Zjednodušeně se jedná o to, aby občané měli možnost navrhnout a poté i rozhodnout, do jakých projektů bude vyčleněná částka investována. Návrh rovněž počítal, že by participativní rozpočet platil už v příštím roce. To se ukázalo jako nemožné, neboť při tvorbě participativního rozpočtu musí být splněno několik základních kroků a ty se časově do schvalování rozpočtu na rok 2018 nedají zvládnout.
„Byla by to uspěchaná akce, potřebujeme lidem vysvětlit, o co se jedná, co se po nich chce, kde najdou podrobnější informace, jak se mohou zapojit. A my sami musíme mít naprosto jasná pravidla pro sběr podnětů a jejich vyhodnocování,“ uvedla starostka Romana Žatecká.
Podle zkušeností měst, které již tento druh rozpočtu využívají, trvá průběh realizace do konečného rozhodnutí šest měsíců a to ve chvíli, kdy mají již schválena pravidla. Ta jsou pro takový rozpočet naprosto zásadní a musí jednoznačně určit, jakým způsobem se bude při tvorbě tohoto participativního rozpočtu postupovat. Poté se s nimi seznámí občasné a teprve pak se může rozeběhnout proces celé realizace.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku


