Další koše budou chytré, Zlín pokračuje v testování nádob s lisem

05.11.2019 16:29

Pojmou až šestkrát více odpadu. A když jsou plné, dokáží přivolat svozové vozidlo. To slibují chytré koše, které jsou vybaveny automatickým lisem. Jeden takový Technické služby Zlín zakoupily a od září testují v parku Komenského, poblíž budovy bývalé krajské knihovny. Dnes byly instalovány další tři obdobná zařízení, která si městská společnost pronajala na tři měsíce.

Další koše budou chytré, Zlín pokračuje v testování nádob s lisem
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.
reklama

Nové koše jsou již v provozu u supermarketu Albert na Jižních Svazích, na náměstí Mírů před McDonald´s a na zastávce MHD na Dlouhé ulici – tedy tam, kde velmi často dochází k rychlému přeplněné odpadových nádob. „Všechny tři chytré koše máme pronajaty za symbolické nájemné jednu korunu měsíčně. Teď máme před sebou tři měsíce zkušebního provozu, při němž budeme sledovat jak spolehlivost a funkčnost, tak i případný efekt na snížení frekvence svozů a úsporu nákladů,“ uvedl městský radní Pavel Simkovič.

Koše Hestego SmartB má jsou funkčně velmi podobné tomu, který již slouží u bývalé krajské knihovny. Mají zabudován automaticky pracující lis. Ten je poháněn z akumulátoru, který je dobíjen fotovoltaickým článkem. Zařízení umí přenášet stav své naplněnosti on-line, zároveň o množství odpadu informují diody. „První poznatky, které máme z instalace v parku Komenského, potvrzují předpoklad, že koš není potřeba tak často vyvážet. Zároveň ale nedojde k jeho přeplnění, sám včas upozorní dispečink“ řekl radní Jiří Jaroš s tím, že o dalším postupu se rozhodne až po vyhodnocení zkušebního provozu nově instalovaných zařízení.

Technické služby Zlín provozují bezmála 1 100 košů, které jsou umístěny na zastávkách, v parcích, na náměstích, podél frekventovaných chodníků či u hřišť. Vzhledem k tomu, že každý z nich je vyvážen minimálně dvakrát či třikrát týdně – a některé dokonce i několikrát denně – jde o nákladnou činnost a v ekonomické realitě nelze zabránit tomu, aby některé koše nebyly přeplněny. Plošná instalace košů s lisem nepřipadá vzhledem k vysoké ceně v úvahu, mohly by ale pomoci řešit problémy na těch nejfrekventovanějších místech, především v centru města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov: Regionální očkovací centrum má zvládnout stovky lidí denně

6:31 Vyškov: Regionální očkovací centrum má zvládnout stovky lidí denně

Jihomoravský kraj spustil testovací provoz očkovacího centra na brněnském výstavišti. Na základě zku…