Bohumín: Po prázdninách na děti čeká nová vědecká laboratoř, supermoderní technika i atraktivní pomůcky

01.08.2021 15:55

Pandemie výrazně ovlivnila v uplynulém školním roce vzdělávání dětí, město se proto snaží žákům výpadek vynahradit milionovými investicemi do nového vybavení i zázemí.

Bohumín: Po prázdninách na děti čeká nová vědecká laboratoř, supermoderní technika i atraktivní pomůcky
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

 etní modernizací právě procházejí prakticky všechny bohumínské základní školy. Děti se tak po prázdninách dočkají nové vědecké laboratoře, tabletů, atraktivních pomůcek a modelů.

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13908 lidí

Základní škola v ulici Čs. Armády se pustila do komplexní přestavby chemické a multimediální učebny. „Počítáme s nákupem třiceti nových počítačů a multifunkčního boxu s 3D tiskárnou. V učebně chemie budou děti využívat nové tablety, interaktivní tabuli a pomůcky pro pokusy,“ informoval ředitel Základní školy ČSA Adrian Kuder. Díky moderním výukovým nástrojům se učebna chemie promění ve vědecké pracoviště. Žáci budou mít k dispozici stavebnici pro sestavení modelu auta s pohonem na vodík či energetický box simulující soběstačnou energetickou síť využívající obnovitelné zdroje energie. Škola pořídí i senzory pro měření teploty, tlaku či pH kapalin a pokusnou sadu na míchání barev pomocí LED diod. „Projekt zahrnuje kromě inovací v oblasti výuky i stavební úpravy v podobě výměny podlahových krytin a elektroinstalace a vyspravení povrchu stěn a stropů. Obě učebny budou vybaveny novým nábytkem, v jedné navíc instalujeme klimatizační jednotku,“ upřesnil Kuder. Stavební práce si vyžádají 1,5 milionu korun, komplexní proměna interiéru včetně nových pomůcek pak přijde na necelých 5 milionů korun. Většinu této částky pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, o níž si škola úspěšně požádala.

Na novou multimediální učebnu s moderními technologiemi se mohou těšit i žáci Bezručovy základní školy. Stavební práce tu začnou v příštím týdnu. Odborná firma ve třídě položí nové podlahy, vyspraví omítky a vybuduje podhled, který zajistí dobrou akustiku místnosti. „Kromě nákupu informační techniky počítáme i s pořízením interaktivních pomůcek do dalších předmětů. Z dotace Evropské unie město zaplatí kolekci minerálů, naučné stavebnice, globusy, mikroskopy s preparáty a také věrné repliky částí lidského těla pro výuku biologie,“ popsala vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová. V budově dojde i k doplnění bezbariérové toalety v přízemí a vybudování přístupové rampy u zadního vstupu do budovy. Rekonstrukcí prošla i část střechy. „Aktuálně jsme se pustili do první etapy, kdy se vyměnila krytina a část krovu střechy budovy z pohledu od hlavní silnice,“ podotkla Skokanová s tím, že za pokrývačské a klempířské práce město zaplatí necelé tři miliony korun. Jak dodala, nové zázemí bude mít od září i Benešova základní škola, kde se mění přísálí, šatny a sociální zázemí tělocvičny za necelý milion korun. V pudlovské škole zase probíhá druhá etapa výměny oken a oprava fasády za 2,8 milionu korun.

Největší stavební investicí města do školských zařízení o letošních prázdninách je rekonstrukce dvacet let staré vzduchotechniky v kuchyni Masarykovy základní školy. „Díky tomu se výrazně zlepší podmínky pro zaměstnance kuchyně, ale rozdíl v kvalitě vzduchu oproti předchozímu stavu by měli zaznamenat i strávníci. Nejde jen o žáky a pedagogy školy, jídelnu využívají i gymnazisté a mimoškolní klienti,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že denně se v jídelně uvaří přes tisíc obědů. Nový systém ventilace a úsporné osvětlení vyjde na téměř 5 milionů korun. Připomněl, že některé stavební akce mohlo město v době pandemie uspíšit, například opravu šaten a sociálního zázemí tělocvičny v Domě dětí a mládeže Fontána.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín: V boji proti černým skládkám pomohou městu mobilní kamery

16:58 Bohumín: V boji proti černým skládkám pomohou městu mobilní kamery

Nepořádníci by se měli začít obávat. Bohumínem budou putovat dvě nové kamery, které se zaměří na aut…