Blansko: Sto padesát let blanenské apatyky

15. 2. 2019 10:06

Na Starém Blansku v domě č. 80, nyní ulice Komenského č. 11 proti kostelu svatého Martina, začala stopadesátiletá historie blanenské „apatyky“, úředně povolené 19. dubna 1869. Brzy potom tam, 6. května 1869, otevřel magistr farmacie Josef Čech, lékárnu s názvem „Mater Dolorosa“ (Matka bolestná).

Blansko: Sto padesát let blanenské apatyky
Foto: Blansko.cz
Popisek: Blansko
reklama

Před novým rokem 1885 přemístil Josef Čech lékárnu blíže středu městečka, a to do vlastního domu s číslem 114 v Rožmitálově ulici (nyní v dolní části nákupního střediska Centrum Blansko). Ve své lékárně v Blansku zavedl tzv. Aspirantskou tyronskou školu, kterou vedl s nevšedním úspěchem po celých 18 let až do počátku světové války v roce 1914.

V této škole připravoval adepty farmacie na jejich budoucí povolání. Po večerech se sjížděli zájemci z jiných lékáren, včetně brněnských, aby vyslechli přednášky lékárníka Čecha z chemie, fyziky a botaniky. Těžiště výuky však spočívalo v jeho laboratorních cvičeních, kde názorně předvedl a dokázal to, co přednášel. Josef Čech se stal také prvním historikem našeho města a to vydáním knihy „Dějiny města Blanska“ v roce 1905.

V roce 1917 přebírá lékárnu syn zakladatele blanenské lékárny Ph.Dr. a Ph.Mr. Josef Čech, který kráčel ve šlépějích svého otce do roku 1922, kdy se přestěhoval do Brna. Až do roku 1928 tato lékárna (Rožmitálova čp.114) patří Ph.Mr. Josefu Křížkovi.

O tři domy výše na Rožmitálově ulici čp. 117 otevírá v roce 1924 lékárnu Ph.Mr. Adolf Sopouch, který ji spravuje až do své smrti v roce 1951. To již byla znárodněna (1951) a jejím správcem byl lékárník Ph.Mr. Karel Kopal ( v letech 1951–1953 Ph.Mr. Jan Višinka), který se v roce 1968 po otevření nové polikliniky stává vedoucím ústavní lékárny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Opravy chodníků za miliony budou pokračovat i letos

17:58 Prostějov: Opravy chodníků za miliony budou pokračovat i letos

Město Prostějov, stejně jako v letech minulých, čekají opravy povrchů chodníků. Letos do nich město…