Bohumín: Prvňáčků bude o třicet méně, město plánuje otevřít přípravnou třídu

15. 4. 2019 11:28

Počet prvňáčků v Bohumíně mírně klesá. Zatímco loni v září usedlo do lavic prvních tříd 197 dětí, letos jich po prázdninách nastoupí 168.

Bohumín: Prvňáčků bude o třicet méně, město plánuje otevřít přípravnou třídu
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

K dubnovým zápisům přišlo dvě stě dětí, dvaatřicet z nich však žádá o odklad školní docházky. Město proto plánuje otevřít přípravnou třídu s kapacitou maximálně patnáct žáků, která umožní „odkladovým“ dětem adaptovat se na školní prostředí. Rodiče do ní mohou zapsat své potomky do konce dubna.

Bohumínské základní školy už mají po dubnových zápisech jasno. V novém školním roce otevřou sedm prvních tříd. Dvě největší místní školy, Masarykova a ČSA, budou mít po dvou, základní školy Benešova, Bezručova a ve Skřečoni po jedné první třídě. „Deset prvňáčků doplní malotřídku v Záblatí, sedm ve Starém Bohumíně a šest Pudlově,“ vypočítává vedoucí odboru školství bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Počet bohumínských dětí, jejichž rodiče žádají o odklad nástupu do první třídy, je přibližně stejný jako loni a představuje 16 procent. Mezi nejčastější důvody, proč děti v řádném termínu do školy nenastoupí, je nezralost, snížená schopnost soustředění a adaptace či logopedické vady. V Bohumíně letos chtějí vyjít rodičům „odkladových“ dětí vstříc a plánují pro ně v září otevřít přípravnou třídu. „Děti s odkladem doposud musely zůstat v mateřské škole. Řadě z nich by přitom prospěla systematická příprava na základní vzdělávání. Proto chystáme otevření třídy pro deset až patnáct dětí s odkladem, kterým by se věnoval erudovaný pedagog ve spolupráci se specialisty z pedagogicko-psychologické poradny a dalších pracovišť,“ vysvětluje Skokanová.

Největší výhodou přípravné třídy je individuální přístup

Výuku přípravné třídy zajistí Benešova základní škola a bude probíhat v bývalé polské škole v Masarykově ulici, která nabízí rodinné prostředí s malou tělocvičnou a velkou zahradou s altánem. Odpolední čas budou moci děti trávit ve školní družině, kde pro ně bude zajištěno i stravování. „Nepůjde o klasickou pětačtyřicetiminutovou výuku, ale postupné přivykání režimu školy, nácvik grafomotoriky, rozvoj komunikace či posilování dovedností a schopností dětí, aby se dokázaly snáze adaptovat a zvládnout nároky, které na ně první třída klade,“ doplňuje ředitelka Benešovy základní školy Barbora Bolcarovičová s tím, že největší výhodou přípravné třídy je individuální přístup.

Zájemci o přípravný ročník musí podat písemnou žádost a doložit doporučení dětského lékaře a posudek ze školského poradenského zařízení. Přihlášky mohou rodiče vyplnit během dubna v budově základní školy na třídě Dr. E. Beneše. Den otevřených dveří v budově bývalé polské školy je naplánovaný na 7. května.

Kontakt pro rodiče dětí s odkladem: Mgr. Barbora Bolcarovičová, 596 016 665, 731 130 721.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Soutěžit s knihovnou můžete i příští rok

6:35 Jablonec nad Nisou: Soutěžit s knihovnou můžete i příští rok

Ve středu 11. prosince se v audiovizuálním sále městské knihovny vyhlašovali vítězové celoročních so…