Cheb: Torzo božích muk se dočkalo obnovy

12.09.2018 8:36

Z iniciativy městského Nadačního fondu Historický Cheb došlo k obnově další pozapomenuté historické památky. Jedná se o boží muka, která se nacházejí v sousedství cesty za kolejištěm na Švédský vrch.

Cheb: Torzo božích muk se dočkalo obnovy
Foto: archiv města
Popisek: Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu

„Tato pěší trasa se v letošním roce rekonstruuje. Na úpravy vlastní cesty a zeleně v jejím okolí navázal nadační fond obnovou této sakrální památky. Na její existenci nás upozornil chebský patriot, historik Petr Beran, kterému bych chtěl za tento podnět i jeho dlouholetou badatelskou činnost poděkovat. Z božích muk se dochovalo pouze torzo v podobě kamenného podstavce. Pan Beran nám však zaslat fotografii dobového akvarelu od Karla Šrámka, takže jsme měli jasnou představu, jak boží muka v minulosti vypadala,“ uvedl chebský místostarosta a člen správní rady nadačního fondu Michal Pospíšil.

„Při úpravě pěšiny, vedoucí na Švédský vrch kolem železnice, nezapomeňte prosím připomenout, že proti ulici Ke Kaštanům se nachází zbytek podstavce božích muk z roku 1730, postavených ke cti Navštívení Panny Marie. Ta byla uctívána v německém Marienweiher, kam Chebané chodili na poutě,“ napsal představitelům nadačního fondu Petr Beran.

Město každoročně fondu přispívá částkou 500 tisíc korun

Obnova historických božích muk přišla nadační fond přibližně na 70 tisíc korun. „Došlo k očištění a vyspravení dochovaného podstavce, na který byly umístěny chybějící kamenné části. Ty vyrobila kamenická dílna pana Junka z Mariánských Lázní,“ upřesnil Michal Pospíšil.

Nadační fond Historický Cheb si klade za cíl podporovat ochranu a obnovu kulturních a historických památek v Chebu a na Chebsku. K jeho založení vedl roku 2005 počin pana Antona Harta (†2004), chebského rodáka a později čestného občana Chebu (zasloužil se o záchranu poutního místa Maria Loreto a obnovu a posilování česko-německých vztahů), který městu daroval 10 tisíc eur. Město každoročně fondu přispívá částkou 500 tisíc korun. K nejviditelnějším dosavadním počinům nadačního fondu patří například obnova věžních helmic na kostele sv. Mikuláše, vyhlídkového pavilonu na Zlatém vrchu nebo hřbitova zaniklé obce Krásná Lípa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Ve městě se na zkoušku objeví barevné koše na tříděný odpad

7:17 Hradec Králové: Ve městě se na zkoušku objeví barevné koše na tříděný odpad

V Hradci Králové se na více než dvou desítkách míst objeví barevné koše na tříděný odpad. Lidé tak b…