Česká Lípa: Významný rodák Leopold Moll bude mít ve městě pomník

16.01.2021 17:20

Leopold Moll, pediatr a významný rodák z České Lípy, by měl mít ve svém rodném městě pomník. Jeho vznik zafinancuje město Česká Lípa, které na projektu spolupracuje s českolipskou nemocnicí, konkrétně pediatrem MUDr. Josefem Gutem, který na přínos tohoto českolipského rodáka upozornil, a také historikem Michalem Panáčkem.

Česká Lípa: Významný rodák Leopold Moll bude mít ve městě pomník
Foto: ceska-lipa.info
Popisek: Česká Lípa
reklama

Bronzová busta na podstavci by měla být ve městě osazena v polovině roku 2022, tedy 145 let od jeho narození.

Své čestné místo by pomník světově uznávanému pediatrovi měl mít v parčíku, který vznikne po rekonstrukci lávky vedoucí do budovy polikliniky českolipské nemocnice.  „Město by se mělo hlásit ke svým významným rodákům a hledat způsob, jak jejich památku důstojně uctít, připomenout a zachovat pro příští generace. Jsem proto ráda, že s nápadem na vznik busty pan doktor Gut, který je v dobrém slova smyslu správným pokračovatelem práce Leopolda Molla u nás, společně s panem Panáčkem přišel. Pan doktor Gut je velmi uznávaným pediatrem, který kráčí ve šlépějích Leopolda Molla. Je proto až symbolické, že to byl právě on, který na význam tohoto ve světě uznávaného lékaře upozornil. Považuji za logické a správné, že se na vzniku pomníku budeme jako rodné město slavného rodáka podílet. Děkuji také za přístup vedení českolipské nemocnice, která se k odkazu slavného lékaře hlásí,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Leopold Moll (1877 – 1933)

Lékař, pediatr, dvorní rada a učitel a organizátor sociální pediatrické péče. Byl autorem mnoha vědeckých studií a knih o lékařské a sociální péči o novorozence a děti, byl rovněž iniciátorem řady nadací a sociálních služeb pro zaopatřování sirotků a žen s dětmi. V mezinárodním středoevropském měřítku byl jednou z nejvýznamnějších osobností budování moderní vědecké pediatrie. Pocházel z židovské rodiny v České Lípě, kde také absolvoval základní a střední školu. Medicínu vystudoval v Praze, kde poté začal pracovat nejprve jako asistent v pražském Farmakologickém ústavu u doktora Pohla a později jako dětský lékař v pražské fakultní dětské nemocnici u prof. Aloise Epsteina. V roce 1910 odešel pracovat na vídeňskou dětskou kliniku. Byl pověřen vybudováním vzorového říšského Ústavu pro mateřskou a kojeneckou péči ve vídeňském Glanzingu a stal se jeho ředitelem. Jako lékař se v klinické medicíně zabýval zejména nutričními poruchami dětí, umělou výživou, ozdravnými účinky mořského a vysokohorského klimatu, jako pedagog také vzděláváním lékařů a sester. V pediatrii jsou dodnes známy termíny „Mollovo mléko“ nebo „Mollovy sestry“. Tyto zdravotní sestry následně jako školitelky šířily moderní poznatky a své vlastní praktické zkušenosti v celé zemi. Profesor Moll byl svou prací znám daleko za hranicemi Rakouska. V Československu měl přechodné bydliště v České Lípě, jezdil sem pravidelně navštěvovat svou matku až do její smrti v roce 1924. Sám zemřel ve Vídni jen o devět let později na srdeční infarkt. Hrob, věnovaný vídeňskou obcí, má na ústředním hřbitově. V ústavu v Glanzingu mu byla odhalena pamětní tabule, která se však po válce nedochovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín: Jeden z operátorů chce zasíťovat centrum, pro město to znamená komplikace

11:38 Bohumín: Jeden z operátorů chce zasíťovat centrum, pro město to znamená komplikace

Bohumín letos zažije i přes koronavirovou krizi jednu z nejsilnějších stavebních sezón. Kromě vlastn…