Bohumín chce usilovat o peníze z česko-polského projektu na podporu turistických atrakcí

29.09.2020 19:31

Koronavirus letos decimuje mimo jiné oblasti i turismus a služby s ním spojené. Opět jej zvednout na nohy by mohl regionu pomoci projekt Slezsko - Moravské pohraničí, do nějž se chce nyní zapojit i město Bohumín. Slibuje si od toho podporu svých největších turistických atrakcí, především Hraničních meandrů Odry.

Bohumín chce usilovat o peníze z česko-polského projektu na podporu turistických atrakcí
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín
reklama

Česko-polský projekt Slezsko - Moravské pohraničí počítá s podporou turismu ve čtyřech oblastech, do nichž chce během tří let investovat milion eur. Peníze by měly posloužit na propagaci architektury, industriálního dědictví, přírodního bohatství a také významných měst. Cílem je propojit nejznámější atraktivity českého a polského území a dostat je do povědomí turistů.

„Oslovili jsme našeho dlouholetého partnera - polské Krzyżanowice a plánujeme se společně zapojit do projektu s přírodní památkou Hraniční meandry Odry. Ta zahrnuje řadu turistických aktivit na obou stranách hranice, například naši městskou půjčovnu lodí a muzeum ve Starém Bohumíně či turistickou stezku s rozhlednou na polském území. V sousedních Chałupkách se u hraničního mostu chystá otevření multimediálního edukačního centra s muzeem,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Anketa

Má vláda na žádost Prymuly vyhlásit nouzový stav?

61%
39%
hlasovalo: 12285 lidí

Pokud by se podařilo do mezinárodního projektu Hraniční meandry Odry zahrnout, získal by Bohumín možnost modernizovat služby pro turisty, zejména v oblasti informačních technologií a propagace. „Projekt slibuje například vytvoření jazykových mutací tištěných i audio průvodců, popisků expozic, webů i mobilních aplikací. Chtěli bychom jeho prostřednictvím zajistit například dotykový informační kiosek na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně, který by umožňoval nepřetržitý přístup k informacím v češtině i polštině, a to tipy na výlet, jízdní řády či pozvánky na kulturní akce v okolí,“ popsal Macura.

Kromě Hraničních meandrů Odry by Bohumín mohl do projektu Slezsko - Moravské pohraničí přihlásit i některé další atrakce. „Budeme naše plány konzultovat s organizátory projektu, na české straně je to krajská organizace Moravian-Silesian Tourism. Nabídnout bychom mohli třeba naučnou stezku po stavbách z červených cihel. Ta získala celostátní titul Komunální projekt roku 2018,“ podotkl místostarosta. Ten doufá, že zapojením do projektu se podaří propagovat Bohumín jako zajímavé místo k návštěvě.

Region obnovu turismu po letošním propadu kvůli koronavirové epidemii potřebuje. Ve druhém kvartálu do Moravskoslezského kraje přijelo jen 63 424 turistů, což je o 76 procent méně, než tomu bylo v dubnu, květnu a červnu 2019. Utrpěly tím služby v oblasti cestovního ruchu, pohostinství či ubytování. Právě projekt Slezsko - Moravské pohraničí, který je spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj, by mohl turismu v regionu pomoci se znova postavit na nohy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha 5 se zapojí do systému jednotného městského mobiliáře

14:51 Praha 5 se zapojí do systému jednotného městského mobiliáře

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magist…