Cheb: Odborníci radili rodičům budoucích prvňáčků

09.05.2021 21:30

Rodičům předškoláků jsme pomohli při zvažování, zda je jejich dítě dostatečně zralé pro vstup do školy.

Cheb: Odborníci radili rodičům budoucích prvňáčků
Foto: archiv města
Popisek: Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu
reklama

S velkým zájmem rodičů se setkaly webináře, které jsme pro ně připravili v dubnu 2021 v rámci projektu MAP II Cheb, což je Místní akční plán pro oblast školství. Jeho cílem je zlepšovat kvalitu vzdělávání dětí do 15 let na Chebsku. Celkem jsme zorganizovali tři webináře pro rodiče předškoláků a také jeden webinář pro pedagogy MŠ a 1. tříd ZŠ.

Semináře pro rodiče na téma „školní zralost“ pořádáme pravidelně v mateřských školách na Chebsku, a to vždy na jaře v období před zápisy do ZŠ. Letos jsme si vzhledem k trvajícím protiepidemickým opatřením poprvé vyzkoušeli online formu a musíme konstatovat, že se osvědčila, zájem ze strany rodičů byl velký; celkem se zúčastnilo 91 rodičů a 32 pedagogů.

Webináře vedly Mg. Petra Kučerová, školní speciální pedagog, a Mgr. Veronika Zemanová, školní psycholožka. Obě mají bohaté praktické zkušenosti v této oblasti. Rodičům vysvětlily, co přesně pojem „školní zralost“ znamená a jak poznají, zda je jejich dítě zralé pro vstup do školy. Také co všechno by mělo jejich dítě zvládnout, než nastoupí do 1. třídy, a které oblasti rozvíjet, aby školní docházku úspěšně zahájilo. Váhavým rodičům pomohly při rozhodování, v jakém případě je vhodný odklad. Pokud si nebudou stále jistí, mohou také požádat o vyšetření svého dítěte v Pedagogicko-psychologické poradně. Zápisy do ZŠ již vloni probíhaly kvůli pandemii Covid-19 pouze formálně a nemohla být provedena dostatečná pedagogická diagnostika. V důsledku toho do 1. tříd nastoupili i žáci, kteří jsou nyní ohroženi školním neúspěchem. Situaci navíc stěžují i velmi časté logopedické vady.

Účastníci vysoce hodnotili jak odbornost lektorek a dokonalý přehled v této problematice, tak jejich výborné komunikační schopnosti - vše dokázaly rodičům srozumitelně a jasně vysvětlit a poradit jim v konkrétních případech.

Webináře se konaly v rámci čtyřletého projektu „Společně tvoříme místní akční plán rozvoje vzdělávání II pro SO ORP Cheb“ reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009119, jehož cílem je zlepšit kvalitu vzdělávání dětí do 15 let na Chebsku. Vzdělávání pedagogů a rodičů je jednou z oblastí, kterým se projekt intenzivně věnuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vsetín: Sousedíkův motor sloužil jako hnětač těsta, unikát putuje do expozice Muzea regionu Valašsko

7:35 Vsetín: Sousedíkův motor sloužil jako hnětač těsta, unikát putuje do expozice Muzea regionu Valašsko

Další vzácný exponát přibyl v uplynulých dnech do sbírek Muzea regionu Valašsko. Od soukromého majit…