Festival Ekologické dny Olomouc slaví třicet let

15.09.2020 10:11

V Olomouci a jeho blízkém okolí se ve dnech 26. 9. – 4. 10. 2020 bude konat 30. ročník Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tento oblíbený environmentální festival bude tradičně ozdoben velmi pestrým programem. Letos bude výběrem toho nejlepšího, co na své dlouhé pouti veřejným prostorem lidem nabídl.

Festival Ekologické dny Olomouc slaví třicet let
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice
reklama

Ekojarmark přinese řadu přitažlivých akcí a celodenní příděl skvělé muziky, v Rajské zahradě Františka Skály v areálu Sluňákova představí průřez svou tvorbou Oldřich Janota, besedy EDO jsou nabité inspirujícími osobnostmi našeho veřejného života, výstavy originálními tvůrci, výlety novými objevy i překvapeními v naší krajině

Největší akcí festivalu je Ekojarmark, jenž v sobotu 26. 9. na olomouckém Horním náměstí představí bohatý program pro děti i dospělé včetně divadla (Buchty a loutky), tanečních kurzů, přírodovědných her, anebo science show Pevnosti poznání PřF UP. Po celý den bude na náměstí koncert, na kterém vystoupí AG Flek, Jananas, Mirek Kemel, Hm…, Květy, Lanugo a vše zakončí Iva Bittová, která před třiceti lety zahájila historii festivalu svým zpěvem a hrou na housle na Sloupu Nejsvětější Trojice.

EDO letos slibují i mnoho dalších ochutnávek z nekonečného bohatství našeho světa a stejně jako v minulosti se budou znovu snažit utvářet těsnější sepětí člověka a přírody, kterou společně obýváme ve prospěch uchování života. Organizátor EDO Michal Bartoš říká: „Stojí za to do Olomouce přijet. Víkend besed probíhá v součinnosti s festivalem Academia film Olomouc, festivalem Den architektury a s podzimní výstavou Flora Olomouc. Je symbolické, že v době, kdy je z důvodů epidemie činnost všech těchto akcí ohrožena, snaží se jejich organizátoři najít svá vlastní řešení na bezpečné pořádání svých akcí, vzájemně se obohatit a spolupracovat. Za EDO prosím zájemce, aby sledovali náš aktuální program, vzhledem k epidemiologické situaci může dojít k organizačním i programovým změnám. Mohou se měnit například místa konání programu a počtů osob na jednotlivých akcích.“

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 15735 lidí

Besedy EDO na téma „Antinomie! Příroda a lidé v době rozporů“, v rámci kterých budou přednášet a diskutovat přední české osobnosti působící v přírodovědných a humanitních oborech, se uskuteční v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea od 2. do 4. 10. Jen stěží lze v ČR nalézt akci, kde se vedle sebe objeví například psychiatr (Cyril Höschl), ekolog (David Storch), geolog (Václav Cílek), botanik (Jiří Sádlo), paleoekolog (Petr Pokorný), evoluční biolog (Jan Zrzavý), přírodovědec (Anton Markoš), sociolog (Pavel Barša), filosof (Eliška Fulínová) a nezařaditelný Zdeněk Kratochvíl. Přidá se k nim také celá řada dalších hostů, jež budou vzpomínat na Zdeňka Neubauera, který vtiskl EDO podobu „společné porady o našem světě“, či se zúčastní panelových diskusí o padlých mýtech roku 1989, anebo o potřebě vlastnit auto.

Program EDO doplňují komentované výlety do české krajiny. Lidé mohou navštívit mezinárodně významný mokřad Litovelského Pomoraví, Hradec Králové, město, které výrazně ovlivnila tvorba architektů Kotěry a Gočára, připraveno je také putování po zahradách spontánních tvůrců, kteří své umění tvoří z osobního přetlaku jako svůj životní příběh. Festivalové výstavy (ve spolupráci s Muzeem moderního umění) seznámí veřejnost s tvůrci, kteří velmi citlivě vnímají téma vztahu člověka a přírody: Lenka Falušiová, Šimon Brejcha, Michal Kindernay, Marie Štefanová. Jedinečnou galerií v Domu přírody Litovelského Pomoraví zájemce provede Anna Smékalová a představí Rajskou zahradu Františka Skály, Lesní chrám Miloše Fekara, Sluneční horu snů Miloše Šejna a Ohniště Zlaté spirály Marcela Hubáčka.

Podrobný program EDO najdou zájemci v FB skupině Ekologické dny Olomouc – Sluňákov a ZDE.

Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. vznikl v roce 1992. Dnes nabízí své aktivity v oblasti neformálního vzdělávání pro školy, učitele, rodiny s dětmi a další širokou veřejnost v moderním nízkoenergetickém domu na okraji Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví v Horce nad Moravou. Dům obklopuje unikátní přírodní umělecká galerie s názvem Dům přírody Litovelského Pomoraví, kde mohou návštěvníci i účastníci programů prožívat nevšední zážitky setkání s lužní krajinou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Město a správa hřbitovů apelují na dodržování preventivních opatření

21:23 Brno: Město a správa hřbitovů apelují na dodržování preventivních opatření

S blížícím se svátkem Všech svatých míří na brněnské hřbitovy čím dál více návštěvníků. Město Brno a…