Brno: Pro výletníky i pro urbanisty. Město vytvořilo dvě nové aplikace pro veřejnost

06.04.2021 19:01 | Zprávy
autor: PV

Se začátkem dubna začaly fungovat dvě nové městské aplikace. Jedna napoví lidem, kam vyrazit na procházku, druhá přináší aktualizovaný 3D model města.

Brno: Pro výletníky i pro urbanisty. Město vytvořilo dvě nové aplikace pro veřejnost
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

3D model města najdou lidé na stránce brno.cz/3d-model. Čerpá ze dvou zdrojů dat, a proto jsou budovy zobrazeny v různé míře detailu. „Kompletní obraz města poskytuje model vytvořený Kanceláří architekta města Brna. Jsou v něm všechny budovy, ale některé údaje jsou spíše orientační, například výška budov nebo typ střechy nemusejí přesně odpovídat realitě. Zhruba 17 tisíc budov v širším centru města je zobrazeno s větší mírou detailu. Tento model obsahuje pečlivě vymodelované střechy spolu s komíny, výtahovými šachtami nebo věžemi. Vznikl fotogrammetrickými metodami díky leteckým měřickým snímkům pořízeným v loňském roce a vytvořila ho firma TopGis. Na model budov pro další území teď zrovna probíhá výběrové řízení,“ uvedl uvolněný zastupitel Ondřej Kotas, který má na starosti oblast městské informatiky.

Nová data vysoutěžená v minulém roce jsou v různých formátech volně přístupná na data.brno.cz. 3D model města je totiž užitečný nejen pro interní potřeby magistrátu (například při různých analýzách nebo posuzování nových staveb, kdy je vidět, jak stavba zapadá do území, ovlivňuje viditelnost dominant města apod.), ale také pro projektanty, architekty nebo urbanisty, kteří z něj mohou vyjít při tvorbě vizualizací a plánování dalšího rozvoje města.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Louny: Nová ambulance denzitometrie

22:41 Louny: Nová ambulance denzitometrie

Od července bude na poliklinice v Lounech nově k dispozici ambulance denzitometrie.