškozené nebo velmi opotřebované a dále o ty, které nesplňují technické normy pro automatizovaný svoz. „V případě, že popelnice nebude z výše uvedených důvodů očipovaná, budete na tuto skutečnost upozorněni přiloženým formulářem s instrukcemi, jak v takovém případě postupovat. Nádoba pak bude očipovaná v další etapě,“ poznamenala Lucie Weberová.
Pokud využíváte v současné době nevyhovující popelnici, je potřeba si pořídit novou. Předejdete tak situaci, že vám nádoba nebude očipována. Novou popelnici lze po předložení občanského průkazu (ze kterého bude patrné, že jste občan Litoměřic) zakoupit za zvýhodněnou cenu ve firmě FCC BEC, Prosmycká 88/2, 41002 Lovosice.
Po dokončení čipování nádob na bioodpad proběhne druhá fáze (začátkem roku 2027), ve které budou očipovány veškeré popelnice na směsný komunální odpad (tedy 120 l i 240 l nádoby). Čipování bude probíhat vždy v předem stanovených termínech. „Upozorňujeme, že po ukončení posledního stanoveného termínu budou sváženy pouze popelnice označené čipem,“ uzavřel Pavel Gryndler.
box PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku



