Brno: Olej nepatří do dřezu ani do záchodu. Vyhodit ho lidé mohou do popelnice

17.04.2019 10:44 | Zprávy
autor: PV

Kam s ním, lámou si s klasikem hlavu někteří Brňané. Řeč je o jedlém oleji. Do kanalizace nepatří, ucpává ji, zanáší čističky odpadních vod, znečišťuje životní prostředí. V Brně ale mají hned několik možností, jak se ho ekologicky zbavit. Tou nejjednodušší je hodit ho v PET lahvi do běžné popelnice na směsný odpad.

Brno: Olej nepatří do dřezu ani do záchodu. Vyhodit ho lidé mohou do popelnice
Foto: https://www.hradeckralove.org
Popisek: Popelnice

Řada lidí ještě stále vylévá jedlý olej do výlevek nebo záchodů. Takový postup sice nikde není zakázaný, jeho negativní důsledky jsou ale všeobecně známé. Chladnoucí tuk hrudkovatí, nabaluje na sebe další nečistoty, v kanalizačních trubkách může vytvořit dokonce i tukovou kru, kterou musí specializované firmy mechanicky odstranit. Tuky urychlují korozi potrubí, ucpávají kanalizační čerpadla, narušují proces čištění odpadních vod. Když se ho podaří z vody odstranit, odveze se na skládku nebo do spalovny, kde se likviduje za vysokých teplot. Cesta jedlého oleje k ekologické likvidaci přitom může být v Brně mnohem jednodušší.

Díky tomu, že město směsný komunální odpad neukládá na skládky, ale využívá ho energeticky, je možné zbytky oleje a tuku v uzavřeném obalu (například PET lahvi) vhodit do jakékoli popelnice na směsný odpad. Ve spalovně SAKO Brno se všechen tento odpad energeticky využije, jinými slovy vyrobí se z něj teplo a elektřina.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

22:41 Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

Stánek města nabídl odpočinek i prostor pro sdílení názorů.