Český Těšín: Likvidace jmelí, tentokráte i s pomocí hormonů

18.03.2018 20:03 | Zprávy
autor: PV

Český Těšín se intenzivně věnuje ošetřování stromů s tím, že letos na samotnou arboristiku opět vyčlenilo více než půl milionu korun. Součástí péče je i boj se jmelím, které sužuje stromy především v našem kraji. Kromě ořezávání napadených větví letos odborníci ošetří vybrané stromy i chemickým přípravkem.

Český Těšín: Likvidace jmelí, tentokráte i s pomocí hormonů
Foto: tesin.cz
Popisek: Český Těšín

„Pro likvidaci tzv. listnatého jmelí použijeme účinnou látku vyvolávající zvýšení tvorby fytohormonu, který způsobuje opad listí u stromů na podzim a podobně způsobuje rozpad keříků poloparazitu. Tím pádem by se měl eliminovat jeho růst na napadeném stromě. Roztok se aplikuje bodovým postřikem na zelené části jmelí,“ uvedla referentka městské zeleně Lada Večeřová.

Aplikaci zajistí v průběhu března na deseti vytypovaných stromech – lípě srdčité – specializovaná firma. Město na tento účel vyčlenilo 45 tisíc korun.

Ve dvou posledních letech se podařilo z velké části odstranit tohoto cizopasníka z více než 200 stromů, jednalo se především o lípy na sídlištích a také ve vybraných parcích a alejích.

„V minulých letech jsme odstraňovali jmelí nárazově během jiných arboristických prací. Od předloňského roku máme speciálně pro ošetření stromů nejen se jmelím dva odborníky v oboru péče o dřeviny rostoucí mimo les, kteří se věnují trvale stromolezeckému ošetřování stromů a kteří se taktéž zaměřují na stromy napadené jmelím. Letos chceme v těchto pracích pokračovat a už nyní lidé mohou vidět lezce pracující v korunách stromů,“ uvedla referentka městské zeleně Večeřová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Chápu dobře, že jste prezidenta označil za monstrum?

A jestli jste přesvědčen, že je rozhodnutí ústavního soudu nezákonné, přiznám se, že já k němu mám také výhrady, ale nejsem právník a zajímá mě tak, co uděláte nebo co se dá dělat, když obecně s rozhodnutím ústavního soudu někdo nesouhlasí? Dá se vůbec odvolat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Na náměstí přibylo osm platanů

16:32 Přerov: Na náměstí přibylo osm platanů

Osm platanů v mobilních nádobách nově doplnilo prostor náměstí T. G. Masaryka. Jde o dočasné řešení,…