Brno: O zpustlé hroby se postarají dobrovolníci, přidat se může kdokoli

24.09.2020 19:31

Očistit hrob od spadaného listí, vytrhat plevel, umýt náhrobní desku. Pro pozůstalé běžné úkony při návštěvě místa posledního odpočinku jejich blízkých. O hroby na Ústředním hřbitově, u nichž skončila nájemní smlouva a roky pustnou, se postarají dobrovolníci. Spolek Paměť národa Jihomoravský kraj právě pořádá jejich nábor.

Brno: O zpustlé hroby se postarají dobrovolníci, přidat se může kdokoli
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát
reklama

Věděli jste, co se stane s hrobem, u kterého po deseti letech vyprší nájemní smlouva a nikdo ji neobnoví? Touhle skutečností totiž ještě jeho příběh nekončí. Pokud se nepodaří navázat kontakt s nájemcem, začne být hrob vedený jako opuštěný. Po třech letech se k němu může jako k věci opuštěné přihlásit město a po nutných zákonných úkonech jej lze znovu nabídnout jako hrob volný. Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo zarůstá plevelem a pustne.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35065 lidí

Správa hřbitovů se o ně během těchto let starat nemůže, protože veřejné prostředky nelze vynakládat na cizí majetek. Některá volná místa zůstávají v nabídce dlouho, například proto, že jsou daleko od zastávky, parkování nebo se lidem jejich umístění zkrátka nelíbí.

Zvýšit důstojnost místa posledního odpočinku někdejších brněnských obyvatel se teď pokusí skupina dobrovolníků. U vybraných volných hrobů – teď na podzim asi u dvaceti, na jaře snad u dalších – provedou základní údržbu, odstraní plevel a nahradí ho květinami.

Měli byste chuť se zapojit a oživit paměť svého města? Všechny informace najdete na Facebooku Paměti národa Jihomoravský kraj (ZDE) nebo přímo na facebookových stránkách Oživujeme příběhy města (ZDE), jak zní název projektu, na němž vedle Paměti národa (společnosti Post Bellum) participuje i město Brno a Správa hřbitovů města Brna.

(zdroj: brno.cz)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Energeticky úsporná opatření MŠ Mozartova a Mánesova a ZŠ Čechovická

19:44 Prostějov: Energeticky úsporná opatření MŠ Mozartova a Mánesova a ZŠ Čechovická

Budovy v majetku města prošly energeticky úspornými opatřeními - zejména zateplením stavebních kons…